Mikä kielioppivirhe häiritsee sinua eniten?
Minua ärsyttää, kun possessiivisuffikseja ei osata enää käyttää. Kun pitäisi sanoa esim. minun autoni, sinun autosi, hänen autonsa, niin sanotaan minun auto, sinun auto, hänen auto. Hyvin häiritsevää! Jopa lastenohjelmat ovat alkaneet jättää tuon suffiksin pois.
Kommentit (163)
itseasiassa, ennenkuin, sitäpaitsi...
Tämä ketä vs kuka tulee ensimmäiseksi mieleen suomen kielen kielioppivirheistä. Ruotsissa taas de/dom vs dem, en ymmärrä, miten voi olla niin vaikeaa natiiveille ymmärtää, että koska käytetään de/dom ja koska dem.
Jos sanotaan yli jonkin olemista, vaikka iästä näin: olen nainen +30. Tämä on yllättävän yleistä.
Yhdyssana virheet ottavat enään päähän, muihin rupeaa jo tottua.
Ketä-kieli
10-vuotta
Lienee on/ollenee
Pilkku lauseenvastikkeet kanssa
Pystyy syödä
Vierailija kirjoitti:
Lienee on/ollenee
Argh! Tuo "lienee on" on kyllä yksi pahimmista.
Esimieheni toistaa usein erästä latinankielistä sanontaa, jonka hän sanoo aina väärin. Mitkään yhdyssanavirheet tai puuttuvat pilkut eivät herätä minussa yhtä suurta ärsytystä.
Olen parantumaton pilkunnussija ja eniten mua jostain syystä ärsyttää, kun joku kirjoittaa pahaolo/pahamieli tai jotain vastaavaa.
Ketä (=kuka)
Enään
Hetin miten
Yhdys sana virheet ;)
Se kun toista-loppuisia lukuja ei osata taivuttaa oikein, vaan laitetaan taivutuspäätteeksi aina "sta". Kirjoitetaan "13:sta", kun tarkoitetaan jotain muuta kuin kolmestatoista. Pahinta on jos tarkoitetaan ihan sitä perusmuotoa ("kolmetoista") ja silti lisätään pääte.
Kun yhtä henkilöä teititellessä käytetään monikkoa, esimerkiksi
”Te olette tilanneet”
”Oletteko olleet kauan täällä”
Pilkun puute yhteyksissä, joissa asiamerkitys selvästi muuttuu. Ei oikeastaan mikään muu, kun en ole kovin taitava itsekään. Mieleen on jäänyt mm. sellainen kertomus, jossa mies kertoi olleensa ostoksilla entisen tyttöystävän nykyisen vaimon kanssa.
Ei varsinaisesti virhe, mutta minua häiritsee, jos sanajärjestys on sellainen, että voi syntyä vääriä tulkintoja. Törmäsin vähän aikaa sitten otsikkoon, joka alkoi näin:
SEISKA TAVOITTI RAHANPESUSTA EPÄILLYN SOFIA BELÓRFIN VELJEN
Hetken jo kerkesin luulemaan, että velikin on syyllistynyt johonkin.
Enään
Koittaa (koettaa / yrittää)
Jopa poliisin tiedotteissa on monesti "100 km/h:ssa" :D
"Sata kilometriä tunnissassa."
Kiinnittäkää enemmän huomioita tekstin sisältöön, kuin kirjoistusvirheisiin.
Vähän kirjoittavat ihmiset saattavat kirjoituskielessäkin käyttää paikkakuntansa murretta eivätkä tiedä kielioppia.
Mitä ne virheet haittaa arkiteksteissä, työssä on tärkeämpää hallita hyvin kielioppi.
Kuka pystyisi tänne kirjoittelemaan, jos sääntönä olisi ehdoton oikeikirjoitus?
Ohitan virheet ja luen mielenkiinnolla kommentteja. Tehkää samoin...
9-vuotta, yhdys sanat...