Onko muita, joita ahdistaa lapsen läsnäolo näin kesälomalla?
Toivon usein, että teini-ikäinen lapseni poistuu omaan huoneeseensa. Olen jotenkin niin poikki tästä jatkuvasta ärsyketulvasta, kun lapsi ei ole päiviä koulussa vaan oleilee kotona ja minun pitää tehdä kaksi lämmintä ateriaa päivässä ja siivota jatkuvasti jotain jälkiä. En nauti tästä olemisesta yhtään.
Kommentit (60)
Ei minua ahdistanut oli aivan ihanaa. Onneksi kasvatin lapseni niin hyvin että auttoi kaikessa ja oli oma-aloitteinen asioissa. Jäin kaipaamaan kun muutti omilleen. Edelleen kyllä lomilla yhdessä matkustellaan.
Mitä ihmettä? Siis puhutko omasta lapsestasi?
No nythän sulla on tilaisuus opettaa teinille ruuanlaittoa ja muita kotitöitä. Eipä aikaakaan, niin voitte jakaa vastuuta kodista ja pääset vähemmällä.
Miksei sun lapsi siivoa ja laita ruokaa? Tuttavaperheen 13-vuotias poika kokkaa ruuat monta kertaa viikossa ja siivoaa myös.
Mun äidistä huomas aikoinaan saman, se on jännä kun miettii että kun lapsi asuu kotona niin vanhempi suorastaan haluaa hänet ulos ja sitteku lapsi muuttaa ja asuu omillaan niin vanhempi itkee kun lapsi ei käy.
Mulla kaksi lasta ja oikein odotan kesälomia, että ovat poissa koulusta ja saavat nukkua pitkään ja teen heille mielellään ruokaa.
Mä en oo tehnyt lapselle kahta lämmintä ateriaa sen jälkeen kun päiväkoti alkoi 13,5 vuotta sitten.
Laita päiväkotiin. Vanhemmat kuulemma ansaitsevat lapsivapaata loma-aikaa, jolloin voivat palautua arjen rasituksista. Erityisesti jos on joku vaativa asiantuntijatyö, kuten hoitaja tai opettaja.
Vähennä lämpimien ruokien määrää yhteen päivässä, opeta teiniä tekemään itse väli- ja iltapalansa. Eivät tarvitse palvelua.
No minä tykkään omasta lapsestani. Hän on hyvää seuraa ja meillä on kivoja keskusteluja. Sinä kirjoitat kuin sinulla olisi joku vieras hiippari kotonasi.
Luojan kiitos ei ole lapsia. En kestäisi tuollaista orjuutta päivääkään.
Tuota varten on kesäleirejä yms. Lähetä penska jonnekin koska on kesäloma ja silloin lapsen täytyy saada kokemuksia eikä olla vain kotona. On urheilukursseja ja vaikka mitä, osa päivisin ja osaan kuuluu jopa yöpymiset. Teinien kuuluu viettää aikaa ikäistensä seurassa.
Näitä asioita kannattaa pohtia kun alkaa hankkimaan lapsia. Lapsi se teinikin on ja tulee olemaan kotona ja häntä pitää ruokkia ja viettää aikaa hänen kanssaan. Lapsia ei voi ulkoistaa päivähoidon tai koulun vastuulle ja luottaa siihen, että no kyllä mä jaksan kun se on kuitenki päikyssä/koulussa suurimman osan ajasta. Ei, kyllä sen lapsen kanssa pitää vaan jaksaa itse olla. Moni teini kyllä osaa itse tehdä itselleen mieluisaa ruokaa. Mitäs jos opettaisit lapsen kokkaamaan itse, jos hän ei osaa?
Musta on ihanaa olla teinin kanssa lomalla. Kerrankin ei ole kiire mihinkään. 14-vuotias tykkää laittaa ruokaa ja lomalla on aikaa kokeilla uusia reseptejä, aikaa sisustaa ja siivota, aika urheilla jotain muuta kuin ohjattuja lajeja, tehdä koiran kanssa vaellusretkiä (joo, teini lähtee mielellään mukaan). En ota mitään valtakunnan stressiä kahdesta lämpimästå ateriasta, lomallahan tässä ollaan.
Vierailija kirjoitti:
Mä en oo tehnyt lapselle kahta lämmintä ateriaa sen jälkeen kun päiväkoti alkoi 13,5 vuotta sitten.
Mitä mä just luin?
Teinillä on kotitalouskirja ja netti pullollaan ohjeita. Minä laitat yhden ruoan, teini toisen. Sitten on syömättä, jos ei kokkaa. Ihme paspomista. Ohjaa teiniä myös ulos ja käykää yhdessä retkellä esim naapurikaupungissa ym, jäätelöllä, kyläilemässä.
Vierailija kirjoitti:
Luojan kiitos ei ole lapsia. En kestäisi tuollaista orjuutta päivääkään.
En ole orja vaikka äiti olen. Olen opettanut jälkikasvun tekemään ja odotan osallistumista. Meillä ei pyöritetä hotellia.
Meidänkään perheessä ei syödä kahta lämmintä ateriaa lomilla eikä viikonloppuisin. Vain 1 ateria tehdään. Tosin meillä nukutaan myöhään esim. 10 ja siitä sitten vasta aamupala 10.30-11.
Oma 50v siskopuoli tulee joka kesä 70v äidilleen koko kesäksi täysihoitoon.
Ei tietenkään ole. Tämä on tabu jota ei sanota ääneen