ilta/yö pahoinvointia alkuraskaudessa?
En tiettävästi ole raskaana, vaikka mensut (jälleen kerran) pahasti myöhässä. Olisin kuitenkin kysynyt, kun alkuraskaudessa yleistä on pahoinvointi, että onko kukaan kärsinyt pelkästä ilta/yö pahoinvoinnista?
Kommentit (7)
Minä kärsein 17 viikolle asti iltapahoinvoinnista. Mielummin ilta ku aamu :)
Minulla on ollut pahoinvointia vaihtelevissa määrin pitkin päivää ja myös iltaisin, esim. eilen oli huonoin olo illalla. Myös yöllä tulee heikko olo, jos herää kesken unien. Pikkuisen helpottaa jos laittaa jotain pientä suuhun, jos taas syö liikaa, olo pahenee.
Tipsu79 ja masukki 6+4
Nukkumaan meno on aina ollut ainoa apukeino.
Paitsi nyt tässä raskaudessa pahoinvointi on 24h :)
herätti täysin kesken unien. Ei siinä auttanut kun nousta nopeasti sängystä ja juosta vessaan oksentamaan. Usein jouduin valvomaan pönttöä halaillen tunninkin verran. Aamuyöstä kuvotus oli todella voimakasta. Myös illalla töiden jälkeen kuvotti aivan kamalasti. Automatka (10 min.) töistä kotiin oli tuskaa.
Tosin mulla on oikeastaan ollut pahoinvointia todella vähän. Muutamia kertoja on mennyt oksentamiseen saakka ja tietenkin välillä oli huono ja etova olo, muttei läheskään niin paha mitä joidenkin kertomuksia olen lukenut. Aika helpolla olen päässyt siis.
Mutta tosiaan tuo pahoinvointi oli yleensä alkuillasta myöhäänkin, muttei koskaan aamuisin kun muisti syödä tarpeeksi pian heräämisen jälkeen.
Suan ja Nuppu 27+0
aina viiden jälkeen illalla ja sitä kesti pitkälle yöhön. Raskaudenaikainen pahoinvointi ei suinkaan ole sitä totuttua aamupahoinvointia vaan on ihan yksilökohtaista!
Nekku 21+1
Minä kärsin pahoinvoinnista iltapäivisin ja iltaisin, tyyliin alkaa 12-14 välillä ja kestää helposti 22 asti ainakin. Öistä en tiedä koska saan onneksi nukuttua :)
a_j 10+6