Anoppi valehteli, että kälyni ei halua lapsia
Näin olivat yhdessä päättäneet, kun käly oli kieltänyt kertomasta että ei saa hoidosta huolimatta lapsia. Joskus tätä epäilin ja varovasti kysyin anopilta, mutta vastaus oli että hänen toinen poikansa ja miniänsä olivat päättäneet olla hankkimatta lapsia.
En hitto soikoon tiedä miksi tästä piti heidän valehdella, eikö olisi voinut sanoa suoraan, niin olisin mielelläni ottanut heidät huomioon ja säästänyt oman onneni suitsutukselta. Enkä olisi aina vaan puhunut omista lapsistani jne. Kummiksi eivät suostuneet vaikka pyydettiin jo esikoiselle ja vielä kuopuksen kohdalla uudelleen.
No sitä saa mitä tilaa, jos ei voi olla rehellinen. Luotto meni molempiin. Ai mistäkö tiedän? Appiukko vahingossa päissään lipsautti nyt 10 vuoden jälkeen. Saamari kun harmittaa, ihmettelinkin kun anoppi ei yhtenä äitienpäivänä juuri reagoinut, kun kerroimme juhlapöydässä vauvauutiset. Omat vanhempani olivat onnensa kukkuloilla ja siskoni ja veljeni perhe yhtyi riemuun. Anoppilassa tilanne sivuutettiin nopeasti tyyliin " ompa kiva, onnea, kuka ottaa lisää kahvia, mitäpä (toiselle) miniälle töihin kuuluu? Olin kyllä tyrmistynyt!
Ei mulla muuta kuin viestinä tahattomasti lapsettomille, että jos haluatte välttyä toisten vauvahöpinöiltä ja raskauskuulumisilta yms. nin kannattaisi olla rehellinen ja kertoa asianosaisille, jotta osaisimme ottaa huomioon.
Meillä on töissä yksi lapseton joka on avoimesti kertonut, että hänen hoitonsa ja keskenmenonsa ovat rankkoja. Hän on iloinen ja onnellinen meidän muiden lapsista ja vauvauutisista, mutta joskus itsesäälissä nämä kirpaisevat niin kovasti, että hän ei osaa sillä hetkellä osoittaa sitä, vaan hän kääntyy itsesäälissä miettimään, että aina joku muu on raskaana, miksi ei koskaan ole hänen vuoro. Tämä sattuu sydämeen kaksinkertaiaesti, koska hän tuntee kateutta. Siksi olemme sopineet, että taukohuoneessa ei hehkuteta vauvajuttuja, vaan puhutaan muita asioita. Kaikki ymmärtää, häntä ei erikseen säälitellä, mutta otetaan huomioon ha silloin kun hänellä menee paremmin, jän saattaa itse kysellä jotain lapsistamne.
Kommentit (156)
Mulla on kolme lasta eikä ole ikinä ollut tarvetta hehkuttaa vauvajuttuja tai kerjätä huomiota raskausuutisilla juhlapöydässä. Ihan neutraalisti olen näistä asioista ilmoitellut ja kysyjille/kiinnostuneille jutellut sitten enemmän.
Ette olleet vain luottamuksen arvoisia.Sekö kirpaisee enemmän ?
Kumpi onkaan suurempi stigma, se ettei saa lapsia vai se ettei halua lapsia? Ja mitä helvettiä kummastakaan kertominen anopille kuuluu?
Se on hyvin henkilökohtainen asia. Heidän päätöstään tulee kunnioittaa, eivät halua/halunneet näyttää haavojaan, ja se on täysin ok.
No eihän se nyt sulle kuulu, mistä syystä joku on lapseton. Harmi, että appi ei osannut pitää salaisuutta. Anoppi teki ihan oikein pitämällä tiedon itsellään. Ehkä tämä lapseton pari ei kaipaa sun sääliä ja hienotunteisuutta.
En ymmärrä moista salailua ja valehtelua. Tietenkään ei kaikille vastaantulijoille tarvitse asioitaan kertoa, mutta läheisille pitäisi.
Minulla oli ystävä, joka raskaaksi tultuani lakkasi pitämästä yhteyttä. Monta kertaa yritin tavata, ja soittaa kunnes kertoi, että ei vaan kestä nähdä raskausvatsaani, eikä tulevaa vauvaa.
Kiitin häntä luottamuksesta ja sovittiin, että soitellaan vain, mutta jutellaan muista asioista. Nyt tuosta on mennyt jo 5 vuotta ja hän on itse raskaana ja tietenkin puhuu kaikille ja kaikkialla vaan tulevasta lapsestaan, jopa kyllästymiseen asti.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on kolme lasta eikä ole ikinä ollut tarvetta hehkuttaa vauvajuttuja tai kerjätä huomiota raskausuutisilla juhlapöydässä. Ihan neutraalisti olen näistä asioista ilmoitellut ja kysyjille/kiinnostuneille jutellut sitten enemmän.
Siis WHAT ??? " kerjätä huomiota juhlapöydässä.." No kyllä meidän suvussa nimenomaan juhlitaan ja iloitaan koko sukuvauvauutisista. Mikä onkaan parempi hetki kuin juhlapöytä, johon kaikki ovat jo kokoontuneet.
Minä olen vela ja kerron sen kaikille, ei tarvi olla hienotunteinen minun seurassa, mutta ei mua nyt erityisemmin kiinnostakaan.
Miksi ihmeessä pitää hehkuttaa ja juhlia lasten saantia? Jotkut meistä saa tosi helposti lapsia. Ei siinä sen kummempaa ole. T. Valis
Veikkaanpa että heillä on luottamusongelma sinuun ja sinun perheeseesi. Minullakin on sukua jolle en kerro asioita, koska he ovat kusipäitä.
Itsepä on käly itsensä moisiin tilanteisiin itsensä saattanut, jos on salaillut ja vielä anopinkin käskenyt valehdella.
Jotkut lapsettomuudesta kärsivät ovat vaan niin läpinäkyvästi ilkeitä. Pomo suuttui kun työpöydälläni oli lapsen tarhakuva ja sen takia alkoi riehumaan jostain käsittämättömästä syystä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi ihmeessä pitää hehkuttaa ja juhlia lasten saantia? Jotkut meistä saa tosi helposti lapsia. Ei siinä sen kummempaa ole. T. Valis
Koska lapset ovat rakkaita ja tärkeitä ja tervetulleita! (Ei sillä ole mitään tekemistä sen kanssa saako niitä helposti, ehkä enemmänkin, kuinka toivottuja ja rakadtettuja ovat.)
Nämä lapsettomat ovat itsekkäitä ja koko maailman pitäisi pyöriä vain heidän ympärillään!
Ajattelet vain nyt asiaa omalta kantiltasi. Olen tuo kälysi. En halunnut kertoa, kun en halua, että minua alettaisiin varoa tai sääliä. En myöskään halunnut puhua tai asiasta julkista. Itsehän en kertonut edes äidilleni. Nämä asiat ovat niin kipeitä ettei sitä voi tajuta jos ei ole kokenut. Turhaan loukkaannut nyt. Kunnioita heidän yksityisyyttään ja elä omaa elämääsi. Jos he olisivat halunneet, että et hehkuttaisi lapsiasi he olisivat sinulle asioistaan kertoneet. Minusta olet nyt hieman itsekäs. Yritä nähdä asia heidän kantilta.
Ei kuulu uteliaalle ap:lle millään tavalla.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on kolme lasta eikä ole ikinä ollut tarvetta hehkuttaa vauvajuttuja tai kerjätä huomiota raskausuutisilla juhlapöydässä. Ihan neutraalisti olen näistä asioista ilmoitellut ja kysyjille/kiinnostuneille jutellut sitten enemmän.
Niin , ei kai semmoisella hehkutukseela ole muuta kuin näyttää olevansa jotenkin erityinen ja haluaa saada erityisasemaa. 🤴😇👑🥇🏆
Anoppisi käyttäytyi rumasti kun sivuutti vauvauutisen.
Minä sain vastikään kuulla mummoutuvani ja se on paras uutinen ikinä! Olen niin onneni kukkuloilla, että en millään malttaisi odottaa pikkuisen syntymistä. Olen jo hankkinutkin kaikenlaista tarpeellista -ja tarpeetontakin- ja kaikessa olen kyllä nuorelle perheelle apuna mitä toivovatkaan!
Samaa mieltä. Puhumattomuus se on monenkin perheen / yhteisön ongelma.
Anopilla varmaan ollut vaikea tilanne, kun toisaalta olisi halunnut iloita kanssanne ja toisaalta piti koettaa suojella toista miniää.