^!* Enskat viikolla 17 *!^
Taasko mä täällä ensimmäisenä pinoa pystyttämässä...
Kukaan muu enskoista ei taida olla aamulla koneella ku mä...? =)
Tässa viime viikon pitkä pino:
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?appid=73&m=12915707&p=1&tmo…
Kommentit (39)
Hermione jälleen reippaana pinoa avaamassa, hyvä hyvä :) Me ollaan piiperön kanssa aika aamu-unista sorttia.
Voi tuota nuha-aaltoa, joka on nyt teille rantautunut :( Toivottavasti nyt synttäreillesi tokenet! Nimimerkistä taitaakin käydä ilmi paljon tulee vuosia mittariin?
Maman Justus oli touhunnut kakkaa oikein urakalla :) Juuri tuosta syystä meillä on kaikki yöpuvut edestä napitettavia tai vetoketjullisia, nimittäin kuulostaa tutulta.. Aikamoinen show ollut teillä :)
Hannnahin Ella kuulostaa kyllä oikein ihanalta tytöltä :) Mahtavaa, että teille on siunaantunut noin aurinkoinen lapsi! Nauttikaa siitä täysin rinnoin! Ja onnea ekasta hampaasta.
Tipun Sienna ei viihdy yksin olleskaan, höh. Se voi olla muutes aika raskasta, kun pitää koko ajan olla viihdyttämässä eikä saa tehtyä esim. kotijuttuja yhtään. Mutta ei kai sekään vaihe kauaa kestä.
Susannalla on ollu tylsä päivä. Toivottavasti tällä viikolla pääset salille vaikka muutamaan otteeseen! Varaa vuoro mieheltä etukäteen.
Me muutes lauantaina saatiin hankittua kanssa matkarattaat ja ostettiin myös nuo Hercules Rallyt. En ole vielä kokeillut käytössä, pohdin juuri, että ottaisko ne kokeiluun tän päivän enskatärskyille vai tulisimmeko ihan vaunujen kanssa. Mutta rattaat vaikuttaa aika napakoilta ja mukana tuli jalkapeite ja sadesuoja. Ainakaan jalkapeitettä ei niissä Gracon matkarattaissa ollu, joita kanssa katsoimme. Harjoittelen vielä tuota kasaan laittamista, jostain syystä se ei multa oikein luonnistu. Mies saa ne ihan näppärästi kasaan, mutta mulla hakee vielä oikeaa tekniikkaa... Ihan kivasti menee lyttyyn noi rattaat.
Viikonloppu meni muuten aika lailla pihalla puuhastellessa. Lähinnä tuli siivottua katupölyjä pois pihalta ja autokatoksesta sekä puhdistettua sadevesirännejä. Terassikalusteet otettiin kanssa esille ja aloitettiin grillikausi. Ostettiin myös yrttien siemeniä ja multaa, pitäs laittaa basilikat ja muut ihanuudet ruukkuihin kasvamaan. Ja tomaatinsiemeniä tais kanssa tulla mukaan. :)
Piiperö viihtyi pihalla nukkumassa, veteli komeita päikkäreitä, välillä söi ja taas jatkui uni. Yöt meni sitten vähän rikkonaisesti, mutta viime yönä tilanne taas tasaantui (ainakin hetkeksi). Itselläni on taas hartiat jumissa, kun tyttö on nukkunut mun vieressä koko viikonlopun.
Mutta tänään enskatärskyille Helsinkiin, kiva tavata ihan livenä!
Missä muutes luuraa Dragondream, Pore, Butterfly..??
Gaiole ja piiperö 3,5 kk + viikko päälle
Minä oon luurannut pitkin maailmaa viime viikon ;)
Kaikenlaista menoa on ollut joka päivälle ja illatkin menee niin hitsin nopeesti kun mies tulee kotiin. Nyt on ollut niin hienoja ilmojakin, että kävelylle on pakko lähteä useasti.
Viime viikolla oli neuvola myös. Paul on nyt 68cm ja painoa 8465g. Toinen rokotus tuli myös ja siitä ei koitunut huolia. Pieni punainen jälki vain jäi reiteen ja oli siinä muutaman päivän. Silmä rähmii edelleen kuten on tehnyt melkein koko pikkuisen pienen iän, mutta aina vaan on sanottu, että putsaa vaan....ei tarvita tippoja kun ei ole tulehtunut. Nyt sain jotain vähän geelimäistä tippaa siihen, että voi yöksi laittaa ettei koko silmä ole aamulla ummessa. Mites teidän vauvoilla?? Onko samanlaista ongelmaa? Se on kuulema ihan yleistä ja johtuu kyynelkanavan ahtaudesta, mutta olis siihen nyt kiva joku keino saada.
Yökyläily sujui silloin aivan loistavasti (en muista olenko siitä kirjoittanut). Ei siellä ollut mitään ongelmaa ja kun mentiin seuraavana päivänä niin toinen hihkui ja nauroi siellä kun otettiin syliin...ihanaa!!!
Tuli vähän nyt tekstistä vallan yksipuolista kun en muista mitään teidän jutuista...siis kommentoitavaa. Lukenut olen joka päivä kyllä käynyt.
Pitikin sitä kysyä, että miten olette noissa puuroissa tehneet aluksi....oletteko antaneet jokaista viljaa erikseen muutaman päivän vai miten? Ajattelin vaan kun mulla on pari valmispuuro tetraa ja niissä on kaikissa jokaista viljaa sekaisin. Pelkkää kaurapuuroa ollaan maisteltu muutama päivä.
Dragon ja Paul 5kk+
Ensinnäkin kiitokset Gaiolelle, Susannalle ja ÄitiJaEdwinalle (menikö oikein?) treffeistä! Oli tosi mukava tavata ja saada kasvot nimimerkeille. Ihania pikkuisia teillä. Treffataan toistekin.
Tulin oikeastaan Dragonille vastailemaan tuohon silmän rähmimiseen. Meillä Siennalla oli kanssa ahdas kyynelkanava toisessa silmässä ja se rähmi ihan koko ajan. Aina välillä sieltä pulpahti sellainen keltainen möykky ulos. Meille kanssa sanottiin, että putsatkaa vaan, kyllä se ajan kanssa väljenee. Niin sitten kävikin, tasan sinä päivänä kun Sienna täytti 6kk. Yhtäkkiä rähmiminen vaan loppui kuin seinään. Eiköhän teilläkin käy samalla lailla. On kuulemma äärimmäisen harvinaista, että ahdasta kyynelkanavaa jouduttaisiin jotenkin operoimaan.
Kyselit myös puuroista. Meillä on vieläkin käytössä vasta riisi ja kaura kun en ole löytänyt alle 8kk sopivia muita viljoja. Olenko sokea vai eikö niitä ole? Kertokaahan viisaammat että mekin saadaan laajennettua viljavalikoimaa.
Hermionelle ja etenkin Eetulle tsemppiä sairasteluun, toivottavasti kohta tervehdytte. Jouduitteko lääkäriin sen silmän kanssa?
Eipä nyt tällä kertaa enempää. Mukavaa alkanutta viikkoa!
Tipu & Sienna 7kk (zzz)
Moikka kaikille!
Mitenkäs Hesan treffit sujui? Löysittekö toisenne ongelmitta? Harmittaa kyllä kovasti, kun ei päästy. No, seuraavalla kerralla...
Hermionen koko perheelle paranemista! Tuo nuha pienellä on tosi inhottavaa. Ja varsinkin kipeän lapsen hoitaminen puolikuntoisena vie voimia kovasti. Niin ja onnea jo etukäteen äiskälle sekä poitsulle!
Gaiole puuhastellut ulkotöissä. Kuulosti ihanalta! Toivottavasti yrtit innostuu kasvamaan kunnolla. ;)
Dragondream, onko teille neuvolassa puhuttu paineluhoidosta? Meidän tyttösen silmät rähmi tosi kovasti kun kotiin päästiin sairaalasta ja kun pariin kertaan tippoja saatiin ei niitä enää määrätty, vaan käskettiin puhdistamaan tarkasti sekä painelemaan muutaman kerran päivässä rähmivän silmän sisäkulmaa. Sen pitäisi auttaa ahtautuneeseen kyynelkanavaan. Kannattaa pyytää th:lta tarkemmat ohjeet.
Sitten omaa napaa, tai siis tyttösen kuulumisia. Oltiin tänään vesirokkorokotetutkimuskäynnillä ja oijoi sitä surua, kun tyttöstä piti pitää väkisin aloillaan verinäytteenoton ajan. Äidin sydän oli särkyä, kun toisella kyyneleet valui... Sinänsä tyttönen ei edes huomannut, kun neula pistettiin mutta se aloillaan oleminen toi surun. Ja myös rokottaminen itketti jonkin aikaa. Nyt sitten pitää seurailla mahdollisia oireita ja täyttää seurantapäiväkirjaa. Sitten kävi viellä semmoinen muksahdus, että tyttönen kellahti ekan kerran kunnolla polviseisonnasta kumoon ja kolautti päänsä kun kotiin päästiin. Säikähdi aikalailla, koska itku oli kova. Rauhoituttuaan tyttönen jatkoi leikkejä entiseen malliin, joten ei tainnut kuitenkaan pahemmin käydä. Rankka päivä ollut pikkuisella kuiteskin. Nyt nukkuukin päiväunia.
Minä kyhäsin kasaan eilen tyttösen 1-v synttärikutsut ja kunhan mies kotiutuu töistä lähden viemään kuoret postiin. Saatiin eilen siivottua myös kaappeja lisää miehen kanssa ja kyllä löytyi pois heitettävää. Ihanaa päästä turhasta tavarasta eroon! Säilytystilaa kun ei liikaa ole.
Jeps, tässäpä näitä turinoita tällä erää. Voikaa hyvin kaikki enskat! Minä menen hetkeksi pötkölleen. Tyttönen on alkanut taas heräämään kuudelta, joten pakko malttaa levätä päivällä jotta jaksaa neitiä hoitaa.
t. iida-linnea ja tyttönen zzz
Katotaas, kuin pitkään tytteli viihtyy vaunuissa, kokeilen nyt jotain rustailla ainakin. Tuosta olitte jutelleet ainakin, että saako äidit
olla ulospäin " pahalla tuulella" ja ei-niin-aurinkoisia... kuten jo kirjoittelinkin matalapaineestani (joka onneksi ei ole ainakaan vielä
palannut), niin kyllä minusta saa näyttää myös sen, että välillä väsyttää ja tympii! Ei KENENKÄÄN elämä ole yhtä onnea ja auvoa tai aika outo tapaus on, jos niin on. Ei tietysti tarvii aina olla turpa rullalla ja naama sitruunana, mutta siitäkin pitää pystyä puhumaan, jos ei oikein ole kiva olla. Siitä se sitten usein lähtee purkaantumaan, kun saa juteltua ja vähän kiukuttuakin, niin tulee parempi mieli :)
Ja sitten noista ikävistä kommenteista ulkonäköä koskien... voi että ihmiset on joskus niiin ajattelemattomia. Pätkis ei ikäviä kommentteja ole vielä ainakaan osakseen onneksi saanut. Tosin sitä moni ihmetteli, kun Pätkis oli muutaman viikon ikäinen, että miten niin siron näköinen tyttö voi olla niin topakan ja jäntevän oloinen. Ihan kun se nyt siitä välttämättä riippuis, minkä kokoinen on. Itse olen saanut vähän vähemmän mukavia kommentteja tuosta pömppömahasta, joka raskaudesta jäi. Mulla kun kertyi kilot mahanseudulle, eikä ne nyt kaikki sinne laitokselle tietenkään jääneet. Yksikin miehen sukulainen tuli Pätkistä katsomaan 2 vkoa synnytyksestä ja tokaisi suurin piirtein ekaksi ovensuussa, että kauheeta, kun sulle on jäänyt iso maha! En hirveesti loukkaantunut, kun tiesin ihmisen, että on vähän sellainen, että laukoo, mitä sylki suuhun tuo, mut kyllä se silti tosi ikävältä tuntui. Ja sitten se, että pitää kaikkien puolituttujenkin udella, että " vieläkö imetät" ja " onko maito riittänyt" ! Välillä on tehnyt mieli vastata, että hittojakos se sulle kuuluu!
Ok, tulipas paasattua! Sitten parit kommentit, ennen kuin tyttö herää.
Hermione: ite olen tehnyt peruna- ja porkkanasosetta, mut pitäs varmaan kokeilla kaupankin sosetta, jos tarttee joskus esim. kylässä syöttää, ettei tuu ihan uutena sitten. Hyvin on tosiaan tytölle maistunut, aattelin nyt tehä silleen, että vähitellen kasvatan annosta ja annan kerralla kyllä syödä sen mitä tyttö haluu ite syödä. Kun ei tosiaan mitään vaivoja oo tullut. Synttärionnittelut sulle ja Eetulle 7 kk onnittelut! Toivottavasti ei oo tulehdusta silmässä.
MamajaJustus: siellä ollut kivat aamukakka-showt, otan osaa :)
Tipu: ihana varmaan Siennan passikuva nalle puheineen... Täällä tuo viihdytys myös tuttua, eipä tuo seurallinen neiti kauaa yksin viihdy. Melko hyvin Pätkis on syönyt myös sellaista sosetta, jossa on vähän " sattumia" , tosin jos isompia on, niin tahtovat jäädä kielelle pyörimään jav siitä sitten valuvat ruokalapulle. Ensi alkuun tein haarukalla soseen, mut nyt olen sauvasekoittimella tehnyt isomman satsin kerralla ja pakastanut. Sillä tulikin sileempää.
Hannnah: ihanan rauhallisen kuuloinen tyttö! Eikä se haittaa tietenkään, että kerrot täällä, että hyvin menee. Mahtavaa, että menee, mie ainakin olen iloinen puolestanne. Eipä meilläkään mitään suurempia ongelmia ole Pätkiksen kanssa ollut, melkoisen helppo tytteli se on. Onnea ekasta hampaasta! Ja tulehan jutustelemaan taas, kun ehdit.
Susanna: siellä vuorostaan matalapainetta, tsemppiä sinne! Ja yritähän miehen kans sopia sulle salikäynnit, pitäähän sitä siunkin päästä.
Gaiole: kivaa pihapuuhastelua siellä ollut. Mie myös aloitin haravoinnin eilen ja vähän tutkailin, miten puun ja pensaan taimet selvinneet talvesta.
No nyt tyttö heräilee, joten moro!
Dajm + Pätkis (kohta 4,5 kk)
... että olen tänään taas täällä koneella. olin jo täysin unohtanut miten ihanaa porukkaa täällä oikein onkaan... kylläpä mä tästä kai taas aktivoidun kunnon viestihäiriköksi..
hermione: mites se eetun silmä? paranemisia vaan koko perheelle, ei ole kiva sairastaa.
gaiole: mites ne enskatreffit sujui?
dragondream: no me itse asiassa aloteltiin ennen puuroja noi vellit ja niitten kanssa käytiin läpi noi eri viljat niin et aina 2-3 päivää maisteltiin yhtä ennen kun siirryttiin seuraavaan, ihan vaan siltä varalta että ois tullu jotain allergiaoireita tms.
tipu: mä kyllä keittelen puurot ihan noista normaaleista hiutaleista, joten niissä kyllä on valinnanvaraa joka viljaan. ja ovat kyllä paljon halvempiakin ku noi vauvojen omat. ja neuvolantäti sanoi ainakin meille ettei ole mitään estettä miksi ei voisi keitellä tavallista puuroa. ainoa ongelma tietty on tuo koostumus, jos vauva on kovin " allerginen" hieman rakeisemmalle ruoalle. mut tosiaan meillä alotettiin eka noilla eri velleillä toi eri makuihin totuttelu. sit aluks ostin yhden paketin sitä vauvojen omaan riisipuurojauhetta, josta keittelin alkuun puuroa. kun se paketti tuli käytettyä, jatkoin muutaman päivän vielä tutulla riisin maulla keittämällä hiutaleista riisipuuroa ja sen jälkeen olenkin sitten keitellyt hiutaleista eri puuroja vuorotellen (mm. riisi, kaura, ohra, hirssi, tattari...)
iida-linnea: voitko kertoa mistä tuollaista siivousintoa löytyy? myydäänkö sitä jossain kaupassa :) meilläkin joka paikka pursuaa kaikkea aivan tarpeetonta tavaraa, ollaan miehen kanssa molemmat samanlaisia hamstereita, että tulee kerättyä kaikkea tarpeetonta nurkkiin pyörimään. välillä sitten pussitetaan oikein urakalla tavaraa roskikseen, mutta eipä ole ollut vähään aikaan sellaista kunnon pussituspäivää - ja sen kyllä huomaa kun katselee ympärilleen.
dajm: suosittelen lämpimästi tuota kaupan soseiden maistelua. mä olen kanssa tehnyt itse nuo ruoat ellalle. tänään sitten oltiin reissussa koko päivä ja otin mukaan jonkun kaupan kana-kasvissoseen, mutta eipä siitä uponnut alas kuin muutama lusikallinen ja sekin kamalan irvistelyn kera. tarvii nyt sitten vissiin harjoitella niitä tässä kotona niin että laittaa sekaisin kaupan sosetta ja itsetehtyä sosetta.
ON: eli tuossa jo aiemmin viittasinkin että tänään ollaan oltu liikenteessä koko päivä. meillä kun on tuo isikin lomalla tämän viikon. ja kuten tuolla toisessa ketjussa kirjoittelin, ostimme tänään pyöränistuimen ja pyöräilykypärän ellalle. jos vaikka huomenna päästäisiin koeajolle, joku tyyny tosin täytyy viritellä selän taakse. niin ja ostettiinhan me tänään jo sellainen wc-pytyn pienennysrengaskin ellalle, onhan tässä jo kohta viikon verran harjoiteltu potalle kakkaamista niin eikö sitä voi sitten siirtyä suoraan pytylle :) no ei vaan, mutta tulipahan nyt hankittua jo valmiiksi. ja voihan sitä kai kokeilla että miten se kakkailu siinä sujuisi. siinä tosin joutuu itse enemmän pitelemään kiinni, ettei tyttö putoa pytyltä (luulisin), joten siinä mielessä tuo pottailu on helpompaa. mutta ajattelin että voisi sen verran opetella tuota rengasta käyttämään, että voisi sitä sitten kuljetella mukana esim mummulaan yms, se mahtuu kuitenkin pienempään tilaan kuin potta.
ja dajmille tuossa jo kirjoittelin noista tän päiväisistä kaupan soseiden kokeiluista, ei ihan menny putkeen. vai mahtaisko vaan olla tulossa seuraa tuolle eilen puhjenneelle ekalle hampaalle ja ei sen takia oikein ruoka maistu. päiväunetkin jäi tänään vähän lyhyiksi, kun oltiin reissussa. tai kyllähän ella kaikki automatkat aina nukkuu, mutta ei malttanut nukkua tuolla kaupoilla kierrellessämme eikä tietenkään vaarin luona käydessämme. luulisi nyt yöllä sitten nukkuvan. ellei ne hampaat sitten häiritse unta.
nyt siis itsekin nukkumaan.. huomiseen...
hannnah ja ella 7,5 kk
Täällä jaksetaan samalla lailla ku eilenkin. Pientä tukkoisuutta mut ei niin huono olo että tarviis ottaa särkylääkettä. Puolikuntoinen...
Eetun vointikin on suht ok, yöt nukkuu kyllä hyvin. Nenä vuotaa edelleen vähän. Se silmän turvotus oli asettunut aamupäivän unien aikaan eilen!?? en ymmärrä mikä siellä oli. Kentis joku roska joka sitten oli lähtenyt pois. No hyvä ettei tarvinnut lääkäriin lähteä. Ja eilen taas pitkästä aikaa poika viihty yksikseen lattialla niin kai sillä on itselläkin parempi olo.
Dragon, ompas Paul hienon kokoinen =) ja yökyläily oli mennyt hyvin, mukava kuulla. Mä en oo ajatellutkaan vieväni Eetua yöks minnekään, en varmaan osais olla.. Toisaalta vaikka miehen suku tässä lähellä onkin, ei ne ole silleen mulle niin läheisiä että mä haluaisin antaa yöksi Eetun. Jos olis oma sisko tai äiti niin saattais olla eri juttu. tai sitten ei.
Me aloiteltiin viljat kaurapuurolla ja sitä annettiin varmaan melkein kaks viikkoa kunnes aloitettiin riisipuuro. Olis varmasti voinut aiemmin aloittaa mutta ei yksinkertaisesti muistettu ostaa kaupasta riisipuuroa.
Hannnah olikin tossa jo kertonut lisää noista viljoista. Kiitos vaan neuvoista! Ja onnittelut Ellalle ekasta hampaasta. Meidän Eetu taitaa olla ainoa hampaaton näistä vanhemmista enskoista =) vielä ei näy ainuttakaan hammasta.. Kerrohan sitten miten teidän pyöräretki sujui.
Tipu, tossa kerroinkin jo kuulumiset meidän sairastuvalta. Mulle tuli mieleen noista enskatreffeistä että me ollaan varmaan kesälomareissulla tulossa Helsingissä käymään niin olis kiva sitten järkätä treffit. Mutta sinnepä on aikaa..
iida-linnea, kiitos onnitteluista. Mä kans olisin aika ahkera siivoamaan kaapeista ylimääräiset pois mut mies on sellainen ettei millään raski esim.ikivanhoja vaatteita nakata pois. Mä salaa aina saatan silloin tällöin jonkun nakata pois =/ hyi minä! sitten on kiva fiilis kun on kaapit järjestyksessä, mä en kyllä tälle keväälle oo jaksanut vielä mitään tehdä. Mukavia hetkiä teille kun suunnittelette 1v kemuja =)
Dajm ,olitpas ikävän kommentin kuullut tutultas. Mun mielestä miehillä ei oo mitään oikeutta arvostella naisen mahaa raskauden jälkeen. Jos siellä 9kk on vauva ollut niin eihän se ihan parissa viikossa vetäydy entiselleen. Etkä varmasti ole ainut mahamakkaroista kärsivä!! tsemppiä vaan ja kannetaan ylpeänä kaikki makkaramme =)
Gaiole, lähettelepä tännepäin tuota sun viherpeukalo innostusta.. mulla ei yhtään kiinnosta mikään mullan kanssa sotkeminen tai kukkien istutus. Kukkapenkkikin on ollut nätissä luonnon tilassa kolme kesää (kun ollaan tässä asuttu) rikkaruohot ja voikukat on musta ihan oikeesti nättejä =)
Ja nimimerkistä tosiaan selviää mun ikä.
Jatkan netissä surffailua, kotihommat on taas jo hyvällä mallilla ja Eetu nukkuu. Nätti ilma taas tulossa.
hermione ja Eetu tasan 7kk
Musta on tullu oikee laiskimus tän palstan suhteen. Yritän terästäytyä. Meillä ei oo nyt mitään uutta, paitsi että mä oon taas kipeenä. Ilmeisesti se flunssa iski muhun uudestaan. Ehkä miehellä oli sit eri viirus kun oli viime viikon kipeenä.
Joskus oli vappusuunnitelmista puhetta. Me varmaan kävästään Neean kanssa vapputorilla ja sit grillaillaan kotona. Varmaan nautitaan jotain kuohuvaakin kun 11 vuotta miehen kanssa tulee täyteen.
Hermione:
Eetulle 7 kk onnittelut. Pikaista paranemista sinne. Jokos Eetu myllertää yöllä masulleen?
Tipu: Siennalle myöhästyneet 7 kk onnittelut. Meillä soseessa voi olla vähän tosi pieniä möykkyjä, muuten ne jää suuhun pyörimään. Silee sose menee kyllä nopeemmin alas. Ootko muuten kokeillu Siennaa jo vauvakeinuun? Koskakohan sellaseen uskaltais kokeilla?
Dragondream:
Paulilla on hienot mitat. Meillä oli kanssa alussa tota rähmimistätoisessa silmässä, mut ei ilmeisestikkään tossa määrin kun teillä. Se meni ihan ittestään ohi, nykyään on tosi harvoin vähän rähmää. Meille kans suositeltiin tota iida-linnean mainitsemaa painelu hoitoo. Jos viä vuoden iässä vaivaa niin sit kuulemma harkitaan operointia. Eli meillä sitä ei ainakaan tarvita.
Puuroista. Meillä on vasta riisi käytössä joten en osaa sua niissä auttaa.
Hannnah:
Moikat sinnekkin, kiva kuulla teistäkin pitkästä aikaa. Ellahan vaikuttaa oikeelta enkeliltä. Ja wau, siä jo pottailua opetellaan.Meillä ei oo viä pottaa ees hankittu. Onnittelut ekasta hampaasta.
Heltsy:
Me ollaan miehen kanssa molemmat kävelty ilman tulee 1 vuotiaina, ja mä oon kävelly tuen kanssa jo 9 kk ikäsenä. Ilkeitä kommentteja olitte viime viikolla saanu. Toiset sitten osaa olla NIIN ärsyttäviä. Mulle anoppi tokas että olikohan Neea siks niin pieni syntyessään kun mulla oli se umpparin puhkeeminen ja siitä johtuva pitkä sairastelu. Tuli kans kommentti siihen tyyliin että alko hieman vituttaan. Jokos teillä Kiia kiitää kovaa vauhtia kämppää ympäri. Meillä kans toi lehden luku lattialla on mahdoton tehtävä.
Dajm:
Mua ärsyttää ja vähän ihmetyttääkin toi ihmisten imetys kysely. Eka kysellään että kai sää viä imetät. Sit kun se maaginen 6 kk tulee täyteen ihmiset alkaa kysellä vieläkö sä imetät. Tuntuu että ihan kun jossain laissa ois määräys miten se homma pitää tehä.
Vilkutukset kaikille muille. Ja anteeks kun multa meni melkein toi koko viime viikon pino ohi.
Buuffa ja Neea 7,5 kk
Vielä piti kysellä että ketkäs kaikki enskat olikaan täältä Tampereen seudulta? Ajattelin vaan että olis mukava meidänkin treffata joskus? Taapero puolelaisethan vissiin treffailee, mutta ainakaan mä en tunne edes ketään nimimerkiltä. Ilmotelkaa jos kiinnostusta löytyy.
Hermoine: kiitos kutsusta. harmi, kun meillä on just sillon ristiäiset, mutta seuraavalla kerralla voisin liittyä seuraan =) Paranemisia sinne, hyvä että parempaan suuntaan jo menossa.
Gaiole olet ollutkin superenerginen! Sen verran mekin saatiin viikonloppuna tehtyä, että laitettiin puutarhakalusteet parvekkeelle. Ruukuissa komeilee vielä syksyllä laitetut kanervat¿
Dragon: kivasti mennyt yökyläily siellä! oliko Paul nyt ekaa kertaa?
Iida-linnea: hyvä että muksahduksesta selvisitte säikähdyksellä!
Dajm: mun huonekaverin joku vierailija oli sairaalassa sanonut, että miten täällä on näin paljon naisia jotka ei ole synnyttäneet¿ joo, ei se maha ihan päivässä synnytyksen jälkeen häviä!
Hannah: tervetuloa taas ja hauska tavata! minä olenkin ollut tuolla odotus-puolella sillon kun sinä olet viimeksi kirjoitellut. Kivaa, pääsette koko perhe pyöräilemään. Me pyöräillään miehen kanssa paljon kesäisin, mut nyt taitaa jäädä tää kesä väliin, kun poika vasta 3-5 kk silloin.
Buuffa: paranemisia sinne! mun isä asuu tampereella ja varmaan kesälläkin siellä ollaan aika paljon, niin voisin osallistua treffeihin. kesällä tietysti muutkin reissailee, että voi olla hankalampi löytää sopivaa aikaa.
Täällä nukahdettiin eilen vasta 22.30, mutta sitten nukuttiinkin 7.30 asti kahdella tosi pikaisella syötöllä. sitten valvottiin tunti ja nukuttiin taas kaksi tuntia sängyssä. sitten valvoi alle tunnin ja taas vedetään sikeitä tossa äidin toisella käsivarrella. Just kun kaikille olen sanonut, kuinka Justus ei päivisin suostu nukkumaan sisällä. Tarkoitus oli lähteä kahdelta kaupungille, joten pitänee kohta herätellä, että malttaa sitten vaunuissa taas nukkua. Tai ei olla kyllä koskaan kokeiltu, että miten vanuttelu virkeänä onnistuisi.
Neuvolassakin käytiin ja uudet mitat 5220 g ja 56 cm. Eli hyvin on rinnalla viihdytty. Justus naureskeli ja ¿jutteli¿ oikein kovasti terveydenhoitajalle hoitopöydällä, mutta loppuajan huusikin minun sylissä, kun yritin terkan kans jutella :/ olisi vissiin halunnut että kiva täti olisi viihdyttänyt kauemmin.
Ristiäiset on siis 3.5. Justus täyttääkin samalla 2 kk. Pitäisi viedä miehen vanha mekko kirjailtavaksi, nimet siihen siis. Lautasliinat nimellä olen tilannutkin. Kukat pitäisi vielä tilata ja ostaa itselle vaatteet ja lähempänä leipoa. Mummot on kyllä myös innoissaan leipomassa onneksi, mutta jotain pientä haluan myös itse tehdä. Ja Justukselle pitäisi myös hankkia vaatetta kahvitteluihin. Onko teillä ollut lapsella jotain juhlavampaa päällä? Musta ois kiva jos vain näin pienelle löytyy.
Aurinkoista päivää! mama & justus 7 vkoa
Me ei sitten tosiaan päästy eilen enskatreffeille :( Mun miehen täti tuli käymään, olivat liikkeellä täällä päin, ja kun asuvat sen verran kaukana niin täytyihän sitä olla kotona vastaanottamassa. Oli kutonut Kallelle ihanat villasukat, ja ihan sopivan kokoisetkin vaikka ei ole poikaa nähnyt ristiäisten jälkeen. Mutta seuraavalla kerralla sitten osallistutaan treffeille!
Kalle täyttääkin tänään 6 kk. Juhlittiin menemällä jumppaan :) Kalle tykkää siitä tosi paljon, joten se on oikein sopiva juhlimismuoto. Hihkui ja kiljui riemuissaan kun sai olla lentokoneena säärien päällä kun tein vatsoja. Voisin myös antaa vaikka maissinaksun, ei olla vielä tuota sormiruokaa kokeiltu mutta tänäänhän voisi olla hyvä päivä. Vähän mua hirvittää tuo sormiruoan antaminen, mitä jos Kalle tukehtuu siihen?!
Hermionelle piti jo aikapäivät sitten kommentoida, että meidän pojilla on sitten samanlainen maku maissin suhteen :) Mä en oo antanut nyt enää maissia, en viitsi kiusata toista. Aloitin ekan lihan (broilerin) ja alkukakisteluiden jälkeen se on mennyt ihan sujuvasti. Alkuun jouduin vähän laittamaan päärynää lusikan päähän, että sain suun aukeamaan, mutta nyt tosiaan ei ole enää ongelmaa. Tosi kurjaa, että Eetun nuha on noin sinnikäs, toivottavasti jo kohta alkaa kääntymään parempaan päin.
Gaiole on ollut ahkerana pihahommissa! Mun pitäisi kanssa, mutta en ole saanut aikaiseksi. Meillä ei kovin suuri piha olekaan, mutta kyllä siinäkin saa tietysti aikaa kulumaan. Lisäksi pitäisi vaihtaa sisäkukkiin multa, nyt se olisi hyvä tehdä ulkona kun on näin kaunista.
Dragondreamin Paulilla oli mahtavat mitat. Kalle oli 5 kk neuvolassa saman pituinen, mutta painoa oli vaan onnettomat 7 kiloa... No, erilaisiahan me kaikki ollaan! Hienoa että rokotus meni mallikkaasti.
Tipulle heilutuksia! Mä ostin tuota riisi-muksupuuroa kanssa, ajattelin että aloittelen sillä, mutta kaapissa on myös kaurahiutaleita. Eli samoilla linjoilla mennään! Mä oon meinannut tehdä ihan tavan hiutaleista puurot, murskaan vaan pienemmäksi ennen keittämistä.
Iida-Linnean tyttösellä oli eilen tosi rankka päivä! Otettiinko se verikoe ihan käsivarresta, niinkuin isoilla ihmisilläkin? Mahtavan ahkera olit ollut kun siivoilit. Mä välttelen menemistä meidän vaatehuoneeseen, kun siellä on aivan hirvittävä kaaos... onhan se tapa tuokin pitää mielikuvaa siististä talosta yllä :)
Dajm kommentoit noita ikäviä kommentteja - nuo kommentit raskauden jälkeisistä kiloista ei varmasti ole mukavia! Mä oon välttynyt kurjilta kommenteilta sekä itseeni että Kalleen kohdistuen. Ainoastaan nyt on tullut vähän rivien välistä syyllistämistä siitä, että ollaan haettu syksyksi jo päivähoitopaikkaa. Se tuntuu tosi pahalta , koska pahuuttani en ole toista hoitoon laittamassa noin pienenä. Onneksi täältä netistä ja lehtiartikkeleista on löytynyt myös rohkaisevia kommentteja vuoden vanhan hoitoon viemisestä.
Ja Hannahin Ella pääsee pyöräilemään, vau! Se mahtaa olla tytön mielestä jännittävää. Kerro sitten miten meni!
Buuffakin sairastaa... kurjaa... tervehtymisiä sinne!
Myös Maman Justuksella oli hienot uudet mitat. Ja loistavaa, että Justus suostuu nukkumaan vaihteeksi myös sisällä. Ja ristiäissuunnittelut on hyvässä vauhdissa! Meillä Kallella oli päällä sellainen H&M:n setti, jossa oli kauluksellinen valkoinen body, slipoveri ja college/velourhousut. Vähän kivemmat, mutta kuitenkin mukavat vaatteet. Se valkoinen body meni hyvin myös kastemekon alla.
Ja huomenna ohjelmassa meillä onkin neuvola. Meillä alkaa olla jo sellainen meiniki, että on hyvä saada tähän aamupäivä ja iltapäiväpäikkäreiden väliin oikeasti jotain menoa, muuten Kalle tympiintyy ja on sitten kitisevä ja äidiltä menee hermot... iltapäivisin se sitten jaksaa jo paljon paremmin olla äidinkin kanssa.
Lopetan tämän romaanini tähän, jaksoikohan kukaan kahlata läpi... Aurinkoista päivää kaikille enskoille!
Bianco ja Kalle 6 kk
Ollaan oltu aamupäivä liikenteessä tyttösen kanssa, joten nyt kun neiti nukkuu niin ajattelin istahtaa koneelle hetkiseksi. Metsästin kaupoista mm. vaaleanvihreitä sukkahousuja 1-v juhlamekon kanssa käytettäväksi, mutta eipä vielä löytynyt... Ja kävin katsomassa myös pyöränistuimia. Eipä vaan osannut Prisman myyjä sanoa niistä yhtään mitään, joten täytyy mennä johonkin asiantuntevaan liikkeeseen tutustumaan tarjontaan ja ostetaan sitten mistä edullisimmin hyvä istuin löytyy.
Susannalle ja Saagalle kiitokset kahvitteluseurasta!
Bianco, kyllä vain se verikoe otettiin tyttöseltä kyynärtaipeesta. Suru ja itku tuli nimenomaan siitä, kun tyttösen kättä piti pitää tietysti tosi napakasti paikoillaan. Onneksi oli äärimmäisen taitava labrahoitaja ja näyte oli hetkessä otettu. Seuraava sitten kesäkuussa...
Mama&Justus, meillä oli varattuna tyttöselle viime juhannuksena ristiäismekon jälkeiseksi asuksi rimpsubody. Tarkoitus oli löytää juhlava mekko, mutta en kertakaikkiaan löytänyt sopivaa... No, onneksi en, koska neiti nukkui niin pitkään kirkkotilaisuuden jälkeen, että juhlava asu olisi jäänyt käyttämättä. Luulisin, että pojalle löytyisi esim. H & M:ltä kauluspaitoja ja esim. jotkut kivat polvihousut? Nyt kun on kevät ja monenmoisia juhlia tulossa, niin varmaan valikoimaa on aika hyvin.
Hannah, minkälaisen pyöränistuimen ostitte?
Hermione, olisi tosi mukava tavata jos täällä päin Suomea kesällä liikutte. Laita hyvissä ajoin viestiä tänne, niin järkätään treffit!
Puuroista on ollut puhetta. Minä tein alkuu niin, että jauhoin hiutaleet sauvasekoittimella hienoksi ja keitin sitten puuron. Jonkun aikaa tein näin ja sitten siirryin käyttämään kokonaisia hiutaleita ja hienosti uppoaa pienet kökkösetkin.
Kävin katselemassa myös ensiaskelkenkiä tyttöselle tänään. Kalliita ovat mutta haluan ostaa kunnolliset. Lähemmäs 60 e niihin menee ja kesällä vielä sandaalitkin hankittava...
Huomenna ja torstaina ollaan reissussa tyttösen kanssa koko päivät ja perjantaina suuntaamme miehen työpäivän jälkeen mummolaan Keski-Suomeen. Voipi siis olla, että meille tulee muutaman päivän palstahiljaisuus.
Pirtsakkaa viikkoa kaikille!
T: iida-linnea ja tyttönen
...siis tähän palstaan, montakohan kertaa eilen illallakin kävin katsomassa pettyneenä ettei taaskaan ole kukaan kirjoitellut mitään :)
hermione: no meijän tälle päivälle suunnittelema pyöräretki meni sit hiukan mönkään. ella jo illalla oli vähän kärttyinen ja arveltiin tosiaan miehen kanssa että taitaa vaan olla sen ekan yllärihampaan kaverit tulossa. mutta yönkin ella nukkui kauhean huonosti, normaalisti pinniksestä ei kuulu inahdustakaan ennen aamua. ei ella viime yönäkään kunnolla herännyt mutta melkein tunnin välein jotain kitisi, mutta nukahti kun kävin tökkäämässä tutin takaisin suuhun. aamuyöstä sitten jo kuuntelin että neiti hengittää aika tukkoisesti. eli ensimmäisen flunssahan se sieltä sitten iski yön aikana. tai ainakin hiukan nenä vuotaa, kuumetta ei kyllä ole, ainakaan vielä. eli tän siitä näköjään saa kun tulee ensin tänne kertomaan kuinka hyvin meillä menee, niin sitten menee heti yö valvoessa :) no ei vaan, tuskinpa tuo flunssa nyt mun palstailun takia iski. eli siis ei viitsitty lähteä pyöräilemään ettei neiti nyt ainakaan enempää tulisi kipeäksi, laitoin kyllä ulos päikkäreille, kun ei sitä kuumetta ole. eipä sinne vaunuihin nyt edes tuule. ja luulisi että ulkona on helpompi hengittää jos on vähän tukkoinen olo.
buuffa: vauvakeinusta minäkin haaveilen. ollaan muutama kerta jo kokeiltu naapurin keinussa ja yks ilta käytiin tuossa yhden läheisen päiväkodin pihalla keinumassa. piti eilen ostaakin oma keinu tuolta ideaparkista, mutta en sitten saanut kun en viitsinyt heti ottaa kainaloon kannettavaksi. piti käydä lopuksi hakemassa, mutta joku muu oli ehtinyt ostaa sen viimeisen kappaleen. tarvii nyt koittaa katella jostain muualta tai tyytyä noihin muiden keinuihin.
mama&justus: meillä oli ristiäisissä ellalla päällä (tai siis alla) valkoinen lyhythihainen body ja valkoiset potkuhousut, eli ei mitään hienosteluvaatteita. mutta me pidettiinkin kastemekkoa päällä koko kekkereiden ajan. se kun on sellainen minun mummoni kutoma neulemekko. ja tosiaan meillä ristiäiset oli marraskuussa, joten ei tullut kuumakaan. kesäaikaan mekkoa ei varmaan olisi voinut pitää koko aikaa päällä.
bianco: kalle 6 kk, onnea! anna vaan maissinaksuja, ei niihin tukehdu. varaa vaikka nokkamukiin tms vettä viereen siltä varalta että alkaa kovasti kakomaan, pieni huikka vettä, niin maissinaksu sulaa hetkessä suuhun. ja vinkkinä sen verran että noista maissinaksuista saa aikaan mahtavan sotkun, varsinkin kun niitä maistellaan ekoja kertoja, eikä oikein vielä tajuta miten niitä kuuluisi syödä. sitä naksua kun on kiva ensin vähän imeskellä, juuri sen verran että muuttuu sellaiseksi tahmaiseksi liisteriksi, sitten tungetaan naksua korvaan ja päähän (jos on hiuksia, niin jää tosi kivoja kökköjä, kun sitten kuivuu...) ja sitä limaista maissinaksua on tosi kiva puristella nyrkin sisään ja sen jälkeen tietenkin tartutaan kaikkeen mahdolliseen mihin vain yletytään. maissinaksumaistelun jälkeen mitä todennäköisemmin sekä maistelijan että seuralaisten vaatteet (ja hiukset) ovat täynnä sellaisia kivoja keltaisia klimppejä. eikä tuo maissi välttämättä lähde kunnolla edes pesussa pois vaatteista. eli siis ruokalappua kehiin ja muutenkin ehkä päälle jotain muuta kun ne kaikkein parhaimmat vaatteet :) onneksi tuossakin lajissa harjoitus tekee mestarin eikä tuo sikailu kestä loputtomiin.
niin ja viittasit vielä johonkin maissisosemaisteluun, mulla on aiemmat jutut menny ihan ohi, mut ilmeisesti maissisose ei ole oikein maistunut?!? mäkin kokeilin ellalle sellaista kaupan maissisosetta, kun kerran itsetehtyä maissisosetta söi kovin mielellään. mutta kaupan soseen kanssa oli ihme kakomista, se tosin oli muutenkin niin tönkköä etten meinannut saada purkista ulos. mutta omatekoiset maissisoseet uppoaa hyvin. vika ei siis välttämättä ole maississa...
ON: meillä tuo lomaileva isi lähti korjailemaan yhden kaverinsa autoa, joten meillä on ihan normi arkipäivä sit isin lomasta huolimatta. pitää tästä kai lähteä hyödyntämään tätä ellan päikkäriaikaa, jos vaikka ehtis laittaa tiskit koneeseen ja tehdä ruoan valmiiksi.
hannnah & ella 7,5 kk
iida-linnea: no se meijän istuin oli ihan vaan biltemasta. mies niitä tutki ja vertaili eri kaupoissa jo aiemmin. eikä maksanut ku 21,90 ja oli ihan ok. jossain kaupassa mäkin muistan nähneeni paljon huteramman oloisia jotka on maksanu liki 50 euroa.
hannnah
maailman tyhmin kysymys tulee täältä.. Eli ootko sä antanut maissinaksuja vaik ei Ellalla ole ollut vielä hampaita? mulla on ollut joku harhaluulo etten voi niitä vielä antaa kun ei Eetulla ole hampaita =( nekö sulaa suuhun?
Yritän ehtiä myöhemmin kirjoitella lisää.
Hermione kyselit Hannahilta, mutta vastaan silti. ;)
Eli meidän tyttönen sai ekat maissinaksut mutusteltavaksi uuden vuoden kunniaksi! Ikää tuolloin vajaat 8 kk. Ilmeet oli mahtavia - epäluulosta innostukseen! Mutta hienosti sujui syöminen. Maista itsekin yksi naksu, niin huomaat, että se on tosi höttöstä eli suun kosteudessa menee " kasaan" ja on helposti nieltävää.
Meidän tyttönen tykkää syödä niitä edelleen ja nykyään näyttää oikein jyystävän ikenillään vaikka hampaitakin on (kunnes naksu pehmenee), koska ilmeisesti tekee hyvää kutiaville ikenille.
Mulla on aina laukussa naksuja mukana. Jos meinaa hermo neidillä mennä niin siinä on puuhaa kun noukkii naksuja suuhunsa. =)
t. iida-linnea
Hermione: olis kyllä tosi kiva tavata ihan livenä! Yritetään vaan tehdä treffejä sitten kun olette tulossa tännepäin!
Buuffa: en ole kokeillut Siennaa vielä vauvakeinuun, vaikka meidän pihassa sellainen onkin. Jotenkin se näyttää aika väljältä, ja kun tyttö ei istu vielä ilman tukeakaan niin ehkä odottelen vielä hiukan. Sitä paitsi pääsen itsekin keinumaan kun ¿joudun¿ pitämään Siennaa sylissä¿ Harmi, että olet kipeä, pikaista paranemista.
Hannnah: kiitos puurovinkeistä. Ne vauvapuurot on tosiaankin hävyttömän kalliita, mutta kun Siennan syöminen on niin huonoa heti kun ruuassa on möykkyjä niin en ole uskaltanut vielä tavallisia puuroja kokeilla. Pitänee piakkoin yrittää. Kiva kun olet aktivoitunut taas palstailemaan, täällä on tosiaan hirmu ihania ihmisiä. Kurja, että teillä on flunssaa.
Bianco: tulette sitten seuraaville treffeille, eikös! Nämä tuli vähän lyhyellä varoitusajalla, mutta seuraavat voitaisiin sopia vaikka hyvissä ajoin niin kaikki halukkaat pääsevät mukaan. Olisi kiva treffata vielä vaikka toukokuun aikana. Kallelle puolivuotisonnittelut!
MamaJaJustus: meillä ei ollut kastemekkoa ollenkaan kun Siennaa ei kastettu. Muutenkin vaatteiden kanssa oli vähän hankaluuksia nimiäisissä, kun halusin tietysti laittaa jotain hienompaa, mutta Siennalla oli silloin vielä lonkkalasta, jonka kanssa ei ihan mitä tahansa vaatteita (esim. mekkoja) voinut pitää. Lopulta päädyttiin valkoiseen bodyyn, vaaleanpunaisiin vakosamettilappuhaalareihin ja kavereilta saatuihin Burberryn tossuihin.
Iida-Linnea: hurjalta kuulostaa tuo verikoetouhu noin pieneltä. Kyllä varmaan äitiäkin hirvittää. Harmi tosiaan, ettette päässeet treffeille, mutta ensi kerralla sitten. Hyvin me toisemme löydettiin, vaikka siellä oli monta muutakin äiti-lapsiporukkaa.
Osallistun minäkin maissinaksukeskusteluun: ne on tosiaan ihan turvallisia kun ne kirjaimellisesti sulavat suuhun, niihin on käsittääkseni lähes mahdotonta tukehtua. Ison sotkun niillä kyllä saa aikaan, kuten Hannnah sanoi, koska niistä tulee todellista liisteriä joka ei irtoa sitten millään vaatteista. Meillä on naksuja aina mukana reissussa, olen monet kerrat viihdyttänyt Siennaa niillä esim. kahvilassa. Siennan eka kiinteä ruoka taisi muuten olla maissinaksu, ikää oli alle 5kk ja hampaita 2.
Oli juttua noista ihmisten kyselyistä ja typeristä kommenteista. Mun äitipuoleni kanssa sanoi, että ¿ai, sulla on vielä vähän mahaa¿ kun kävivät ekaa kertaa Siennaa katsomassa. Totesin ihmeellisellä tyyneydellä, että ¿juu, synnytin tossa 6 päivää sitten¿¿ Onneksi tiesin entuudestaan, että se välillä päästelee pieniä sammakoita suustaan, joten en loukkaantunut.
Varasin meille eilen ¿harjoittelu-ulkomaanmatkan¿. Käväistään parin viikon päästä Viikkarilla Tukholmassa. Se on samalla eka kerta kun Sienna nukkuu jossain muualla kuin vaunuissa ja kotona, toivottavasti ei ole kovaa keikutusta.
Sienna nukkui aamupäivällä ruhtinaalliset puolen tunnin päikkärit, pöh. Aamu alkoi jo klo 6.15 joten olin odottanut pääseväni itsekin päikkäreille, mutta ei. Oltiin sitten kaverin uudessa kodissa kyläilemässä ja tultiin kotiin sopivasti ip-päikkäreiksi, jotka nyt onneksi tuntuvat maistuvan. Äitiä vaan vähän väsyttää, joten taidan ummistaa silmät hetkeksi.
Tipu & Sienna 7kk+
Tämä päivä on mennyt puuhastellessa kotihommia ja pihalla kävimme myös piiperön kanssa kääntymässä. Aivan upea ilma! Nyt piiperö makaa sohvalla kuin allakantekijä, joten ehdin pari riviä laittaa tänne tekstiä.
Kiitoksia eilisistä enska-tärskyistä osallistuneille! Oli mukava tavata livenä ja nähdä ihania enska-vauvoja. Tosi suloisia lapsia :) Me käytiin vielä piiperön kanssa miehen työpaikalla ihastuttamassa miehen työkavereita ja vaihdettiin oikein kakkavaipatkin iskän työpöydällä :) Hyvin sujui myös julkisissa liikkuminen, eli jatkossa uskaltaa varmasti helpommin lähteä vaikka minne.
Buuffako oli taas kipeänä? Parantumisia sinne!
Ja hannnahin Ella kanssa flunssassa, voihan harmistus! Toivottavasti menee sielläkin pian ohi että pääsette pyöräretkelle.
Maman Justuksella on hienot uudet mitat. Ristiäisvaatetuksesta kyselit. Piiperöllä oli vaaleanpunainen juhlamekko ja siihen kuuluvat hörhelöiset vaippahousut. Alla valkoinen pitkähihainen body, sama body oli myös kastemekon alla. Mekko oli kyllä tosi upee :) Sitä on pidetty parissa muissakin juhlissa omien ristiäisten jälkeen.
Dajm oli saanut inhottavia kommentteja :( Tulee mieleen kanssa omakohtainen kokemus ihan viime päiviltä, kun näin pitkästä aikaa työkavereitani. Yksi nainen (ei edes läheinen työkaveri mulle, mutta samassa paikassa ollaan töissä) kysyi ihan suoraan, että montako kiloa on vielä jäljellä raskauden ajalta ja samaan hengenvetoon tokaisi, että näkee kyllä leukaperistä, että vielä ylimääräistä on... Just joo. Menin lähinnä hämilleni, enkä osannut lohkaista takaisin mitään. Synnytyksestä alle 4kk ja pitäisi ilmeisesti hänen mukaansa olla missin mitoissa...
Buuffalle paranemisia!! ja kiitos onnitteluista =) Ei Eetu onneks yöllä myllerrä mahalleen. Myllertää päivällä kun on sängyssään lelujen kans, toivottavasti ei yöllä alakaan...
Ja itse kullakin taitaa välillä olla palstaväsymystä.
MamajaJustus, ens kerralla sitten tulet meidän kans syömään. Justus oli saanut hyvät mitat neuvolassa! Meillä oli ristiäisissä sellainen valkoinen röyhelökaulus body ja puoli potkarit mekon alla. Sitten kotona vaihdettiin sellaiset söpöt vihertävät potkuhousut, olisko ne jotain velour-kangasta ollut... Hennesiltä ostin sekä bodyn että ne housut.
Biancon Kallelle puolivuotis-onnittelut!!! mekin joudutaan laittaan Eetu syksyllä hoitoon, ei oo vaihtoehtoa kun asuntolaina painaa päälle.
Iida-linnea kiiitos naksu-infosta =) Ja mukavaa reissua viikonlopulle! Mielenkiinnolla sitten kuulisin sun kommentteja noista ensiaskel kengistä.. Sitten kun sellaiset ostat.
Hannnah, ikävää että Ella tuli kipeeksi. Meilläkin on nyt eka flunssa menossa, onneks ei vielä ainakaan näytä kovin pahalta.. toivottavasti teillä parannutaan pian!
Tipu, voi kun mulla alko tekeen mieli risteilylle kun mainitsit asiasta.. Ilmeisesti sun mies tulee mukaan risteilylle? meilläkin on pihassa sellainen mustakehikkoinen vauvakeinu, tänään laitoin ekaa kertaa Eetun siihen. Kyllähän se oli vähän väljä mutta pienet vauhdit siinä sai otettua. Eetu oli ihan ihmeissään =)
Gaiole, mulle sano kans yks työkaveri kun olin raskaana, että naama on kuulemma levinnyt niin että poikaa odotan varmasti. Itku kurkussa kyselin muilta niin kukaan muu ei onneks ollut sitä mieltä että mun naama olis levinnyt. Meidän harjoittelija-poika kehui että mä olen tosi kaunis raskaana oleva nainen =) se kyllä lämmitti mieltä. Mulla siis oikeesti on pyöreät kasvot mutta ei raskauskiloja kyllä naamaan kertynyt. Olen itse aika kriittinen ulkonäköni suhteen eikä omastakaan mielestä naama " levinnyt" yhtään. Perse kyllä levisi...
Nyt en enää vie palstatilaa vaan lähden ottamaan pakasteestä jäätelöä.
En tiiä tuliko tänään taas takapakkia Eetun sairastelussa, itki suoraa huutoa taas puolisen tuntia aamupäivällä. Piti suppo laittaa ja sitten nukahti. Toivottavasti sillä ei oo mitään korvatulehdusta tms. Kuumetta ei kyllä ole mutta se nuha vaivaa..
h+e
eli hyvää huomenta kaikille ja mukavaa alkavaa viikkoa. Meillä on tällä viikolla Eetun neuvola, ja mun synttärit ja sitten vielä Eetu täyttää huomenna huimat 7kk. Vieraita olis varmaan tulossa ainakin viikonloppuna.
Eetu on edelleen pienessä nuhassa ja normaalia kärttyisempi, eilen huusi suoraa huutoa puol tuntia. Tein kaikki mahdolliset temput mut ei auttanut, sitten nukahti syliin. Saatto olla yliväsymystäkin. Nyt sillä on toinen silmäluomi turvoksissa =( voi ei jos on silmätulehdus. Pakko lähteä lääkärissä käymään jos se tosta pahenee. Mä ja mies ollaan myös ihan puolikuntoisia, flunssaa pukkaa päälle. Eetu on nyt nukkunut ulkona jo tunnin, mä oon yrittänyt ahkerana heti aamusta tehdä kaikki kotityöt että saa loppupäivän levähtää.
Tulipas oikein omanapainen viikon aloitus, suokaa anteeksi...
hermione ja Eetu kohta 7kk