Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kertokaa kuulemianne HUONOJA säästö- ja ansaintavinkkejä

Vierailija
12.01.2019 |

Ikuinen on ainakin tuo "kerää pulloja" - todellisuudessa pulloja löytää ehkä 1 kpl/vko jos päivittäin lenkkeilee...

Kommentit (669)

Vierailija
181/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ja yksi vinkki on kanssa, että kun jää ylimääräistä, niin osta osakkeita. Siis mitä? Kun sitä ylimääräistä ei jää. Tonnikalapurkin hinnalla saa aika paljon pottuja eikä nälkä lähde pelkillä nuudeleilla. Kääk!

Kun meillä oli tosi tiukkaa, mies alkoi silti sijoittamaan. Ihan pieniä summia, mutta säännöllisesti. En minä sitä silloin tajunnut, mutta oikeassa mies oli. Sitä jatkettiin ja kun tilanne parani, sijoitimme enemmän. Nyt on koossa aika mukava potti vaikka vanhuuden varalle.

Ei se niin pöllö neuvo ole.

Joudutaan hakeen toimeentulotukea. Noin joka toinen kk.

Ei onnistu pienikään sijoittaminen. Jos joutuu yhteiskunnan tuille, ei mitään sijoituksia saa olla!

Että silleen!

Jatkuuko tämä tilanne ikuisesti? Siis että koko loppuelämänne joudutte hakemaan joka toinen kk toimeentulotukea? Tietysti silloin lain mukaan pitää ensin käyttää säästöt ja myytävissä olevat sijoitukset. 

Vierailija
182/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ala Konmarittamaan. Ala minimalistiksi. Arvatkaas paljonko tavaroiden poisheittäminen ja uusien tilalle ostaminen maksaa.

No tuohan on ihan Konmarin ja minimalismin idean vastaista. Ei se tee neuvosta huonoa, jos joku tekee ihan päinvastoin ja sitten ei toimikaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
183/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Isoissa paketeissa yleensä on halvempi kilohinta, jolloin kannattaa ostaa se. Tietysti vain siinä tapauksessa, että se kaikki tulee käytettyä ennen sen vanhentumista..

Tämä on ketjuun sopiva HUONO säästämisvinkki, koska halvin on se pakkauskoko, jota myydään eniten. Esimerkiksi pienempi makaronipussi on halvempi kuin isompi.

Makaronipussit ovat kyllä suuri huijaus. Itse olen myös ollut siinä uskossa, että isompi "säästö"pakkaus on halvempi, mutta niin vain Myllyn paras 400g makaronipussin kilohinta on 0,43€ ja kilon pussin 1,19€.

Kotimaista naudan jauheliha 400g paketti kilohinta 7,45€, 700g paketin 7,56€. Valio kuohukerma 0,2l litrahinta 6,45€, 0,33l litrahinta 7,85€. Tuntuu vähän huijaukselta välillä.

Anteeksi mutta miten niin huijausta? Hintalapuissa on ihan selkeästi hinnat, pakkauskoot ja kilohinnat. Saa valita vapaasti juuri sen, minkä haluaa. Kukaan ei ole missään luvannut, että iso pakkaus on aina halvempi. Myyntimäärät tosiaan vaikuttavat hintoihin, kuten juuri lainaamassasi kommentissa luki.

Vierailija
184/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hae jotain apurahaa! (Siis tutkimuksen tai taiteellisen työn tekemiseen)

Ajatus on, että akateeminen vain saa jotain apurahaa. Toinen, mitä voi tehdä on "palata takaisin yliopistolle töihin", jos on joutunut sieltä työttömäksi.

Ala antamaan yksityistunteja.

Perusta menestyvä yritys, sähän saat naislainaa, jossa korko on alempi.

Mene käymään yrityksiin.

Vierailija
185/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hae jotain apurahaa! (Siis tutkimuksen tai taiteellisen työn tekemiseen)

Ajatus on, että akateeminen vain saa jotain apurahaa. Toinen, mitä voi tehdä on "palata takaisin yliopistolle töihin", jos on joutunut sieltä työttömäksi.

Ala antamaan yksityistunteja.

Perusta menestyvä yritys, sähän saat naislainaa, jossa korko on alempi.

Mene käymään yrityksiin.

Vierailija
186/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Älä osta, leivo tai syö leipää.

Säästyy sekä terveytesi, että rahasi. Ei myöskään kulu paskapaperia siihen malliin kuin aikaisemmin.

Leivän tilalle vaikka kaalia. Kehittele vielä järjestelmä jolla saat kaiken tuottamasi biokaasun talteen, niin olet miljonääri.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
187/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Ei pääse samaan säästöön. Miksi et vaan myönnä itsellesi että et voi/pysty /jaksa leipoa ja mielummin syöt vanhentuvaa kaupan leipää. Ei se ole syntiä. Jätä tuo faktojen mutuvääntely. 

2 kg vehnäjauhoja maksaa 80 senttiä. Itse leivon pussillisesta vehnäjauhoja 6 leipää, jotka riittävät minulle kahdeksi viikoksi. Leipien määrä riippuu tietysti leipien koosta. Kuivahiivat tähän kahden jauhokilon satsiin maksavat noin 30 snt. Vattenfallin mukaan 4 h kertapaistoon sähkö maksaa 10 - 30 senttiä.  Leivän paistoaika on normaalisti noin 30 minuuttia, uuniin mahtuu vaikka kaikki kuusi leipää kerralla. Tiskaamisen kustannuksista puhuminen on säälittävää. Leivän leipomisessa tarvitaan tasan yksi astia.

Vierailija
188/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yksi parhaista huonoista vinkeistä tuli aikoinaan kaverilta joka oli silloin löytänyt satasen. Sijoitetaan se niin että tulee tuottoa, olivat hänen sanansa ennen kuin vaihtoi sen kolikoiksi ja tunki peliautomaattiin. Pelasihan sillä aika kauan, mutta sinne meni kaikki lopulta koneeseen.

Juuri tällaiset ihmiset niitä säästövinkkejä ja neuvoja kaipaisivat. Ne, joilla raha polttelee näpeissä ja siitä on heti päästävä eroon.

Tässä ketjussa on paljon ns. järkevää porukkaa, jolla joko ei ole muutenkaan rahankäytön kanssa ongelmia tai jotka ovat jo ottaneet kaikki fiksut vinkit käyttöön, mutta ovat silti vähävaraisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
189/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Ei pääse samaan säästöön. Miksi et vaan myönnä itsellesi että et voi/pysty /jaksa leipoa ja mielummin syöt vanhentuvaa kaupan leipää. Ei se ole syntiä. Jätä tuo faktojen mutuvääntely. 

2 kg vehnäjauhoja maksaa 80 senttiä. Itse leivon pussillisesta vehnäjauhoja 6 leipää, jotka riittävät minulle kahdeksi viikoksi. Leipien määrä riippuu tietysti leipien koosta. Kuivahiivat tähän kahden jauhokilon satsiin maksavat noin 30 snt. Vattenfallin mukaan 4 h kertapaistoon sähkö maksaa 10 - 30 senttiä.  Leivän paistoaika on normaalisti noin 30 minuuttia, uuniin mahtuu vaikka kaikki kuusi leipää kerralla. Tiskaamisen kustannuksista puhuminen on säälittävää. Leivän leipomisessa tarvitaan tasan yksi astia.

71 senttiä 2kg vehnäjauhoja Prismassa,ei myöskään tarvitse hiivaa eikä voita jos laittaa kaurahiutaleita mukaan.

Vierailija
190/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Ei pääse samaan säästöön. Miksi et vaan myönnä itsellesi että et voi/pysty /jaksa leipoa ja mielummin syöt vanhentuvaa kaupan leipää. Ei se ole syntiä. Jätä tuo faktojen mutuvääntely. 

2 kg vehnäjauhoja maksaa 80 senttiä. Itse leivon pussillisesta vehnäjauhoja 6 leipää, jotka riittävät minulle kahdeksi viikoksi. Leipien määrä riippuu tietysti leipien koosta. Kuivahiivat tähän kahden jauhokilon satsiin maksavat noin 30 snt. Vattenfallin mukaan 4 h kertapaistoon sähkö maksaa 10 - 30 senttiä.  Leivän paistoaika on normaalisti noin 30 minuuttia, uuniin mahtuu vaikka kaikki kuusi leipää kerralla. Tiskaamisen kustannuksista puhuminen on säälittävää. Leivän leipomisessa tarvitaan tasan yksi astia.

71 senttiä 2kg vehnäjauhoja Prismassa,ei myöskään tarvitse hiivaa eikä voita jos laittaa kaurahiutaleita mukaan.

Eikä tarvitse pestä taikinantekoastiaa jos leipoo joka päivä,se ei ehdi pilaantua koska kuivuu hyvin nopeasti taikinanteon jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
191/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Ilmeisesti et ole kovin köyhä. Leipominen on nimittäin niitä harvoja kotitöitä, joissa tienaa ihan kunnollista tuntipalkkaa tekemällä itse. Tätä laskiessa otettiin kaikki kulut huomioon sähkö mukaan lukien. Jos asut esim. lähellä jotakin isoa leipomoa, jossa myydään b-laatua, kanttipaloja yms. sikahalvalla jättipusseissa, niin sitten ei kannata niin hyvin. Mikään 30%:n alennus ei vielä muuta asiaa.

Eikä leivontavälineitä tarvitse koko ajan pesuaineella pestä.En pese taikinantekopaljua jota käytän joka päivä,se vähä mitä paljuun jää taikinaa kuivuu minuuteissa.Ei ehdi pilaantumaan ennen seuraavaa taikinaa.

Juuri näin on. Totta kai tällaisella palstalla kommentti on saanut pelkästään alapeukkuja. Kun tehdään maukasta leipää taikinaa seisottaen, vanhat taikinarippeet toimivat raskille juurena. Kun leivontarutiinin saa pyörimään, vaiva on pieni ja kodissa syödään vain hyvää leipää. 

Vierailija
192/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Ilmeisesti et ole kovin köyhä. Leipominen on nimittäin niitä harvoja kotitöitä, joissa tienaa ihan kunnollista tuntipalkkaa tekemällä itse. Tätä laskiessa otettiin kaikki kulut huomioon sähkö mukaan lukien. Jos asut esim. lähellä jotakin isoa leipomoa, jossa myydään b-laatua, kanttipaloja yms. sikahalvalla jättipusseissa, niin sitten ei kannata niin hyvin. Mikään 30%:n alennus ei vielä muuta asiaa.

Eikä leivontavälineitä tarvitse koko ajan pesuaineella pestä.En pese taikinantekopaljua jota käytän joka päivä,se vähä mitä paljuun jää taikinaa kuivuu minuuteissa.Ei ehdi pilaantumaan ennen seuraavaa taikinaa.

Juuri näin on. Totta kai tällaisella palstalla kommentti on saanut pelkästään alapeukkuja. Kun tehdään maukasta leipää taikinaa seisottaen, vanhat taikinarippeet toimivat raskille juurena. Kun leivontarutiinin saa pyörimään, vaiva on pieni ja kodissa syödään vain hyvää leipää. 

Ja entäs ruistaikinaJUURI joka säilyy vaikka vuosia? Pitäisi tiskata astia vai? 🤣🤣🤣🤣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
193/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Leivo itse leipäsi - säästö on aivan olematon, kun ottaa huomioon että raaka-aineiden lisäksi uunin käyttäminenkin maksaa sähkölaskussa eikä leipomisessa likaantuneiden astioidenkaan tiskaus ilman pesuainetta onnistu. Ostamalla ja pakastamalla -30% leipiä pääsee vähintään samaan säästöön vähemmällä työllä.

Ei pääse samaan säästöön. Miksi et vaan myönnä itsellesi että et voi/pysty /jaksa leipoa ja mielummin syöt vanhentuvaa kaupan leipää. Ei se ole syntiä. Jätä tuo faktojen mutuvääntely. 

2 kg vehnäjauhoja maksaa 80 senttiä. Itse leivon pussillisesta vehnäjauhoja 6 leipää, jotka riittävät minulle kahdeksi viikoksi. Leipien määrä riippuu tietysti leipien koosta. Kuivahiivat tähän kahden jauhokilon satsiin maksavat noin 30 snt. Vattenfallin mukaan 4 h kertapaistoon sähkö maksaa 10 - 30 senttiä.  Leivän paistoaika on normaalisti noin 30 minuuttia, uuniin mahtuu vaikka kaikki kuusi leipää kerralla. Tiskaamisen kustannuksista puhuminen on säälittävää. Leivän leipomisessa tarvitaan tasan yksi astia.

71 senttiä 2kg vehnäjauhoja Prismassa,ei myöskään tarvitse hiivaa eikä voita jos laittaa kaurahiutaleita mukaan.

Kaurahiutaleet Kotimaista-tuotemerkillä 0,69€ 1kg Prismassa.Kyllä leipomalla säästää paljon.

Vierailija
194/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Käytä julkisia kulkuvälineitä. Maksaa v*tusti. Ei ole varaa mennä mihinkään vr:n palveluilla.

Mä jouduin vaihtamaan fillariin kun skootteri levisi näin keskellä talvella. Onni ja autuus polkea menemään ''muutaman kympin'' mummo fillarilla. Tästä tulikin mieleen, vaihda auto pyörään! No nykyään hyvät polkupyörät tahtovat maksaa järjestään sen 60-200e riippuen mistä satut löytämään. Pöhnä keuhkolle tätä ei voi suositella :P

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
195/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa ostaa kirppikseltä sukset ja luistimet. Meillä on 3 lasta, ja tuo vinkki toistuu usein. Ostinkin kirppikseltä lapselle luistimet. Hinta 12€. Oli niin tylsät, että heti teroitettavaksi. Hinta 10€. Yhteensä maksoin luistimista 22€, kun joulun jälkeen sai alesta ihan uusia 25€. Ja vieläkin halvemmalla jostain.

Suksien kanssa kävi samantyyppinen tarina. Uusi suksipaketti (halvin) oli sukset, siteet, sauvat ja monot 149€. Päätin säästää ja hain käytetyt. Sukset sauvoineen maksoi 30€. Sauvat oli kuitenkin liian pienet. Sukset myös aika kuluneet pohjasta. Ostin uudet sauvat 25€. Monoja en sitten käytettynä löytänyt mistään koossa 38. Aina joku ehti ensin kun fb-kirppiksellekin tuli myyntiin. Tai sitten oli väärää mallia, ei käynyt siteisiin. Jouduttiin ostamaan uudet monot urheiluliikkeestä, hinta 79,90€. Eli yhteensä maksettiin kuluneista suksista, uusista sauvoista ja uusista monoista 135€. Olisin saanut kerralla hyvän paketin vain 149€. Kyllä kannatti.

Vierailija
196/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kannattaa ostaa kirppikseltä sukset ja luistimet. Meillä on 3 lasta, ja tuo vinkki toistuu usein. Ostinkin kirppikseltä lapselle luistimet. Hinta 12€. Oli niin tylsät, että heti teroitettavaksi. Hinta 10€. Yhteensä maksoin luistimista 22€, kun joulun jälkeen sai alesta ihan uusia 25€. Ja vieläkin halvemmalla jostain.

Suksien kanssa kävi samantyyppinen tarina. Uusi suksipaketti (halvin) oli sukset, siteet, sauvat ja monot 149€. Päätin säästää ja hain käytetyt. Sukset sauvoineen maksoi 30€. Sauvat oli kuitenkin liian pienet. Sukset myös aika kuluneet pohjasta. Ostin uudet sauvat 25€. Monoja en sitten käytettynä löytänyt mistään koossa 38. Aina joku ehti ensin kun fb-kirppiksellekin tuli myyntiin. Tai sitten oli väärää mallia, ei käynyt siteisiin. Jouduttiin ostamaan uudet monot urheiluliikkeestä, hinta 79,90€. Eli yhteensä maksettiin kuluneista suksista, uusista sauvoista ja uusista monoista 135€. Olisin saanut kerralla hyvän paketin vain 149€. Kyllä kannatti.

Olisit joutunut ne uudetkin luistimet viemään teroitettavaksi.

Vierailija
197/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kannattaa ostaa kirppikseltä sukset ja luistimet. Meillä on 3 lasta, ja tuo vinkki toistuu usein. Ostinkin kirppikseltä lapselle luistimet. Hinta 12€. Oli niin tylsät, että heti teroitettavaksi. Hinta 10€. Yhteensä maksoin luistimista 22€, kun joulun jälkeen sai alesta ihan uusia 25€. Ja vieläkin halvemmalla jostain.

Suksien kanssa kävi samantyyppinen tarina. Uusi suksipaketti (halvin) oli sukset, siteet, sauvat ja monot 149€. Päätin säästää ja hain käytetyt. Sukset sauvoineen maksoi 30€. Sauvat oli kuitenkin liian pienet. Sukset myös aika kuluneet pohjasta. Ostin uudet sauvat 25€. Monoja en sitten käytettynä löytänyt mistään koossa 38. Aina joku ehti ensin kun fb-kirppiksellekin tuli myyntiin. Tai sitten oli väärää mallia, ei käynyt siteisiin. Jouduttiin ostamaan uudet monot urheiluliikkeestä, hinta 79,90€. Eli yhteensä maksettiin kuluneista suksista, uusista sauvoista ja uusista monoista 135€. Olisin saanut kerralla hyvän paketin vain 149€. Kyllä kannatti.

Tuo nyt on ollut omaa tyhmyyttä, miksi ostit ne käytetyt jos eivät edes olleet hyvät?

Monoja saa kyllä uusia halvemmallakin.

Uudet luistimet olisit joutunut myös viemään teroitettavaksi, tuohon mainitsemaasi hintaan ei saa kuin markettiluistimia ja niiden terät ovat tylsiä.

Urheiluliikkeestä voit saada teroituksen kaupan päälle, mutta silloin puhutaan hieman eri hintaluokan luistimista.

Vierailija
198/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Pulloja kerätessä kannattaa katsoa, milloin on isoja opiskelijabileitä ja sitten niiden aikaan mennä kyseisen baarin ulkopuolelle norkoilemaan. Multa joku mummo joskus kysyi vappubileiden aikatauluja kun olin haalarit päällä, toki niitä hänelle kerroin. Myös kauniina kesäiltana oman kaupungin "hengailupaikka", saati sitten koulujen päättäreinä se paikka minne nuoriso kokoontuu. Nämä toki vaativat sen, että kehtaa oikeasti mennä niitä pulloja kärkkymään, eikä vain nappaa sieltä täältä niitä mitä sattuu löytämään. 

Myös suosittujen baarien lähellä olevien kerrostalojen ympäristöt kannattaa tsekata. Usein ihmiset aloittelemassa ensin kotona ja sitten vikat hörpyt juodaan lähtiessä ja jätetään tölkit siihen lähistölle kerääjiä varten. 

Lähiöiden bussipysäkkien ympäristöt ovat myös todella hyviä paikkoja. Ihmiset juovat viimeiset juomansa matkalla bussiin. Keskustoissa on niin paljon muita kerääjiä, että pitää olla nopea. 

Vierailija
199/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä on kai postattu jo, mutta toiston uhalla mainitsen vielä leivän leipomisen. Leipä on kuitenkin se about halvin elintarvike, mitä on yleisimmin tarjouksessa, ja säästö on joitain euroja viikossa, ellet ole valtava leivän suurkuluttaja. Siihen aikaan ja vaivaan nähden, mikä leivän leipomiseen kuluu, en näe tuota kyllä juuri minään säästönä. Aika on rahaa ja leivän leipomista paremman tuntituoton saat vaikka ottamalla pullokassin mukaan iltakävelylle.  

Vierailija
200/669 |
13.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tästä on kai postattu jo, mutta toiston uhalla mainitsen vielä leivän leipomisen. Leipä on kuitenkin se about halvin elintarvike, mitä on yleisimmin tarjouksessa, ja säästö on joitain euroja viikossa, ellet ole valtava leivän suurkuluttaja. Siihen aikaan ja vaivaan nähden, mikä leivän leipomiseen kuluu, en näe tuota kyllä juuri minään säästönä. Aika on rahaa ja leivän leipomista paremman tuntituoton saat vaikka ottamalla pullokassin mukaan iltakävelylle.  

Yksi vahingollisimmista säästövinkeistä nykyajan yhteiskunnassa on hokema "aika on rahaa". Se voi olla sitä joissakin hyvin harvoissa tapauksissa, mutta työttömällä tai säännöllistä viikkotyöaikaa tekevällä aika ei ole rahaa.