Älyttömimmät asuntoilmoitukset & asuntoilmoitusten kliseet -peukutusketju
Mikä on älyttömin asuntoilmoitus, johon olet törmännyt? Millaisia kliseitä tulee säännöllisesti vastaan, kun selaa asuntoilmoituksia? Peukku ylös = pidän myös älyttömänä, peukku alas = mitä ihmeellistä tässä on.
Asuin vuokralla pikkukaupungissa pari vuotta töiden takia. Olen yksinasuva, rauhallinen nainen. Muutin yksityiselle vuokranantajalle, joka oli aivan hirveän neuroottinen asunnostaan. Saattoi soittaa minulle muuten vaan ja kertoa, kuinka tietyt väestöryhmät pilaavat kaikki asunnot, eihän minulla käy sellaisia vieraita jne. Vuokranantaja teki tikusta asiaa päästäkseen vilkaisemaan kämppää. Vuokranantaja otti minuun myös kerran yhteyttä ja raivoissaan huusi puhelimessa, kun huomasi minun kuvanneen sosiaaliseen mediaan videoita kotonani. Valitti, kuinka häneltä ei ole kysytty lupaa, kun kyse on hänen omistamastaan asunnosta ja asunto näkyy hieman videolla. Kun muutin pois, harmitteli kovasti asiaa ja toivoi, että olisin viihtynyt pidempäänkin. Kämppänsä on usein vuokrattavana tuossa pikkukaupungissa ja vuokrantaja kuvailee olevansa oikein mukava ja joustava. Tekisi mieli kirjoittaa alle palaute, että et todellakaan ole. :D
Ap
Kommentit (204)
Eräs kerrostaloasuntoaan vuokrannut listasi ilmoitukseen seuraavaa:
"Saatat ihmetellä, että olet nähnyt tällaisen ilmoituksen aiemminkin. Asuntoni on hyvä, mutta viimeisen X vuoden aikana 4 vuokralaista on muuttanut asunnosta pois. 2 muutti töiden takia toiselle paikkakunnalle ja 2 sai opiskelupaikan." Vuokranantaja koittaa vakuutella, että muutot johtuvat siis vuokralaisten henkilökohtaisista syistä, ei tyytymättömyydestä asuntoon. Haloo, ihan kuin asuntoa etsivää kiinnostaa, onko joku edellinen asukas ollut asunnossa 6 kk vai 6 vuotta.
ihme asioista niuhottajat, tullut vastaan mm. seuraavaa:
"lemmikit kielletty. paitsi pieni, kiltti koira on ok. kissat ei missään nimessä."
"vuokralainen hankkii huoneeseen x maton suojaamaan lattiaa."
Ilmoitukset, joissa kuvaillaan ihan turhia yksityiskohtia (keittiönkaapeissa on alkuperäiset upeat ovenkahvat). Ilmoitus saattaa olla superpitkä, kun tiedot on kuvattu ylitarkasti.
"Myydään kesämökkitontti kalaisan ja kirkasvetisen xxxxx-järven rannalla." Järvi ei tosin ole kalaisa eikä edes kirkasvetinen.
Vajaat ilmoitukset eli:
-kaikki mistä puuttuu asunnon pohjapiirros tai kunnon kuvat
-perustiedot puuttuu ja mietit, viitsitkö kysyä asiaa vai skippaatko ilmoituksen
Vierailija kirjoitti:
Nää, joissa kunnon asuntokuvien sijaan on kuvattu jotain kukkapuskaa, kahvikuppia ja maisemaa taloyhtiön pihalla. Olis kiva nähdä se asunto, ei jotain yksityiskohtia.
Tämä! Ja mieluummin näkisin kuvat tyhjästä asunnosta kuin siitä, miten joku asukas on sen sisustanut. On vaikea arvioida kämpän kokoa, jos kuviin on raahattu kaikenlaisia hyllyjä, heinillä täytettyjä maljakoita ja muita.
"Vuokrasopimus vähintään vuodeksi, aiemmin irtisanottaessa 1 kk (jopa 2 kk) vuokran suuruinen sanktio."
Mun mielestä vuokra-asumisen ydinajatus on se, että kun elämäntilanne ei ole ns. vakaa, niin asuntoa voi tarpeen mukaan vaihtaa. Mulla itsellä tuli kerran äkkilähtö toiselle paikkakunnalle puolen vuoden asumisen jälkeen. Erityisesti suurten kaupunkien yksiöiden kohdalla luulisi, että uusi vuokralainen löytyisi helposti. Mutta ei, asuntosijoittajat ovat tunnetusti ahneita.
Se, kun hintaa yritetään hilata ylöspäin siksi, että itsellä liittyy asuntoon muistoja.
"Talo on palvellut upeasti perhettämme lasten ollessa pieniä 70- ja 80-luvuilla. Lapsemme rakastivat pihan puiden alla leikkimistä, kesäiltoina auringonpaiste valaisee pihan tosi kauniisti ja läheiselle uimarannalle oli ihana lähteä polskimaan. Toivottavasti teidän lapset saavat kokea nämä samat upeat asiat tässä asunnossa!"
Tunnearvo ei merkkaa mitään sille uudelle ostajalle/vuokralaiselle. Pahimmillaan tunnearvolla yritetään perustella sitä, miksi tuollaisesta vanhasta kämpästä pitää saada kunnon hinta, vaikka asunto olisi alkuperäisessä kuosissa.
No naurettavimmat kliseet tulee siitä, kun yritetään kuvailla remppakypsää pommia hienosti "mahdollisuutena" ja "tästä pienellä panostuksella unelma-asunto" "remonttitaitoiselle".
Harmittaa, kun ilmoituksessa on vuokra-asuntojen vanhoja kuvia kierrätetty yli kymmenen vuotta. Eihän ne läävät ole enää niin hyvässä kunnossa, kuten silloin, heti remontin jälkeen. Kun sopii tapaamisesta ja menee paikan päälle, huomaa kyllä, että kämppä on rapistumassa ja uuden remonti tarpeessa. Jos siitä huomauttaa, vuokranantaja tietysti loukkaantuu, vetää herneen nenään ja vetoaa asunnon hyvään sijaintiin, sekä kauniiseen ympäristöön. Noh, en minä siellä pihalla meinannut asua, enkä ulkona nukkua.
Haluan reilua tietoa. Mikäli asunto on huonossa kunnossa, haluan tehdä päätöksen itse, enkä tule edes katsomaan sellaista läävää. Jätän väliin.
Ajan haaskausta tuollaiset huuhaa-näytöt.
Vuokranantajilta toivon ilmoituksiin realistisia, ajantasalla olevia kuvia ja rehellistä tietoa asunnon kunnosta. Ei kaunisteltuja tarinoita, kiitos!
Mun oma suosikki oli asunto Helsingin kantakaupungissa jota mainostettiin "hyötyliikkujan unelmana", asunto oli 6. kerroksessa ja talossa ei ollut hissiä.
"Upea, kompakti kaupunkiasunto perheelle" --> perhe asuu kuin sillipurkissa ja lapsi nukkuu sohvalla
"Keittiössä merinäkymät" --> kun katsot tietystä kulmasta keittön ikkunasta, näet vilauksen merestä
"Aktiivinen asuinalue" --> myös ne negatiiviset ilmiöt, ei mikään rauhallinen lintukoto
Pikkupräntillä ilmoituksen lopussa joku olennainen tieto. Tyyliin asunto 5 kerroksessa, ei hissiä. Asunnossa alkamassa remontti ensi vuonna. Asuntosi alakerrassa sijaitsee päiväkoti. Aika merkittäviä tekijöitä siinä, haluaisinko muuttaa lainkaan. Voisi ihan reippaasti mainita heti ilmoituksen alussa.
Vain nainen kelpaa vuokralaiseksi. Hyvin vahvasti yhteiskuntamme rakenteisiin ja asenteisiin pesiytynyttä sukupuolisyrjintää, mutta ei tunnu feministejä kiinnostavan, koska hyödyttää naisia
Vierailija kirjoitti:
No naurettavimmat kliseet tulee siitä, kun yritetään kuvailla remppakypsää pommia hienosti "mahdollisuutena" ja "tästä pienellä panostuksella unelma-asunto" "remonttitaitoiselle".
Musta tässä ei ole mitään omituista, kunhan asunnon kunto näkyy alhaisena hintana.
"Asuntoon ei mahdu pesukonetta, mutta pyykkäys sujuu näppärästi viereisen talon pyykkituvassa maksua vastaan."
"Erillistä kylpyhuonetta ei ole, mutta suihku on sijoitettu vessanpöntön päälle pikkuruisessa vessassa. Kätevää, kun peseytymistilat eivät vie turhia neliöitä!"
Ihana, kun arki on noin vaikeaa ja sitä koitetaan silotella.
Kamala määrä kuvia, mutta pohjapiirros puuttuu, eikä kuvistakaan selviä kunnolla mittasuhteita tms. oleellista.
Remonteista mainittu jotkut pilipali-hommat, mutta isommat jätetty mainitsematta: kaikkien aikaa tuhlaantuu, kun pitää varmistaa erikseen, mitä kaikkea on tehty/tekemättä.
20 neliön yksiö = "pikkunäppärä" asunto.
Se, kun joku pitää vuokranhintaa alueen hintatasoa korkeampana vain siksi, että "Minulla on asunnosta hyviä muistoja ja kyllähän kunnon vuokratulot pitää täällä Pihtiputaalla/Loimaalla/Lieksassa olla. Asuntojen hinnat ovat kuulemma nousussa pk-seudulla, niin kyllä minunkin pitää saada omani pois." Sitten ihmetellään, kun alueen hintatasoon sopivat kämpät menevät ja kalliilla vuokraavat jäävät ruikuttamaan, kun vuokralaisia ei ole. Pikkupaikkakunnalla on isokin raha, jos maksat kuussa 100 e ylimääräistä asunnon hinnassa, jos samalta seudulta saa samantasoisen asunnon halvemmallakin.
Nää, joissa kunnon asuntokuvien sijaan on kuvattu jotain kukkapuskaa, kahvikuppia ja maisemaa taloyhtiön pihalla. Olis kiva nähdä se asunto, ei jotain yksityiskohtia.