Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raha ei riitä, maantiet entistä heikommassa kunnossa

Vierailija
14.03.2015 |

http://yle.fi/uutiset/raha_ei_riita_maantiet_entista_heikommassa_kunnossa/7861235

Suomen maantiet ovat entistä huonommassa kunnossa rahan puutteen vuoksi. Edullisesti tehdyt teiden pikakorjaukset kostautuvat nyt vaikeimpana kelirikkona vuosiin. Teiden ja väylien kunnossapitoon tarvittaisiin vuosittain 100-200 miljoonaa euroa nykyistä enemmän.

----

Sanonko minne rahaa kyllä riittää.... en jaksa

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vedettäisiinkin teihin ja tiedon valtateihin sitä rahaa mutta kun se tarvitaan tulosiirtoina sosialismi Suomen kansalaisten elättämiseen ja elintason ylläpitoon. Suomalaiset kun eivät vielä vuonna 2015 osaa hoitaa yksityistalouttaan vaan elävät kädestä suuhun ja tuilla sitten kun ei riitä. Ainoa varallisuus, mitä monilla on, on asuntovarallisuus. Kaikilla ei edes sitä. Ei mikään maa kestä tällaista tulosiirtojen ja sosialismin määrää, keskiluokkakin saa kaiken ilmaiseksi. Suomalaisen keskiluokan pitäisi opetella omavaraiseksi ansio- ja pääomatuloilla eläväksi eikä vaatia toimeentulonsa tueksi näin paljoa ilmaispalveluja. Toinen on sitten tietenkin julkisen sektorin supistaminen ja varmaan niistä kehitysyhteistyörahoista voi myöskin leikata.

Vierailija
2/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa on aivan liikaa teitä naurettavan harvan ja tehottoman yhteiskuntarakenteen vuoksi. Minusta syrjäseutujen ihmiset voisivat itse rahoittaa tiensä, jos kerran korvessa haluavat asua. Asumista tulisi ohjata etelään ja asutuskeskuksiin. Jatkossa koko maan asutettuna pitämisestä on luovuttava, koska se on kallista ja ympäristölle vahingollista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki autoilusta saatavat verotulot täytyisi ohjata autoteiden ym parantamiseen.

Vierailija
4/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Autoilijoilta kerätään jo nyt enemmän veroina ja muina maksuina valtiolle rahaa, mitä koko tiestön ylläpito loistokunnossa kustantaisi! Kuka käyttää ne tiestöön tarkoitetut rahat? Autoilijoita ei pidä kupata enää enempää, sillä he ovat osansa jo maksaneet.

Vierailija
5/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se puukin kasvaa syrjäseuduilla ja ruokakin tulee maaseudulta....mites ne kulkevat, jos ei ols tietä?

Vierailija
6/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskokaa jo että meidän yhteiset rahat ei vaan enää riitä kaikkeen hyvään kaikille. Poliitikot ei näytä sitä tajuavan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietin just kun tuota kylätietä körryyttelin ykkösellä menemään ja väistelin monttuja että johan on perkele, tiet on kuin pottupeltoa, mutta tiedon valtateitä sitä vaan vedetään syrjäisimpiinkin kolkkiin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi viisi