mies irtisanottiin ilman varotusta töistä muka liiaallisen juomisen takia mut töis juo. onko laillista?
mies siis juo stressiin koska työ niin strassaava mut töis ei välitetä siitä nyt mies irtisanittiin ilman yhtäkään varotusta ja musta se et juo arkena mut ei töissä ei kuulu työ paikalle. en tiedä miten nyt pärjäämme kun rahaa ei ole mihinkään....voiko laittomasta irtisanomisesta saada rahaa?
Kommentit (318)
Meillä ainakin on tiukka nollatoleranssi ja kaikki työntekijät sen hyvin tietää, että homma on kerrasta poikki. Tainnut ilmaantua kännissä/krapulassa työpaikalle vaikka ei siellä joisikaan. Todellakin kuuluu työpaikalle.
Siis juoko se töissä vai ei juo töissä? Otsikko sanoo toista kuin itse viesti.
Jos ei ole töissä juovuksissa ollut niin periaatteessa noin ei saisi tehdä, tosin jos sinne vanhan viinan hajuisena ja krapulaisena useinkin tulee niin kyllähän sen ymmärtää jos irtisanotaan vaikka olisikin promillet nollassa. Ei siinä tilassa voi kunnolla hoitaa työtään.
Oma työnantajani on siitä fiksu että noissa tilanteissa tarjoaa hoitoonohjausta irtisanomisen vaihtoehtona, eli ihminen saa mahdollisuuden raitistua ja yrittää uudestaan. Mutta laillista pakkoa tarjota sellaista ei ole.
itse olen saanut varotuksia ennen mitään toimen piteitä ja siksi tajusinn et tässä on laittomanirtisanomisen ainekset. mies ei ole koskaan juonut myöskään aamulla juuri enne töihin menoa et se mitä tekee vapaa ajalla ei mun mielestä kuulu pomolle ap
Erehdyit siinä, ettei teillä ole rahaa mihinkään. Varmasti viinaan löytyy rahaa.
Miehesi voi ryhtyä persujen kansanedustajaksi, ne saavat kulukorvauksia työajalla ryyppäämisestä.
Mikäli miehesi on ollut päihtyneenä töissä niin potkut tuli aiheesta. Monessa paikassa esim. rakennustyömaalla on nolla toleranssi. Eli ei ole laitonta. Potkut alkoholin takia on myös semmoinen joka johtaa työkkärin karenssiin eli rahaa ei ole tiedossa pitkään aikaan.
Avaus valkoroskan mielenmaisemasta.
Vierailija kirjoitti:
itse olen saanut varotuksia ennen mitään toimen piteitä ja siksi tajusinn et tässä on laittomanirtisanomisen ainekset. mies ei ole koskaan juonut myöskään aamulla juuri enne töihin menoa et se mitä tekee vapaa ajalla ei mun mielestä kuulu pomolle ap
Onko hän ollut töistä pois alkoholin takia ja ollut ilmoittamatta poissaoloaan työpaikalle?
Vierailija kirjoitti:
Siis, karmee ulosanti sulla.
Taitaa olla itsekin pikku tumuissa.
Luultavasti mies vaan valehtelee sulle ap.
Se on saanu oikeesti varotuksia ja terapialähetteitä, mutta jatkaa vaan tissuttelua työpaikallakin ja vaarantaa kaikkien hengen kännisekoiluillaan.
Nikottelu ei nyt auta, hyvä herätys tai alamäen jyrkkä alku, mies sen päättää
Luulen, että on saanut jo varoituksen, mut mies ei ole sitä vain sanonut sinulle. Onhan se nyt ihan selvää, että krapulassakaan ei mennä töihin. Onko joka aamu puhaltanut nollat ennen kuin lähtee töihin?
Wt-sakkia. Aiheesta tuli potkut.
Ei se stressi alkoholilla mihinkään lähde.
Koeajalla voidaan irtisanoa ilman varoitusta.
yksityiselämä ei kuulu työpaikalle
Työsopimuslaki 7 Luku 2§
Työntekijän henkilöön liittyvät irtisanomisperusteet
Työntekijästä johtuvana tai hänen henkilöönsä liittyvänä asiallisena ja painavana irtisanomisperusteena voidaan pitää työsopimuksesta tai laista johtuvien, työsuhteeseen olennaisesti vaikuttavien velvoitteiden vakavaa rikkomista tai laiminlyöntiä sekä sellaisten työntekijän henkilöön liittyvien työntekoedellytysten olennaista muuttumista, joiden vuoksi työntekijä ei enää kykene selviytymään työtehtävistään. Syyn asiallisuutta ja painavuutta arvioitaessa on otettava huomioon työnantajan ja työntekijän olosuhteet kokonaisuudessaan.
Ekana kyllä pitäis antaa varoitus ja ohjata työterveyslääkärille ja sitä kautta hoitoon. Hoidon ajalta ei makseta palkkaa. Jos työntekijä ei suostu menemään, on todennäköistä tuo irtisanominen.