Portailla huutaa kissa, jonka etutassu on selkeästi murtunut
Meillä ei ole kissoja. Asutaan maalla, mies iltavuorossa => minulla ei ole autoa. Toisaalta se ei ole meidän kissa, joten ei ole hinkua maksaa satasia siitä, että raaja kuvataan, lastoitetaan jne. ja sen jälkeen kissa jää vaivoikseni (meillä on alllergiset lapset, mihin sen kissan sijoitan?)
Mitä tehdä? Naapurin kissa se ei ole.
Kommentit (153)
Soita lähimpään eläinsuojeluun niin pian kuin mahdollista.
No soittaisitko vaikka löytöeläinkotiin ja kysyisit hakevatko kissan? Kerro ettet aio viedä sitä lääkäriin etkä maksaa sen hoidosta.
Ota pikapikaa yhteyttä löytöeläimistä kunnassa vastaavaan tahoon, osaavat varmasti auttaa. Toki voisit koittaa lisäksi myös omistajan etsimistä kuvan kanssa esim. Facebookissa. Toivottavasti kissa saa apua pian!
Sinulla on velvollisuus auttaa. Lohduttaako, jos kerron että meillä oli oman kissan kanssa vastaava tilanne mutta lekurille paljastui että kyse oli vain kynnestä, joka oli tulehtunut hieman. Selvisimme tulehduskipulääkkeillä.
Olet idiootti kun tulet edes kysymään miten pitää toimia. Mutta provohan tämä olikin
Vastaajat hyvät, kello on jo yli 18.00, ei löytöeläinkoti ole mikään päivystyslaitos, josta tullaan, kun puhelin soi. Soittoaika on 8-13. Meille on matkaa reilusti yli 40 km lähimpään löytöeläintaloon, joten sieltä ei lähdetä yhtä kissaa hakemaan.
ap
Soita eläinsuojeluun ja kysy mitä tehdä. Jos he ottavat kissan, niin ota kissa laatikkoon ja mene naapurin ovelle näyttämään kissaa, josko ne vois viedä kissan eläinsuojeluun, tai lähtisitte yhdessä? Kyllä se vaan ihmisen velvollisuus on auttaa eläintä, ilmeisesti on joutunut auton kolhaisemaksi.
Olisitko kiltti ja ottaisit sen nyt teille yöksi ja huomenna soittaisit aamulla löytöeläinkotiin?
[quote author="Vierailija" time="07.04.2014 klo 18:14"]
Olet idiootti kun tulet edes kysymään miten pitää toimia. Mutta provohan tämä olikin
[/quote]
No kerro, miten tulee toimia! Meillä on allergiset lapset => kissaa ei voi ottaa sisälle ja jos sen tänne otan, niin entä sitten, vien kissan taksilla huomenna löytöeläintaloon ja maksan siitä ilosta muutaman satasen? Muistaakseni jossain eläinsuojelulaissa tai vastaavassa väitetään, että lemmikin omistaja on vastuussa lemmikistään. En ole se omistaja.
Päästä se aluksi sisään ja anna sille jotain mikä maistuisi, vettä myös. Esim kalaa,lihaa,laktoosittomia maitotuotteita, meidän kisulit tykkää syödä leipääkin rasvan kera :) salaattistakin tykkää, kokeile mikä maistuisi kyseiselle kissalle. Sitten soitat jonnekkin!! Vaikka hätänumeroon, kertovat varmaan mihin soittaa jos eivät itse asiaa hoida. Autat sitä kissaparkaa ! Kerro mitä teit?
8: Mitä muita neuvoja kuin jo yllämainitut luulit saavasi, kun et edes kertonut kaikkia faktoja heti aloituksessa.
Älä tee mitään, jos ahdistaa noin paljon.
Soita eläinsuojeluun ja kysy neuvoa. Jos heillä ei ole hakupalvelua eikä sinulla autoa, voit yrittää saada poliisin noutamaan kissan. Se kuuluu poliisin tehtäviin, vaikkeivät asiasta ehkä innostukaan. Itse veisin kissan lääkäriin taksilla, yrittäisin saada kyydin vaikka naapurilta tai soittaisin päivystävän lääkäriin kotikäynnille. Ja odotellessa ottaisin kissan sisään suojaan, tarjoaisin vettä ja lämpimän pyyhkeen makuualustaksi.
No minkä takia sä täällä kyselet mitä tehdä jos et ole valmis mitään tekemään??
[quote author="Vierailija" time="07.04.2014 klo 18:18"]
[quote author="Vierailija" time="07.04.2014 klo 18:14"]
Olet idiootti kun tulet edes kysymään miten pitää toimia. Mutta provohan tämä olikin
[/quote]
No kerro, miten tulee toimia! Meillä on allergiset lapset => kissaa ei voi ottaa sisälle ja jos sen tänne otan, niin entä sitten, vien kissan taksilla huomenna löytöeläintaloon ja maksan siitä ilosta muutaman satasen? Muistaakseni jossain eläinsuojelulaissa tai vastaavassa väitetään, että lemmikin omistaja on vastuussa lemmikistään. En ole se omistaja.
[/quote]
KYLLÄ VOIT OTTAA SISÄÄN SEN! Laitat vaikka kylpyhuoneeseen (helppo siivota kissan lähdön jälkeen) ja käsket lasten pysyä sieltä poissa. Mitä jos aamulla soitat sinne eläinsuojelyhdistykseen eikä kissaa näy enää mailla eikä halmeilla?
Et voi oikeasti olla noin itsekäs idiootti. Toivottavasti on provo, tosin jos on, olet mieleltäsi sairas idiootti.
laita edes viltti/joku vanha peitto sinne pihalle, jonkunnäköstä ruokaa ja vettä kuppiin :) parempi kun ei mitään... lisäks soitat huomenna sinne löytöeläinkotii , myös palokunnalle voit soittaa, ovat velvollisia auttamaan loukkaantunutta eläintä! :)
Ap: sä olet jo päättänyt olla tekemättä yhtään mitään, joten miksi täältä kyselet?
Kyllä kissan voi ottaa sisälle ja soittaa aamulla, vaikka olisi allergikkojakin talossa. Senhän voi sulkea vaikka yhteen huoneeseen, vaikka komeroon tarvittaessa.
Olet sydämetön!
Jos et muuta kykene tekemään niin soita hätänumeroon. Poliisilla on velvollisuus tulla lopettamaan kituvat eläimet.
Jos eläinsuojelu on jo kiinni niin soita paikallispoliisille tai palokunnalle. Tai päivystävälle eläinlääkärille. Ja ota se kissa nyt johonkin laatikkoon vaikka et sitä sisään voisi ottaa. Ja käy vaikka kysymässä naapurilta, pitäisikö kisua huomiseen jos kukaan sitä ei tule noutamaan.
Ota se nyt heti sisälle ja tarjoa kuppi kuumaa!!