Lähihoitajat!
Auttakaa valitsemaan kumpaan suuntaudun lapsiin ja nuoriin vai sairaanhoitoon ja huolenpitoon? Kertokaa myös missä työskentelette?
Kommentit (11)
samoin vastaan minä, itse olen vanhainkodissa, 24h lapsia olisi minulle liikaa.
Ehdottomasti sairaanhoito ja huolenpito, koska paljon laajempi alue.
Lapset ja nuoret on niin harhaanjohtava nimitys, ei sinulla ole mitään tekemistä nuorten kanssa. Itse kun yritin hakea harjoittelupaikkaa nuorten parissa niin ei onnistunut millään, kaikkialle halutaan nuoriso-ohjaajia tai sosionomeja. Lastenhoitaja ainut ttyöpaikka on päiväkoti. Toki voi lähihoitajuudellaan saadaa muualtakin töitä, mutta jos hakijoista löytyy pätevämpi, eli oikein suuntautunut, niin sehän vie paikan....
Etkö itse tiedä, kumpi kiinnostaa enemmän?
Tuo lapset ja nuoret rajoittaa sen sitten niihin, koska vaativat sitä, mutta toisaalta sahut pääsevät kaikkiiin muihin helposti. Eli mitä haluat tehdä työksesi? Asutko isolla vai pienlle paikkakunnalla? Koska isolla ei välttämättä niin kysytä edes mihin olet suuntautunut, kun pätevyys on kaikkiin, mutta pienellä voi olla eri asia??
Haluaisin työskennellä sairaalassa mutta lasten parissa. Siis esim. lastenosastolla. Eli en tiedä kummalla suuntautumisella pääsisin sinne paremmin?
Eikö opettaja osaa neuvoa?
Mutta jos mietit hetken, niin ehkä sinulle kohta selviää kummalla pääsee helpommin sairaalaan töihin....
käyt sahun ja jatkat sit sairaanhoitajaksi ja haet paikkaa lastenosastolta.
tai yrität päästä harjoittelemaan lähihoitajan opinnoissa lastenosastolle, mutta sun on oltava valmis tekemään sen eteen töitä että pääset harjoitteluun.
Ei lasten osastolle välttämättä pääse helpommin sairaanhoidolla ja huolenpidolla. Lasten ja nuorten suuntautumisessa on kuitenkin mahd. harjoittelu lastenosastolla.
Erikoissairaanhoidossa on nykyisin vähemmän paikkoja lähihoitajille.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2013 klo 22:32"]
Ei lasten osastolle välttämättä pääse helpommin sairaanhoidolla ja huolenpidolla. Lasten ja nuorten suuntautumisessa on kuitenkin mahd. harjoittelu lastenosastolla.
[/quote]
Esim Turussa ei pääse ollenkaan Turunmaansairaalaan, ottavat vain sairaanhoitajaopiskelijoita. Tyksinkään eivät halunneet harjoittelijoita, kun soittelin kaikki paikat läpi mitkä ei olisi päiväketeja. Toisessa päiväkodissa sit oli pakko se viimeinen työharjoittelu tehdä.
Sairaanhoitoon ja huolenpitoon!!!
Esaim päiväkodeissa tästä on hyötyä on mm. paljon diabetesta ym. lapsilla ja silloin valitaan usein sellainen jolta löytyy oikeaa osaamista.
Tuolta linjalta pääsee mihin vain töihin.
Toinen suositeltava vaihtoehto on vammaistyö.