Miksi et käy ravointoloissa syömässä?
Nykyisin on niin valtavan laajat valikoimatkin mitä saa.
Kommentit (94)
Ei ole varaa ravointoloihin. Tai edes nakkikopille. Onneksi kaupasta sai - 60% lihapiirakat ja hampparin eilen.
Olen niin nirso!
En syö sitä enkä tätä,enkä varsinkaan tota.
Inhoan kastikkeita.
inhoan sitä että aineksia sotketaan keskenään.
Inhoan kiusauksia.
Inhoan lihaa.
En syö sieniä.
Pizzat yök.
Hampurilaiset yök.
Voi kuule,ois helpompaa kertoa mitä syön,mutta sellaisia ruokia ei ole missään.
Olen pihi ja yleensä vatsa ei tule siitä annoksesta täyteen.
Köyhällä ei ole varaa kerskakulutukseen. Terveellistä ruokaa ja ravintoa pitää saada joka päivä. Siksi keskittyn itse kokkaamaan ja terveellisten raaka-aineiden ostamiseen. Nekin maksaa, mutta riittää pitempään.
Liian rasvaista, liian suolaista, liian kallista.
Vierailija kirjoitti:
Olen niin nirso!
En syö sitä enkä tätä,enkä varsinkaan tota.
Inhoan kastikkeita.
inhoan sitä että aineksia sotketaan keskenään.
Inhoan kiusauksia.
Inhoan lihaa.
En syö sieniä.
Pizzat yök.
Hampurilaiset yök.
Voi kuule,ois helpompaa kertoa mitä syön,mutta sellaisia ruokia ei ole missään.
Oletko aikuinen? :O Varmaan vaikeaa elää noin.
Eilen viimeksi. Hyvä palvelu , hyvä ruoka ( kalaa ja kauden vihanneksia). Kaksi rokotusta on ja paikassa hyvät turvavälit.
Syön. Ei ruuhkassa ja turvavälin päässä muista pöydistä.
Suurin syy ettei käydä useammin on se että asutaan preerialla josta pitää aina taksilla lähteä isolle kirkolle ja taksilla kotiin. Ei nyt ihan ehtimiseen jaksa vaikka varaa oliskin.
Asiallisesti: Hyviä ravintoloita on harvassa ja nekin ovat ylihinnoiteltuja. :/ Söisin ravintolassa mielelläni, mutta en todellakaan halua silloin syödä pitsaa, kebabia, buffetlounasta tms.
Teen itse kotona edullisista aineksista paljon parempaa ruokaa kuin nuo välttelemäni paikat. Kyllä minulle silti kelpaa hyvä intialainen, japanilainen tai ihan 'kotimainen' ravintola, kunhan hinta-laatusuhde on kohdallaan ja tarjoilijat osaavat asiansa (arvoisat tarjoilijat, monella olisi hieman parantamista työtavoissanne!).
Minulla on yksi aika hankala allergia. Ei näy listoissa valmiiksi vaan joudun oikeasti joka perhanan annoksesta varmistamaan sopiiko minulle vai ei. Osa tarjoilijoista ei meinaa suostua edes asiaa tarkistamaan (tuotteista, joista tiedän että lähes mutta ei ihan aina on ongelma) vaan väittä että ei tietenkään ole ongelma. Sitten kun tarkistavat niin sitä puhisemisen määrää...
Muutenkin olen järkyttynyt miten huonoa palvelua näissä asioissa oikeasti saa (tämä allergia on minulle uusi, joten ennen en ole asiaa joutunut miettimään). Todella tylyä on palvelu suurimmassa osassa paikkoja. Käytin ennen ravintolapalveluita kohtuu paljon, mutta pitää vissiin lopettaa kun ei sieltä yleensä saa kuin pahan mielen.
Yleensä ruokaa joutuu odottamaan pöydässä kohtuuttoman kauan. Samassa ajassa tekisin itse.
Suomessa on vain pizzaa, hampparia ja aasialaista. Kaikki samaa mössöä.
Kotona teen tuhat kertaa parempaa ja monipuolisempaa.
Suomalaiset eivät ole koskaan edes maistaneet ruokaa.
Nykyisin en käy siksi, että työskentelen etänä eikä täällä landella ole ravintoloita. Silloin, kun työskentelin toimistolla Helsingin keskustassa niin söin ravintoloissa lähes joka päivä.
Jos kävelymatkan päässä olisi hyvä ravintola, voisin käydäkin. Nyt pitää matkustaa 45 minuuttia bussilla päästäkseen Helsingin keskustaan asti ja siitä sitten vielä kävellä tai mennä raitiovaunulla jonnekin, missä on hyvä ravintola. Ja sama 45 minuuttia sitten takaisin kotiin.
Aikaisemmin kävin kyllä, mutta odotellaan, että nämä koronaluvut hieman taas tasoittuvat.
Käyn lähes joka syömässä lounasravintolassa, ruokatauolla.
En kehtaa mennä yksin sinne niin kuin joku herra Kreosootti.