Syökö täällä joku tyyliin 100€/kk? Mitä syöt päivän aikana?
Tarkasti siis. Jotenkin tuntuu mahdottomalta, alle 25€/vko!
Kommentit (19242)
Nyt on mennyt kauppaan tässä kuussa yli 100e, mutta ensi kuussa varmaan tasaantuu. Melkein kaikki jouluruoka-aineet on jo ostettu. Jos nuoriso haluaa kinkkua, he ostanevat sen itse.
Granaattiomenat olivat 2,59e/ kg, ja hups kun tuli rohmuttua. Olivat kyllä täynnä ihanan kypsiä ja mehukkaita siemeniä, joita pakastin pikku pussukoihin joulun salaatteja varten.
Maanantaina syöty:
- uuniperunaa ja loppu savukalatäyte
- hedelmäsalaattia
- ystävältä saatuja itsetehtyjä valkosipulikrutonkeja
- ruusukaali-halloumisalaattia ( ruusukaalit saatu, halloumi se toinen pkt kesällä grillaanatta jäänyt), salaatissa myös uunissa paahdettuja tarjoustomaatteja ja ämpäripunasipulia
-tarinankertoja-
Tiistain syömiset: saatu pussipuuro ja 30snt jogurttia ( päiväys 1.10.)
- ruusukaalisalaattia lämmitin mikrossa
- hedelmäsalaattia
- laksaa, johon heittelin kaikkea mahdollista mitä pakastimesta löytyi + kookosmaitoa komerovarastosta + sipulia+ valkosipulia. Hyvää oli jälleen!
- tarinankertoja-
Pakastimesta löytyi myös vegepihvejä ja - pyöryköitä, pitäisiköhän tehdä valkosipuliperunoita niiden seuraksi?
Yhteen Janssoninkiusaukseenkin olisi aineet. Ja kaalipapupataan.
Päivän ruoka: 1 vehnäpatonki ja 2 poprillimakkaraa juustoviipaleiden kera uunivuoassa ja puoli litraa kuplavettä
Yhteensä hieman alta 80e ;D
-winner-
Siirsin kauppapäivää taas yhdellä, jos huomenna kävisi. Muutama tarjous tekisi mieli hankkia; katsotaan nyt. Tää kuukausi on jo 20e yli, toisaalta ne olisivat varastoon ensi kuuksi ja eteenpäin. Yksi taidenäyttely on huomenna viimeistä päivää, ja senkin voisi käydä katsomassa samalla.
Ruuanlaittointo jatkuu. Tein valkosipuliperunoita ja perunamuusia veteen, voita laitettiin ja sitruunankuorta ja pakasteherneitä., suolaa ja mustapippuria. Uusi ohje. Oli kyllä hyvää. Peruna on niin parasta, siitä saa vaikka mitä!
Aamulla söin viimeisen pussipuuron, maistui sekin jo hyvältä. Kaikkeen tottuu. Alejogurttikin meni, muutama vielä jäljellä. Uusi ale näkyy olevan Cittarissa.
Lounaaksi tosiaan noita perunaruokia. En kaivannut muuta.
Seuraavaksi loppu hedelmäsalaatti, ja illalla vielä ruusukaalisalaattia. Kovasti olen yrittänyt syödä neljä kertaa päivässä, ja kyllä se tuntuu sopivalta. Ei ole nälkä ja toimintakykyä riittää paremmin.
-tarinankertoja-
S-marketeissa voi 2,99€ paketti.
Vierailija kirjoitti:
S-marketeissa voi 2,99€ paketti.
Täällä Helsingissä kolmessa S-Marketissa (Sokos, Bulevardi, Redi) on ainoa 2,99 voi 200 gramman paketti. Normaalit puolen kilon paketit maksaa 4,29. Kannattaa mainita mistä marketista on kyse.
Kampin Pimu
Kiitos voitiedosta!
Laskin huvikseni valkosipuliperunoiden hinnan ( vähän yläkanttiin pyöristellen).
Perunat 1,20e kuohukerma 1,20e valkosipuli ja suola 50snt voi vuoan sivelyyn 50snt. Kuusi annosta, 3e40snt. Yksi annos 0,60snt.
Saarioinen vsperunat 9,03e/kg. Tulee 1,50e/annos.
Itse tehtynä puoleen hintaan. Eli perusraaka-aineesta itse, jos säästää haluaa. Itse pakastin nyt annosrasioissa. Nämä pysyvät hyvinä, kaikkea en tykkää pakastaa. Ja kun sitä pakastinta pitäisi tyhjentää..
Ei, en laske kulunutta sähköä. Se kuuluu minulla peruselämiseen.Ja uuni lämmittää myös taloa ja vähentää lämmitystarvetta. Tai voi laskea harrastusmenoiksi.
-tarinankertoja-
Taas olen liki tonnia köyhempi. Mutta autossa on sentään ehjät jarrut. Kyllä taas kelpaa sitten ajella tosiaan jahtaamassa maitotarjouksia. Ei näy meidänkään S-marketissa halpaa voita, sen perässä ei kannata ajella. Jossain oli kuitenkin presidentti-kahvit 4,99€!!! En muista missä, olisko ollut Cittarissa? Joku mainos vilahti ruudulla.
Lukiolainen ilmottautui vanhojen tansseihin, joten siihenkin menee jonnii verran rahaa.
Ja noista yllä mainituista syistä edelleen tavoittelen alhaisia ruokakustannuksia.
Tein pitkästä aikaa hummusta, ja huomasin, että on rutiinit hukassa. Heitin sekaan kaksi jättisuurta valkosipulinkynttä, ja tuntuu, että valkosipulihöyryjä haihtuu iholta koko päivän 😄 Käytin kaksi niitä pieniä bonduellen kikhernepurkkia (1€/3purkkia), ja vasta kun kippasin toista sinne blenderiin, havahduin siihen, että niissä tosiaan ei ole lientä, eli se koko purkillinen oli niitä kikherneitä - kun yleensä käyttämissäni purkeissa on sitä lientä, ja herneitä on siis suhteessa vähemmän. Onneksi sitten punajuurtakin tuli keitettyä hieman liikaa, joten tulipahan kerralla jättimäärä hummusta.
Punajuuret 0,10€, kikherneet 0,67€, ruokaöljy+seesamöljy 0,30€, mausteet 0,20€, valkosipuli ilmainen. Kaksi isoa majoneesipurkillista (siis purkeissa on ollut majoneesia, nyt olivat tyhjiä ja pestyjä) 1,50€, jonniinverran halvempaa kuin kaupan hummukset. Tuo säilyy jääkaapissa viikon verran. Voisi myös ilmeisesti pakastaa, en ole testannut.
Tein taas pitkästä aikaa perunamunakastakin, kun oli keitinperunoita vielä jääkaapissa. Alkaa olla halvimpia eläinperäisiä ruokia, kun kananmunat on punalaputettuja kuitenkin. Puhtaasti kasvisruuissa pääsee vielä halvemmalla.
Vierailija kirjoitti:
Taas olen liki tonnia köyhempi. Mutta autossa on sentään ehjät jarrut. Kyllä taas kelpaa sitten ajella tosiaan jahtaamassa maitotarjouksia. Ei näy meidänkään S-marketissa halpaa voita, sen perässä ei kannata ajella. Jossain oli kuitenkin presidentti-kahvit 4,99€!!! En muista missä, olisko ollut Cittarissa? Joku mainos vilahti ruudulla.
Lukiolainen ilmottautui vanhojen tansseihin, joten siihenkin menee jonnii verran rahaa.
Ja noista yllä mainituista syistä edelleen tavoittelen alhaisia ruokakustannuksia.
Tein pitkästä aikaa hummusta, ja huomasin, että on rutiinit hukassa. Heitin sekaan kaksi jättisuurta valkosipulinkynttä, ja tuntuu, että valkosipulihöyryjä haihtuu iholta koko päivän 😄 Käytin kaksi niitä pieniä bonduellen kikhernepurkkia (1€/3purkkia), ja vasta kun kippasin toista sinne blenderiin, havahduin siihen, että niissä tosiaan ei ole lientä, eli se koko purkillinen oli niitä kikherneitä - kun yleensä käyttämissäni purkeissa on sitä lientä, ja herneitä on siis suhteessa vähemmän. Onneksi sitten punajuurtakin tuli keitettyä hieman liikaa, joten tulipahan kerralla jättimäärä hummusta.
Punajuuret 0,10€, kikherneet 0,67€, ruokaöljy+seesamöljy 0,30€, mausteet 0,20€, valkosipuli ilmainen. Kaksi isoa majoneesipurkillista (siis purkeissa on ollut majoneesia, nyt olivat tyhjiä ja pestyjä) 1,50€, jonniinverran halvempaa kuin kaupan hummukset. Tuo säilyy jääkaapissa viikon verran. Voisi myös ilmeisesti pakastaa, en ole testannut.
Tein taas pitkästä aikaa perunamunakastakin, kun oli keitinperunoita vielä jääkaapissa. Alkaa olla halvimpia eläinperäisiä ruokia, kun kananmunat on punalaputettuja kuitenkin. Puhtaasti kasvisruuissa pääsee vielä halvemmalla.
Ja tämän jaarittelin minä.
Kiusa se on pienikin kiusa
Ajattelin tänään tehdä sämpylöitä kun oli noita -70% Tokmannin pusseja tuolla kaapissa ja taustalla pestä pyykkiä, kun on halpaa sähköä taas. Toivottavasti en laita sämpyläjauhoja ja pesujauhetta sekaisin ;D
Sitten kiva katsoa sohvalta hallituksen selitystuntia ja sen jälkeen uusia Stranger Thingsin jaksoja kun syö sämpylöitä samalla.
-winner-
Sämpyt ol yllättävän hyviä, niissol kyl isoja jyviä.
Tein myös alaskanseiti-paella-sipuli -sekoitusta, kun sulattelin samalla pakastinta.
-winner-
Vierailija kirjoitti:
Sämpyt ol yllättävän hyviä, niissol kyl isoja jyviä.
Tein myös alaskanseiti-paella-sipuli -sekoitusta, kun sulattelin samalla pakastinta.
-winner-
Siis se oli sämpyläjauhoja? Mun mielestä ne kokonaiset jyvät on liian kovia, ne pitäisi ensin kypsentää tai liottaa pehmeämmiksi. Tai ehkä jos tekisi jotain yönyli-taikinaa, niin siinähän ne pehmenisivät. Mut tääkin kai on makuasioita, koska jokuhan noista tollaisenaan tykkää, kun niitä on niin monessa tuotteessa?
Kiusa se on pienikin kiusa
Söinkin lopun ruusukaalisalaatin vasta tänään. En mennyt kauppaan enkä taidenäyttelyyn. Rahat säästyi.
Laksaa oli ruuaksi. Jogurtti sekä granaattiomenansiemeniä jälkiruuaksi vähän myöhemmin.
Nyt olen juonut kevytolo greippiä, 39snt pullo.
-tarinankertoja-
Korjaus; kevytolo greippi tarjouksenta 30 snt pullo
S k e kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sämpyt ol yllättävän hyviä, niissol kyl isoja jyviä.
Tein myös alaskanseiti-paella-sipuli -sekoitusta, kun sulattelin samalla pakastinta.
-winner-
Siis se oli sämpyläjauhoja? Mun mielestä ne kokonaiset jyvät on liian kovia, ne pitäisi ensin kypsentää tai liottaa pehmeämmiksi. Tai ehkä jos tekisi jotain yönyli-taikinaa, niin siinähän ne pehmenisivät. Mut tääkin kai on makuasioita, koska jokuhan noista tollaisenaan tykkää, kun niitä on niin monessa tuotteessa?
Tosimies syö vaikka pieniä kiviä. Siinä yhdet jyväset missään tunnu ;D Tarzan bundolo!
-winner-
Marraskuun loppusummaksi tuli 120,03 euroa. Oma budjettini on se 120e/kk, joten... Tässä kuussa on mennyt rahaa aivan poikkeuksellisen paljon herkkuihin, ja leipääkin on tullut mussutettua ihan liiankin kanssa (tunnesyömistä). Tällä viikolla kalleimpia ostoksia oli herkkujen (4,79e) ohella paistamiseen sopiva oliiviöljy 500ml 6,99e, juusto 1,25kg 6,65e, Vilmariini 400gx2 4,50e (lidl tarjous), isot luomumunat 6kpl2 3,98e (omaplussaetu) ja pakasteseiti 400g 3,35e. Varastoja on täydennetty myös kamomillateen, ruisleivän ja ruokakerman osalta. Näiden lisäksi ostin ihan niitä omia perusjuttuja eli hedelmiä, rahkaa, maitojuomaa ja salaattijuustoa.
Eilen tein yli kolmen litran keiton tuosta seitistä. Mukaan tyrkkäsin parsakaalin, kukkakaalin, kyssäkaalin, purjoa, perunaa, pari porkkanaa, tetrallisen valkoisia papuja ja puoli purkkia kookosmaitoa, reilummalla kädellä mausteita ja kasvislientä niin, että peittyi. Pitää ihan itseään kehua, että hyvää tuli tästäkin (ainoa keiton maistelija, toim. huom.). Tämä siis ei ole ollenkaan itsestäänselvyys, kun olen aina ollut aivan surkea kokki 😄.
-Säästäjä
Säästäjän keitossa on niin ihanat aineet, että ei voi tulla kuin hyvää! Ja Sken punajuurihummus meni mietintään. Täältä saa hyviä ideoita!
Herneperunamuusia söin aamulla. Aikuislapsi poikkesi, ja pakotti äidin juomaan Coopin minttusuklaaproteiinijuoman. Olihan makea ja...
Niin paljon piti nälkää, ja nousi kurkkuun, etten pystynyt enää loppupäivänä syömään kuin omenaa. Että halpa päivä tuli!
Eilen tein yli kolmen litran keiton tuosta seitistä. Mukaan tyrkkäsin parsakaalin, kukkakaalin, kyssäkaalin, purjoa, perunaa, pari porkkanaa, tetrallisen valkoisia papuja ja puoli purkkia kookosmaitoa, reilummalla kädellä mausteita ja kasvislientä niin, että peittyi. Pitää ihan itseään kehua, että hyvää tuli tästäkin (ainoa keiton maistelija, toim. huom.). Tämä siis ei ole ollenkaan itsestäänselvyys, kun olen aina ollut aivan surkea kokki 😄.
-Säästäjä
Kokkaamalla se soppakin tehdään 😄 Aika tarkkaa on ollut sun budjetointi ja hankinta, kolmen sentin heitto!
Tein pikapyrähdyksen hakemaan jämien jämiä, nyt oli tarjolla iso läjä banaaneja ja erilaisia salaattitarpeita. Huomenna varmaan leivotaan taas banaanileipää/kakkua (se oli menestys aamupalana).
Kiusa se on pienikin kiusa
Pöhh, pöhh, kuka poisti kirjoitukseni Lidlin salamipizzatarjouksesta? Onkohan tällä palstalla kateellisia K-kauppiaita, kun välillä kritisoin näiden kauppojen hintoja. En osta kyllä juuri mitään K-kaupoista, muutamaa halpaa sisäänheittotuotetta lukuunottamatta (nämäkin harvinaisia).
Paljon hölynpölyä tässäkin ketjussa riittää, mutta missä ovat ne todelliset alennukset? Siis meinaan haluan kaikki tuotteet nyt vähintään 50-70% alennuksella, kun kaikki kallistunut hullusti, eikä oma palkkani ole noussut senttiäkään. Arvioin että meidän omat ketjut, kuten S- ja K-ryhmä korottivat hintojaan aika suruttomasti, kun menettivät bisneksiään Venäjällä, ja pistävät asiakkaat maksamaan omia epäonnistumisiaan. Lidl tietysti peesaa, koska he voivat, mutta heillä olisi kyllä mahdollisuus pitää hintojaan alempana. Siksi ostan Lidlistä vqin halpoja juttuja, tämä sanaton viestintä toimii kaupoille yleensä parhaiten, eli jätätte ne tavarat hyllyyn, ja syötte vaikka kaurapuuroa, ja makaronia+ketsuppia kuukauden päivät, niin eiköhän se rupea tuntumaan kaupan myynnissäkin.
Ostan tänään vain hiilihappovaihtopullon Tokkarista, maksaa 3€, sillä pärjää kyllä pitkään, varmaan 5-6kk.
T. Lidl-mies
Tein eilen todella hyvää keittoa kukkakaalista, perunasta, kikherneistä, kanaliemestä ja reilusta lorauksesta ruokakermaa. Yllätyin ihan itsekin miten herkullista tuli! Parsakaalia on paljon jääkaapissa, siitä voisi yrittää kehitellä jotain muutakin kuin uunissa paahtaen tai höyrytettynä. Kyssäkaalia löytyy myös, ja tää oonkin vähän kinkkisempi tapaus... Oon ostanut sillä mielellä, että rouskuttelen raakana, mutta nuopa tuppaakin närästämään tosi ikävästi. Ehkäpä kyssäkaaliranskalaisia 🤔.
Kuukauden ruokaostokset tähän mennessä 77,05 euroa. Viime viikolla lidlistä: parsakaalia 1kg, ruispaloja 12kpl/pkt, maitojuomaa, vaniljajäätelö 1l, sitruunatäysmehua ja c-vitamiiniporetabletteja. Yhteensä 7,72 euroa.
Cittarista: kaurahiutaleita 500g, ruispaloja 12kpl/pkt, luumuja 550g, satsumia 4kpl, maitorahka 500g, suolatikkupussi. Yht 7,50 euroa.
--Säästäjä