Apua! Söin silmätipat! Vitun lääkäri ei sanonut että ne laitetaan silmään! Tuleeko tästä jotain vakavaa?
Eihän vauvankaan korvatulehduslääkkeitä laiteta korvaan vaan suuhun!
Mä en tiennyt kun on eka silmätulehdus.
Kommentit (14)
Jos söit vain pari tippaa niin ei varmasti ole mitään haittaa. Vai menikö koko pullo? Sori, naurattaa vaikkei saisi. Lääkärin pitäisi kyllä kirjoittaa reseptiin että 1 tippa kumpaankin SILMÄÄN niin ja niin monta kertaa päivässä.
Jos söit niin eipä siitä haittaa varmaan ole, mutta silmätulehdus ei toki parane sitä kautta. Hae uusi resepti jos söit koko pullollisen.
t. farmaseutti joka on huomannut että ihmiset luulee lääkkeistä ihan mitä vaan jos ei neuvota oikein ( on laitettu lapsen antibiootti korvaan, syöty suppoja, jopa levitetty kipugeeliä leivän päälle)
Ainakin aikaisemmin puhelin oli 09-4711 ja sitten pyydät yhdistämään myrkytystietokeskukseen.
ja luepa samalla siitä pullon kyljestä mitä siinä ohjelapussa lukee.
Apteekissa laitetaan aina ohjelipuke lääkkeeseen kiinni.
lapsen korvatulehdusantibiootitkin laitetaan suuhun!!!
Nauran itseni tärviölle!
on oikeasti tositapauksia:
- peräpuikkoja on syöty ja ihmetelty kun on hankala nielaista
- " ai, pitikö se antibiootti antaa suunn kautta, me laitetiin se korvaan kun oli korvatulehdukseen määrätty"
- vanhus ihmetteli kun kipugeelistä ei ole mihinkään ja kun kysyttiin miten on käyttänyt, niin kertoi levittäneensä sitä leivän päälle.
- hiivatulehdukseen määräätyjä emätinpuikkoja on myös syöty
t.farmaseutti
oftan akvakolia. Laita jatkossa ihan sen ohjelipun mukaan, mikä on siinä pullon kyljessä.
t. farmaseutti
vaan ihan eri vaikutusmekanismilla toimivia lääkkeitä.
t. se sama farmaseutti
...vittulääkäri ja silmätipat... :-D
Silmätipathan on tunnetusti tyrmäystippoja. xD