Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Piia Ristikankareen katoamistapauksen tutkinnassa käänne

08.09.2023 |

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a585ec6e-ffac-4027-9bc6-89a1458a97fe

Kotitaloon siis tehty uusia etsintöjä.

Kyllä se Piian isä on elänyt aivan kauhean elämän. Sen nuorin lapsiaan kuoli nuorena päihteisiin .

Kommentit (2763)

Vierailija
2761/2763 |
21.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuntelin hetken podcastia, jossa rikostoimittaja Pian isää haastatteli. Vastaukset olivat, ei voi muuta sanoa, kummallisia. 

 

Esimerkiksi, kun toimittaja kysyi miten hän arvelee tyttärensä kuolleen, niin tämä isä alkaa selittelemään, että "jos on sit niinku päänsä iskenyt johonkin ja sitten joutunut jonnekin." Et silleen on voinut käydä.

 

Molempien vaimojen kuolemat ovat tapahtuneet myös epämääräisesti. Myöhempi ilmeisesti lääkkeiden yliannostukseen. Niistä lääkkeistäkin hän puhui hyvin oudosti. Tiesi, että paljon menee, mutta seuraavaksi ei sitten tietänytkään, että mitä ne olisivat ja mihin. "Aavekipuihin" tms. Avioliitto kesti 5 viikkoa ja päättyi vaimon kuolemaan. 

 

Pian tapausta tutkiessa poliisien huomio on ollut myös isässä. Mm. autotallin betonilattiaa on purettu ja kotietsintää tehty. 

 

Haastattelun perusteella pitäisin isää pääepäiltynä. Jos nyt ei ole tytärtään johonkin muurannut, niin työssään käyttämiä välineitä on voinut käyttää. Jos tapahtui kotonaan, niin sitten tunsi ympäristönkin hyvin tai jonkun muun ympäristön missä oli hommia käynyt tekemässä. 

 

Tyttärensä katoamisesta hänellä ei tuntunut olevan surua tai huolta, vaan puhui itsestään. "Hänen elämään piti nyt tulla tämmöinen." Tyttärensä elämään tuli loppu, että hyvin outoja ilmaisut.  

Vierailija
2762/2763 |
21.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Piia ei kotoa poistunut.

Jos johonkin meni niin asuntoautoon.

Toivottavasti vanhus tunnustaa. Tai appiukko, liekkö vielä hengissä

Mikä olisi ollut esim. appiukon motiivi?

Suojella tuota isää. Ehkä tiesi jo pidemmältä ajalta mitä talossa oikein tapahtuu... tuskin oli siellä ensimmäistä kertaa vierailulla. Tapahtumahetken ja katoamisilmoituksen välillä on yli 2 vuorokautta.. Kyllä siinä ajassa ehtii jo ruumiin kätkeä hyvin. 

 

15-vuotias teini ja isä olivat riidelleet ja lopputuloksena kadonnut tyttö. Veljen kertoma tv kapula juttu on voinut tapahtua tai olla tapahtumatta, mutta ei se syy ole ollut poistua kotoa. Jos oli jo muutenkin suunnitelmia illalle, niin tuskin olisi tv:tä halunnut katsella. Mitään havaintoja hänestä ei ole, että olisi kotoa poistunut ja kukaan kaveri ei ollut suunnitellut mitään kanssaan, minne mennä tuona iltana. Siellä on kotona ollut isänsä kanssa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
2763/2763 |
21.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isällä ei ollut kiirettä etsiä tyttöä ja ihmetellä mihin hän on kadonnut, kun oli kiireinen kätkemään hänet. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kahdeksan