Tiedäthän ettei perintöveron poistaminen vaikuta vähävaraisiin millään tavalla?
Omaisuudet ja varallisuus vain kasaantuisi jo entuudestaan rikkaille.
Miksi haluatte poistaa perintöveron?
Kommentit (138)
Kyllä minun köyhä siskonlapsenlapseni hyötyis siitä, ettei tarvitsisi tällaisen rikkaan tädin perinnöstä maksaa perintöveroa. Toki jos arvokkaan Eiran asuntoni myisi niin luovutusvoittoveroa menisi, mutta silloin olisi rahaa maksaakin se.
Vähävarainen voi hankkia omaisuutta, josta hänen lapsensa pääsee myöhemmin nauttimaan.
Vierailija kirjoitti:
Jotkut issät antaa käteisenä perintöä kuten minun isä. Isäni siirsi paljon rahaa minulle eikä ole verottaja kysellyt mitään 10 vuoden jälkeen.
Tähän. Kun raha liikkuu käteisenä, siitä ei mikään taho tiedä ellei rahan saaja ole niin typerä. että alkaa kerskua.
Lyhytnäköistä. Kaikki negatiivinen mitä perintävero aiheuttaa Suomessa vaikuttaa myös sinuun. Et vaan ole siitä tietoinen.
Ja rikkaat osaavat kyllä hoitaa perinnönjaon jo ajoissa siihen malliin ettei verottaja nappaa senttiäkään! Ovat aina osanneet ja hyvä niin!
En ole saamassa juurikaan mitään kun veli vie kaiken. Ei sillä väliä kun ammun kohta itseni muutenki kun olen niin veloissani.
Kyllä vähävarainenkin hyötyisi perintöveron poistosta. Jos hän saisi perintöä ei hänen tarvitsisi sitä heti myydä pois perintöveron maksun takia vaan voisi pitää perintönsä.
Vaikuttaa se sillä tavoin, että perinnöstä maksetaan todellisuudessa veroa paljon enemmän kuin ennen. Mutta sitä veroa ei tarvi maksaa heti kuten nyt vaan vasta myydessä.
Myyn asunnon ja sisaren lapset perivät vaan rahaa ja sijoituksia. Kilo kultaa on tallelokerossa.
Miksi haluaisin jakaa rahaa vähävaraisille?
Kannattaa antaa mahdollisimman paljon käteisenä jo eläessään jottei joudu kärsimään perintöverotuksesta. Niin täällä toimitaan. Eli maksetaan perillisten menoja+laskuja ja annetaan lisäksi rahaa käteisenä. Valtio on jo verottanut kaiken vähintään kertaalleen, ei heidän tarvitse maksaa Valtiolle rahan vastaanottamisesta perintönä enää senttiäkään.
Vaikuttaapas, kaikki maksavat lisää muita veroja sitten. Myös vähävaraiset.
Vähävaraisen kannattaa mennä töihin.
se vaikuttaisi siten että kun sama raha on otettava jostain muualta niin jokin tasavero (kuten alv) nousee
Minusta on täysin oikein, että perintövero ja lahjavero poistettaisiin. Mitä siinä tarvitsee verottajaa tai ketään muutakaan sanomaan tai välistä ottamaan, jos ihminen haluaa omia rahojaan toiselle antaa? Rahat ovat sen antajan omat ja hän saakoon antaa niitä kenelle tahansa ja niin paljon tahansa kuin haluaa!
Vierailija kirjoitti:
Vähävaraisen kannattaa mennä töihin.
Kuvittelitko että työllä rikastuu? Vähävaraisimmathan ovat heitä, jotka ovat pienpalkka-aloilla, mutta tienaavat juuri sen verran ettei saa mitään tukia, mutta käteenkään ei jää mitään. Usein tuillaeläjätkin elävät hulppeammin.
Jos perintövero olisi poistettu heti kansalaissodan jälkeen niin nyt ei perittäisi mummonmökkejä vaan me perittäisiin kartanoita.
Saat asunnon perintönä. Maksat sen laskennallisen arvon mukaisesti siitä perintöveroa, vaikka asuntoa et saa myytyä. Vähävaraisena sinulla ei ole varaa maksaa perintöveroa mutta voit maksaa sen 10 vuoden aikana, 8% korolla. Vähävaraisena sinulla ei ole varaa maksaa edes korkoa, saati sitten lyhennyksiä.
Jos perintövero poistuu, omistat asunnon. Kumman vaihtoehdon valitset?
Perskokkareet ja erityisesti kokkareet ovat innokkaana vähentämässä Suomen verotuottoa.
Kokkareet etunenässä ovat tätä tehneet yli 20 vuotta.
Tuloverotuksen voisi palauttaa 80-luvun alun tasolle...
Jotkut issät antaa käteisenä perintöä kuten minun isä. Isäni siirsi paljon rahaa minulle eikä ole verottaja kysellyt mitään 10 vuoden jälkeen.