Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Määrittele mikä kuuluu kulutushysteriaan ja mikä ei?

Vierailija
13.10.2010 |

Ihna mielenkiinnosta haluaisin tietää mitä tuohon lasketaan?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on pakonomainen kulutus silloinkin kun siitä ei enää ole mitään hyötyä tai oikein edes huvia.

Vierailija
2/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarve olla vimpan päälle muodinmukainen merkkivaatteineen ja muine vimpaimineen. Mutta voi päteä myös muuhun kuin kalliimpiin merkkituotteisiin, mikäli ostaminen ei perustu tarpeeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

harrastusvälineet, lomamatkat, mökit ym? Meillä kun juuri ostettiin kaikille viidelle golf-välineet kun uusi harrastus aloitettiin ja lomallekin ollaan toisen kerra tänä vuonna suuntamassa väähn kauemmas. Joidenkin mielestä tämä on kulutushysteriaa, minusta vain normaalia elämää.

Vierailija
4/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tärkeää, että ihminen ostaa tarpeeseen, eikä vain pelkän halun perusteella. On tärkeää myös osata sanoa, milloin tavaraa on riittävästi, ja ymmärtää, että vähemmälläkin tulee toimeen. Kulutushysteriaan sisältyy se, että tavaraa kerätään määrättömästi miettimättä lainkaan, onko sille käyttöä tai tarvetta. Siihen sisältyy myös se, että trendien myötä vanhaa tavaraa heitetään pois esimerkiksi kierrättämisen tai korjaamisen sijaan.



Kukin tekee tällaiset päätökset tietysti omien kykyjensä ja halujensa mukaan, mutta mökki- ja matkusteluharrastustakin voi miettiä ekologisemmasta näkökulmasta. Voisiko mökkiä vuokrata eteenpäin silloin, kun se on tyhjillään? Voisiko joitain ulkomaanmatkoja tehdä junalla tai laivalla (joskus matka voi olla tärkeämpi kuin päämäärä)? Jos lentää, niin kuinka pitkälle ja kuinka monen välilaskun kautta? Voisiko golf-kamoja ostaa käytettynä (veikkaan, että aika moni on luopunut harrastuksesta nopeasti ja hyväkuntoisia varusteita löytyy etsimällä)? Kuinka usein varusteet tarvitsee uusia?



Tämä nyt vain on tällaista pohdintaa, mutta näitä asioita pohdin itse hankintoja tehdessäni. Ihan ensimmäinen kysymys on aina: "Tarvitsenko tätä todella?"

Vierailija
5/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan aina kotimaista, mahdollisimman lähellä tuotettua ja ensisijaisesti yksityiseltä, pieneltä yrittäjältä. Pyrin välttämään suurten megayritysten tukemista. Myös pakkaus on tärkeä, miksi pakata monta kerrosta muovia yhtä kertakäyttöistä tuotetta varten?? Ja ostan aina vain tarpeeseen! Lapsetkin oppivat siihen, että on kivaa lomailla kotimaassa ja oppivat arvostamaan saamiaan esineitä kun tavaratulva ei ole jatkuvaa.

Vierailija
6/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mielestäni kulutushysteriaa on se, jos ostaa tavaroita sillä ajatuksella, että tämän asian hankkimisen jälkeen elämä on jotenkin laadukkaampaa, parempaa, yksinkertaisempaa.



Kulutushysteriaa on myös se, jos ostaa tavaroita, vaikka ei niitä oikeasti tarvitse.



Kulutushysteriaa on se, että uskoo markkinatalouden luoman mielikuvan siitä, että ihminen tarvitsee sitä ja tätä ja tuota, vaikka oikeasti ylimääräisestä tavarasta on harmia (esim. on ostettava isompi asunto tavaraa varten).



En yritä väittää, että olisin itse vapaa kulutushysteriasta, mutta onnistun joskus katsomaan maailmaa sen ulkopuolelta. Eikä se ole kovin kaunis kuva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun luen täältä näin älykkäitä, kulutuskriittisiä ja hyvin muotoiltuja mielipiteitä. Vaikka vallitsevia käsityksiä vastaan luoviminen tuntuu joskus raskaalta, tällainen vertaistuki auttaa jaksamaan. Ainakaan en ole yksin pohtimassa näitä asioita. Ja kyynisyyteen en suostu vaipumaan, koska kyynisyys johtaa apatiaan.



-5-

Vierailija
8/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka vallitsevia käsityksiä vastaan luoviminen tuntuu joskus raskaalta, tällainen vertaistuki auttaa jaksamaan. Ainakaan en ole yksin pohtimassa näitä asioita. Ja kyynisyyteen en suostu vaipumaan, koska kyynisyys johtaa apatiaan.

-5-


Mä en myöskään halua vaipua kyynisyyteen.

Omalla kohdallani taistelen kulutushysteriaa vastaan joka päivä. Rakastan kauniita tavaroita, sisustamista (joka tosin mulla on todella kirpparipainoitteista) ja vaatteita, onneksi sentään huonot tulot asettavat aika tiukat rajat.

Mieli ei kuitenkaan saa rauhaa haaveilulta. Mutta ah, mikä ihana seesteinen tunne leviää mieleen, kun tekee negatiivisen ostopäätöksen ja tajuaa, että ei, en todellakaan tarvitse tätä. Ja ymmärtää, että jos olisin tämän ostoksen tehnyt, mulla olis taas yksi tavara lisää!

Pienin askelin!

Terv. sua edellisenä kirjoittanut, ehkä nro 8?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
13.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jatkuvasti ostaa enemmän kuin tarvitsee, eli paljon tarpeetonta. Kyllä minullakin on enemmän kuin yhdet kengät ja kahdet housut, eli en odota että pitäisi elää jossain askeesissa :) Myös sen, että joka vuosi hankkiutuu eroon isosta osasta esim. vaatteita ja ostaa sitten yhtä paljon uusia tilalle on minusta kulutushysteriaa (eri asia esim. radikaali painonmuutos tms todellinen tarve). Samoin se, että kaikki pitää hommata itselle, vaikka kuinka harvoin käyttäisi, ts. hommaa vaikka auton ja käyttää sitä 2 kertaa vuodesa ja sauna pitää olla vaikka siellä käydään vaan jouluna ja juhannuksena jne.



Rajanveto on hankalaa, mutta oisko sellainen kassillinen tai enemmän turhaa tavaraa per kuukausi sopiva raja? Ja turhaksi en nyt laskisi esim. toista talvitakkia jos omistaa vain yhden, mutta se 30 T-paita ei kyllä enää ole välttämätötmyys.