Paljonko tulette saamaan perintöä?
Ylellä juttu siitä, miten perintöjen koot ovat kasvussa: https://yle.fi/a/74-20077554
Paljonko te tulette saamaan perintöä? Itsellä aika varakkaat, tyhjästä aloittaneet keskituloiset mutta nuukasti eläneet vanhemmat, ja omaisuutta heillä yhteensä ehkä noin 1,4 miljoonaa. Jos olettaa, että sitä ei kovasti kuluisi mm. hoitomaksuihin, tuossa on minulla ja veljellä arviolta kymmenen vuoden sisään jaettavaa noin 700 000 per nuppi.
Pistää vähän hiljaiseksi, kun miettii että omat vanhemmat ovat vaatimattomasti eläen koonneet aika hyvän omaisuuden, ja puheissa kuultaa että edelleenkään eivät oikein halua rahojansa käyttää vaan ne jätetään sitten perinnöksi. Itselläkin kuitenkin jo lainat maksettu ja aika iso osakesalkku, ja elän vaatimattomasti, joten mihin minäkään niitä rahoja tarvin, en oikein mihinkään.
Kommentit (120)
Perin 150 hehtaaria metsää, talon ja mökin. Talosta ja mökistä pääsin onnekseni eroon. Tilillä oli muutama tonni rahaa.
En usko saavani yhtään. Kaikki menee luultavasti hautajaiskuluihin ja muihin maksuihin.
Enpä ole isältä kysellyt paljonko sillä on säästöjä. Se ei tässä vaiheessa elämää kuulu mulle. Äiti on kuollut vuosia sitten. Se mitä häneltä jäi jaettiin meidän sisarusten kesken. Summaa en kerro, yksityisasia.
Vanhemmistani en tiedä. Mummo yks päivä soitti, että aikoo mulle "perinnöksi" jättää sen, että maksaa mun lainan pois, että lähdetäänpä pankkiin. Että periaatteessa 25 000, kun sen verran ei tarvi itse nyt sitten maksaa.
Ajattelisin, että noin pari sataatuhatta korkeintaan. Äiti antaa jo nyt varsin avokätisesti lahjoja, että ei jää verotettavaa sitten loppuviimeksi. Puoliso peri jo 500 000, tulee saamaan vielä ehkä n. 200 000.
En paljoakaan tule saamaan. Enimmät mennee hoitomaksuihin vanhempien vielä eläessä.
En tule ottamaan ikinä perintöä vastaan, yhdestä olen jo kieltäytynyt.
Jos 10 000 tulee, se on jo paljon. Laiskat vanhemmat ja monta sisarusta.
Sain just viimeisen perintöni kun toinenkin vanhempani kuoli. Tuli noin 80 000 € ja mökki ja asunto. Verot vielä maksamatta kun ei ole tullut lopullista päätöstä verottajalta.
Hanuri ja hattu
perinnöksi sattu.
Iankaikkisen osan ja asuinsijan Jumalan valtakunnassa. Siellä kaupunginmuurin perustuksetkin on kaunistettu jalokivillä.
Maallisesti olen jo yhden sukulaisen perinyt. Jos Luoja suo ja elän, niin lisää perintöä tulee myös jatkossa.
Sanoin jo vanhemmille, että testamenttaavat minun lapsilleni, niin jää se välivaihe pois, että minun pitäisi luopua perintäosuudesta. Ne tarvitsee sitä rahaa paljon enemmän kuin minä.
Jos olet siinä iässä, että vanhemmat kohta jättämässä perintöä ja vesikielellä sitä odottelet, niin se kertoo kyllä, että et ole onnistunut itse varallisuutta keräämään ja raha on sinulle liian tärkeää!
Isältä ei tainnut jäädä paljoakaan, hän kuoli kun minä ja sisarukset oltiin lapsia. Isovanhemmilta taisi tulla pari sataa per nuppi ja äidin perintönä saatiin reilu 30 000€ per nuppi, äidin ainoa omaisuus oli asunto ja hieman rahaa pankkitilillä.
Isä on elossa vielä ja on 95-vuotias. On kuulemma säästössä puoli milliä. En ole sitä säästämistä koskaan oikein ymmärtänyt. Mitä noin 20 vuotta nuorempi enää tekee millään perinnöllä mitään? Lahjoitan vaihvihkaa lapselle. Perinnöstä en luovu, koska lapsen riesaksi jäisi muun muassa hometalo ja ainakin kolme autoa. Tönön voisi joku polttaa, mutta ehkä keksin jotain muuta.
Vierailija kirjoitti:
Sanoin jo vanhemmille, että testamenttaavat minun lapsilleni, niin jää se välivaihe pois, että minun pitäisi luopua perintäosuudesta. Ne tarvitsee sitä rahaa paljon enemmän kuin minä.
Jos olet siinä iässä, että vanhemmat kohta jättämässä perintöä ja vesikielellä sitä odottelet, niin se kertoo kyllä, että et ole onnistunut itse varallisuutta keräämään ja raha on sinulle liian tärkeää!
Minulle on etukäteen kerrottu, että saan perintöä. Sylkäistäkö sille pitäisi?
Hoidat omaisuuttasi (itse ansaittua ja perittyä) jälkipolville, ja käytät sen tuottoja turvaamaan mukavan elämän mutta et tuhlaa itse pääomaa vaan sijoitat järkevästi. Opetat omat lapsesi ja lapsen lapsesi suhtautumaan rahaan vastuullisesti ja kasvattamaan jatkuvaa tuottoa tuovaa omaisuutta.
Näin omaisuus ei ikinä pienene vaan toimii turvaa ja hyvinvointia tuovana pesämunana sukupolvesta toiseen.
Sain n. 45000