Vauva tuntuu kauhean isolta.....
Neljäs raskaus menossa, ensimmäinen painoi 3600g, toinen 4000g ja kolmas 4250g. Kolmas syntyi rv 38. Nyt rv 36 ja vauva tuntuu tosi isolta. Vähän kun kumarran eteenpäin niin tunnen jalkoja ja käsiä painamassa. Vaikka kolmaskin oli iso niin ei se kyllä tältä tuntunut..Tällä viikolla on lääkärineuvola, ultria ei enää ole tulossa. Osaakohan lääkäri arvioida kokoa tarkasti vatsan päältä? En haluaisi kyllä enää isompaa lähteä synnyttämään.
Kommentit (24)
prhaiten vauvan koon arvioi odottava äiti
seuraavaksi parhaiten kätilö joka kokeilee vatsan päältä
JA vastra sen jälkeen tulee ultrava lääkäri....
Olis varmaan kannattanu rajottaa hiilareita niin ei tulis jättivauvoja ;)
nämä nyt mitään jättivauvoja ole sentään:) Olen itsekin yli 170cm pitkä. Olen hoikka ja syön terveellisesti eli mikään sokerivauva ei ole tulossa. Ei raskaana mitään diettiä kannata kuitenkaan varmaan pitää..
Itse olisin tämän suhteen eri mieltä ainakin oman kokemusken kautta.
Itsellä ollut sokerit koholla ja siksi kaikkien kolmen kohdalla todella tiukalla dieetillä koko raskausajan. Kaikkien raskauksien kohdalla olen luhonnut n.7 kg, ja jo sairaalasta lähtiessä olen painanut saman/vähemmän kuin ennen raskautta.
Lapset ovat meillä olleet 3890g, 4320g ja 4370g.
Minua myös pelotti tuo lapsen suuri koko etenkin tämän viimeisen kohdalla. Soitin äityispolille, mutta eivät suostuneet tarkistamaan vauav kokoa, vaikka oli mennyt jo viikon la:n yli. Sitten menin itse suoraan polille ja sanoin, etä vauav liikkuu vähän, mitä kyllä muutenkin teki koko raskausajan. Siellä sitten ultrasivat ja arvioivat painoksi n.4200g. Syntyi viikon päästä ja painoi 3470g eli painoarvio piti paikkansa. Vauva olis siis iso, mutta eivät suostuneet miettimään käynnistystä, koska olen kaksi aikaisempaa synnyttänyt 5 min ponnistuksella ja sanoivat, ettei tule ongelmia kolmannenkaan kohdalla vaikka olisi isompi.
No käynnistettiin sitten viikon päästä ja jouduttiinkin leikkaamaan, koska synnytys käynnistyi liian nopeasti ja vauva syke ei noussut supistusten välillä tarpeeksi. Tosin hyvä kun leikkasivat, koska vauva ei ollut edes laskeutunut synnytyskanavaan, koska oli niin solmussa napanuoran kanssa. Oli monet kerrat käsien ja jalkojen ympärillä ja oli vielä todella pitkä napanuora...
Olis varmaan kannattanu rajottaa hiilareita niin ei tulis jättivauvoja ;)
sitä itse jotenkin havaita, että lapsivettä on vähän? En ymmärrä, miten vähäinen lapsivesi liittyy siihen, että vauva tuntuu isolta?
synnytystä haittaa. Itselläni vauva syntyessään 3990g, ja pää38cm. Ponnistusvaihe 7min ja yksi tikki minulle. Tosin avautumisvaihe oli pitkä, ja vauvalla kesti laskeutua kauan, ja pää oli ihan muotoutunut suipoksi, mutta hyvä niin, mahtui hyvin syntymään.
Sä varmaan tiedät itse parhaiten. Mulla toinen lapsi vaikutti omasta mielestä isommalta kuin eka, mutta lääkärin ja terkan arvioiden mukaan olis ollut tulossa saman kokoinen. Isompi se sitten olikin (yli 800g ja 3 cm isompi), vaikka vielä synnytyslaitoksella kätilö arvioi koon pienemmäksi.
Hiilareiden vaikutuksesta: johtuuko vauvan pituus ja pään ympäryskin hiilareista? Meillä toinen vauva oli tosi painava, mutta oli se pitkäkin. Pituus ja pään ympärys olivat ihan sopusoinnussa painon kanssa. Häntäkin epäiltiin sokerivauvaksi (mutta ei ollut ja sitähän kätilöt ihmettelivät mittaillessaan verensokeria vauvalta), mutta eikö pituudella ole vaikutusta tässä asiassa?
Vaikka toinen vauva oli iso, en saanut repeämän repeämää. Pienemmän esikoisen synnytyksessä tehtiin episiotomia ja silti tuli repeämiä.
joku sanoa tosta lapsivesiasiasta? Eli mistä tietää, jos lapsivettä on vähän?? ap
Lapsiveden määrän voi todeta myös ultrauksen yhteydessä.
tuntuu vatsa, jos lapsivettä vähän/ tai paljon???
Eli lapsen kehon eri osat tuntuu vatsan päältä huomattavasti paremmin, kun vettä on vähän. Miten kohdun korkeus on verrattuna edellisiin raskauksiin?
Onko lapsi laskeutunut?
Ongelmia synnytyksessä ei aiheuta niinkään lapsen paino, vaan pään koko.
korkeus on suunnilleen sama kuin edellisessä raskaudessa- rv 35 33cm. Lapsi ei ole laskeutunut, ainakaan paljoa. Raajat eivät käsin tunnu mitenkään selkeästi mutta jos kumarran hiukankin eteenpäin niin tunnen jalat. ap
Toisessa raskaudessa lapsivettä oli ´tosi paljon, synnytyssalissa kätilö ihmetteli kun sitä tulla lorotteli "litrakaupalla". En kyllä itse sitä mitenkään huomannut odotusaikana, maha oli iso mutta niin oli vauvakin. Pituutta oli 54 cm ja pään ympärys 38 cm, eli iso pää. Synnytys meni ihan hyvin. Minuakin pelotti esikoisen perusteella, kuinka saan toisen synnytettyä, koska iso vauva oli odotettavissa. Esikoiselta painoarvio meni mönkään, koska ennustettin jotain 3,7 kg, yli nelikiloinen tuli. Toinen arvioitiin vain neuvolassa näppituntumalla, ja terkka sanoi että ei ainakaan esikoista pienempi ole, ja ei ollutkaan.
Taustaa sen verran, että ei ole sokerivauvoja ja kiloja tuli raskauden aikana n. 10kg, ihan normaali ruokavalio oli, jopa tavallista terveellisempi.
menen neuvolaan ja kyselen lääkäriltä asiasta:) Mutta ehkä tämäkin syntyy ennen la:aa.
vauvan kokoon, niin on yllättävää, että ylipainoisille vaikuttaa syntyvän pieniä lapsia ja esim. minulle, joka olen alipainoinen, syntynyt kaksi 55 cm 4,4 kg lasta. Mulla vissiin hiilarit ei löytäneet perille kohtuun...
että mulla vissiin kohtu imenyt jo etukäteen hiilareita, jotta pystyy kasvattamaan kunnon vauvoja...
Lääkäri voi kyllä lähettää sut ultraan koon tarkistukseen, vaikkei niitä muuten enää suunnitteilla olisikaan. Tosin meidän monisynnyttäjien kohdalla, jos on aiemmin synnyttänyt yli 4-kiloisen, ei niin hurjasti sen kokoarvionkaan kanssa stressata... mutta puhu asiasta neuvolalääkärissä.
mulla vauvan koon arvioi terveydenhoitaja, kaksi eri kätilöä ja lääkäri ULTRAÄÄNEN AVULLA (luulisi aika tarkkaa olevan). arviot heillä 3600-3800g. no, vauva painoi sitten 4300 g.
käytiin kokoarvioissa ultrassa, oli kokoajan noin 10pv suurempi viikkoihin nähden- no syntyikin sitten ennen la:aa. Tämä nelonen oli vielä rakenneultrassa ihan viikkoja vastaava- mutta nyt tuntuu, että olisi aika iso!! ap
ottaa asia neuvolassa puheeksi, josko saisin lähetteen. Päänympärys taisi olla 36cm kolmosella, samoin kakkosella. Kyllä vähän jännittää, kun tämä tuntuu niin isolta, vauvan jalat on ihan tisseissä kiinni.