Kuumeileeko lestadiolaisäidit vauvoja? (ov)
Siis, kuumeilevatko tyylin tarkkailemalla ovisaikojaan ovistestein tms.? Vai elävätkö sen kummemin kuumeilematta?
Kommentit (8)
ts. yritättekö ihan raskautua kun puhutaan " lapsen yrittämisestä" ?
Ihan hyvällä ja mielenkiinnosta kysyn :)
Etenkin jos lapsia tuntuu tulevan monta pienen ajan sisään ja on pahoja univelkoja. Uusi raskaus voi silloin olla yllättävä ja voi tuntua ettei jaksaisi, mutta kyllä siihen sopeutuu hyvin nopeasti. Jokainen lapsi syntyy odotettuna, vaikka alku ei olisi oman mielen mukainen ollutkaan.
Meillä on yksi ikäero lähes viisi vuotta ja kyllä siinä välissä moneen kertaan huokailin, että onkohan jotain vikaa tai jotain. Mutta nyt näen, että ikäero on oikein hyvä juttu :)
En tarkkaile ovis aikoja juuri ollenkaan. Tietysti pidän kalenteria millon menkat alkaa ja loppuu. Mut mitää päiviä ei tule laskettua.
Kuumeilen uusista lapsista. Joku hetki enemmän ja toisena hetkenä vähemmän. :)
Vasta oli keskenmeno jota tuli surettuu ja nyt taas valosalla mielellä odottelen että josko saatais uus vauva.
Olen muutenkin sellanen " äiti - tyyppinen" . Nautin lapsien kanssa touhuamisesta ja olen aina todella iloinen uudesta raskaudesta. Tietysti väsyttäviäkin päiviä on elämässä.
Minulla on ystävä taas joka mielummin tekee töitä ja ei ehkä niin kuumeile . Mekin olemme erilaisia.
Mutta siis sinun kysymykseen ap. Varmasti on äitejä meissä jotka kuumeilevat ja seuraavat oviksia.
ja kadehtivat niitä, joilla lapsia ei tule ihan peräjälkeen. Etenkin kun ikää alkaa olla yli 30, alkaa tuntua että tekisi jotain muuta mieluummin kuin aina saisi lisää lapsia.
Kyllä siinä jo kävi mielessä että " nyt olisi hyvä päivä hommailla" ...
Nyt kun se lapsi on saatu maailmaan, taidan jonkin aikaa ainakin ajatella että " nyt ei ole hyvä päivä hommailla" , kunhan tästä edes hommiin päästään. ;)
Niimpä, niitä on saatava, paljon, pian ja helposti, muuten ei ole Jumalan suosiossa, ja sehän kiinnostaa koko yhteisöä että miksi.
Tiedän kyllä yksilöitä, jotka rupeavat kyselemään raskauksista jne, mutta näitä on myös ei-uskovissa. Jatkuvasti täälläkin valitetaan miten anoppi yms utelee. Kenenkään lapsiasiat ei toisille kuulu eikä tuollaisille utelijoille tartte mitään sanoakaan.
Lestadiolaisissa on paljon perheitä, joissa on 1-3 lasta eikä enempätä vain tule. Tai ei tule yhtään ainutta lasta. Yleisin lapsiluku tuntuu lähipiirissä olevan 4-6, eli ei niin kauhean iso perhe vielä kun tila-autoon mahtuu. Ne 10 lasta tai enemmän on aika harvinaisia.
Me ollaan ihan tavallisia äitejä. Osa kuumeilee enemmän, osa vähemmän.