Syöttejä oikeasti 1/2kg kasviksia päivässä?
Jos niin miten? Tai että mitä ruokia teette, että saatte tuon menemään?
Kommentit (103)
Lapsen pitäisi syödä noin 5-6 kourallista päivässä kasviksia. Suomalaiset Kasper keskimäärin syövät puolet tuosta..
Minä epäilen että vieläkin vähemmän..
Vierailija kirjoitti:
Lapsen pitäisi syödä noin 5-6 kourallista päivässä kasviksia. Suomalaiset Kasper keskimäärin syövät puolet tuosta..
Minä epäilen että vieläkin vähemmän..
Kenen käskystä?
Ennemmin kysymys mitä ihmettä syötte jos ETTE syö kasviksia?
Ämpärikaupalla kuollutta lihaa ja rasvaa kurkusta alas? Vieraslajin vauvanruokaa? Suolisto kiittää syövällä.
Vierailija kirjoitti:
Noh, näin vegaanina menee helposti tuon verran :)
Njäh olin 5v vegaanisella ruokavaliolla ja edes silloin ei joka päivä tullut puolta kiloa kasviksia syötyä😁. Papuja, riisiä, perunaa, pastaa jne ja sit vielä kun on tofut ja nyhtikset ja muut ni ei ole sanottu että tulis varsinaisesti kasviksia syötyä
Nykyään joo. Syön kaksi kertaa päivässä ja puolet menee sellaista puolen kilon pakastekasvispussista per kerta.
Niin kellään ei ole antaa esimerkkiä vaikka päivän syömisistä? Siis tyypillisen, ei sen yhden päivän jolloin on juuressosekeittoa..
Ap
Kyllä. Menee usein keittoina tai uunijuureksina.
Tänään olen syönyt 3 appelsiinia ja 3 isoa tomaattia, vielä menee tänään kasviksia mm. kaalikeiton muodossa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ennemmin kysymys mitä ihmettä syötte jos ETTE syö kasviksia?
Ämpärikaupalla kuollutta lihaa ja rasvaa kurkusta alas? Vieraslajin vauvanruokaa? Suolisto kiittää syövällä.
Laadukasta kokolihaa kera pastan ja perunan. Ituhipit hypätkööt kaivoon.
Mikä on "laadukas kokoliha"
Kasvikset on aina lisukkeena, kun en syö perunaa, riisiä ja pastaa. Voin tehdä vaikka porkkana-kukkakaalimuusia, uunijuureksia, wokkikasvikset, ihan vaan keittää parsakaalia ja vihreitä papuja, erilaisia salaatteja jne.. Lounaalla yleensä syön lihaa tai kalaa ja iltaisin yritän syödä kasvispainotteisesti esim. erilaisia kasviskeittoja (esim. linssejä, papuja, kikherneitä + vihanneksia).
Syön. Mutta kyllä se vaatii harkintaa, täytyy joka päivä tehdä se päätös. Jos söisin "luonnollisesti" tai sitä mitä haluan, söisin vain voileipiä, smoothieita ja wokkeja.
En, määrällisesti tuo on aivan liikaa. Normaali vatsalaukku vetää nyrkin kokoisen annoksen kerralla enkä näe mitään syytää venyttää sitä joka johtaa vain nälkäisyyteen.
2-3 annosta 8 tunnin syömisikkunan sisällä riittää.
N42, BMI 23
Just paistoin pannulliset kesäkurpitsaa ja parsakaalia, syödään muksun kans puoliks toi ja vähän kanaa ja riisiä lisäksi.
Sit tänään lapsensa herkuksi pirtelön, johon tulee banaani, varmaan vähän mustikoita pakkasesta ja sit jätskiä ja mantelimaitoa. Tää on herkku, ei mikään terveyspommi, mutta ainakin siinä on terveellistä tavaraa mukana.
Aamulla syötiin yhdet omenat ja lapsi söi leivän kurkulla ja tomaatilla ja kanaleikkeleellä..
Hmm mutta joo ei taida silti ihan tulla puolta kiloa kasviksia päivässä mulle.. eikä lapselle 6 kourallista kasviksia.
kasvispastapaketti tuli juuri syötyä.. eikös se paina 350g?
croisantin söin 80g?
sipsejä 125g
555g syönnyt jo kasviksia tänään :)
Seuraavaksi pitää ne proteiinit vielä hankkia, vaikka kalkkunasta…
Vierailija kirjoitti:
Kyllä. Menee usein keittoina tai uunijuureksina.
Tänään olen syönyt 3 appelsiinia ja 3 isoa tomaattia, vielä menee tänään kasviksia mm. kaalikeiton muodossa.
Uskotaan, appelsiinit ei kuitenkaan ole kasviksia.
Helposti tulee jos syö jonkun keiton, salaatin, wrappeja, uunijuureksia tms. Sitten on päiviä kuten eilen, jolloin söin aamupuuron lisäksi vain joululta jääneitä herkkuja... :/
Menee useimmiten. Laitan leivän päälle aamulla kurkkua, paprikaa ja tomaattia. Lounaaksi vaikka kanawokkia ja päivälliselle lasagnea, johon laitan lihan lisäksi joukkoon yleensä kasviksia,mitä nyt sattuu jääkaapista löytymään esim. parsakaalia, porkkana/lantturaastetta, tomaattia, kesäkurpitsaa jne..
Minulla tulee täyteen helposti. Jos ajattelee aterioittain, niin:
Aamupala: hedelmä tai 1 dl marjoja puuron tai viilin kanssa, joskus leivällä paprikaa/kurkkua/tomaattia
Lounas: pakastesekoitusta/porkkana-omenaraaste/vihersalaatti riippuen pääruoasta
Välipala: omena/banaani/hedelmäsalaatti
Päivällinen: uunijuurekset/raaste+salaatti
Iltapala: leipä reilulla salaatilla, omena
Noh, näin vegaanina menee helposti tuon verran :)