Ei ruoka ole kallista jos osaa vähän suunnitella
Jos ei ole nirso, halua syödä vain jotain tiettyjä merkkejä tai ruokia koko ajan, jos viitsii nähdä vaivaa eikä ylensyö, ruokaa saa ihan kohtuuhintaan.
Kommentit (88)
Vierailija kirjoitti:
Eikä tarvitse juoda kahvia 2 pakettia viikossa. 2-3 kuppia päivässä ei paljon maksa. Veikkaan alle 60 senttiä päivässä. Samanverran kuin yksi tupakka. Kukaan ei valita että tupakka kallista, vaikka savuttaa 12€ päivävauhtia.
Kyllähän kaikki tietää ja valittaa että tupakka on kallista?
Vierailija kirjoitti:
Aloittaja tai joku muu. Laita ihan konkreettinen esimerkki, miten säästät suunnittelemalla ja näkemällä vaivaa? Laittakaa joku vaikka viikon ruokaostokset tänne ja kertokaa mitä ruokia teitte niistä ja mitä muuta söitte.
No vaikka meidän lista 2 hengelle kuluneelta viikolta:
- lounaat: 1-2. päivälle linssi-kikhernekeittoa: halvimmillaan tekee 2,70 eurolla. 3. lounas munakas kahdelle - 4 munaa, sipuli, pari siivua kinkkua, ja siivut ruisleipää lisäksi yht 1,60e. 4. lounas kahdelle purkki hernekeitto+näkkileipä+oivariini yht 2,20e. 5-6. pv lounas 2x kasviscurry (mausteita oli kotona) 4e. Sunnuntaina ei lounasta
- päivälliset kahdelle: 1pv tuoremakkara kesäkurpitsarisotto puuroriisiin 6,30e (parmesanraastetta oli pakkasessa), toisena päivänä jämistä arancineja (+ 20cnt? Korppujauho vanhasta leivästä ja paistoöljy), 3-4. pv tuorekasviswokki broilerilla 8e, 5-6. pv kokonainen lohi ja perunamuussi 10e, 7. pv leivitetyt possupihvit ja uunijuurekset 5e
Lisäksi pkt kahvia (Löfbergs oli viikolla 4,99e), juustopaketti, oivariini, vaalea ja tumma leipä, tuoremehu, hapankorppuja ja 4 jugurttia yht 40e
Kaikki em yht 80e kahden hengen ruokiin.
Jos söisimme samaa ravintoloissa tai eineksinä hinta olisi moninkertainen
Edelliset jotka vinkuu, ettei ole mahdollista syödä edullisesti, vaikkapa mun esittämä 120€ (toki merkittävästi enemmän kuin 100€/kk, etenkin jos prosentteina laskee). Mutta on päivänselvää, tai tulisi ainakin olla, ettei tällä budjetilla osteta sisäfilettä ja alkosta kalleinta punkkua (tuskin edes sitä kyykkyviiniä), ainakin jos jotain muutakin haluaa kuukauden aikana syödä. Päivittäiset/viikottaiset herkut voipi melkein unohtaa.
Suklaapatukka kassalta, 1,20€(?) tämä kolmesti viikossa, tekee vuodessa melkein 200€ vuodessa. Vastaa lähes 2 kuukauden budjettiruokailua. Herkkuihin kymppi viikossa(koska viikonloppu,tekee mieli ja elämä vituttaa)? 500€ vuodessa, neljän kuukauden budjettiruokailu!
Lisäksi kun näitä budjettiostoksia ja ruokailuja avaa, ollaan seuraavaksi vinkumassa kuinka väärin on tehty ostokset ja kuinka väärin on syöty. Vähintääkin KeriPukki odottaa nurkan takana ja kuolema koputtelee jo ikkunaan...
Vierailija kirjoitti:
Kannatan edellisen kommentoijan ehdotusta että se joka pärjää satasella kuussa, laittaisi ruokapäiväkirjan esiin. Siitä olisi kaikille hyötyä, jos joku oikeasti on Suomessa niin fakiiri että saa satasella kaupasta ravitsemussuositusten mukaiset safkat pöytään!
vanhasta, toisesta ketjusta löysin syyskuun ostokset:
Kesäkurpitsat vihreä (yht.2,28 €), Punasipuleita (yht.1,04 €. Sipuleita (yht. 1.22 €), Toivoniemen tila 2kg Porkkanoita (yht.5,07 €), Kiinankaali (2,04 €), Banaanit (yht.3,24 €), Tomaattimurskat (yht.0,99 €), Maustamaton Tofut(yht.3,38 €), Raejuustoa (yht.7,00 €), SavuTofut (yht.4,50 €), Pakattua Lohta (17,90 €), Soijarouhe (3,09 €), Kaurahiutaleita ( yht.1,96 €), Paahtoleivät (yht.2,97 €), Jauhelihaa (yht. 5,98 €), Kananmunat (1,49 €), Ruokakermaa (yht0,98 €), Herne-Maissi-Paprika (0,89 €), Kasvissekoitus pakaste (1,99 €), Xtra parsakaali pakaste (1,95 €), Xtra alaskanseiti (3,35 €), Xtra Broccoli mix pakasteet ( yht.7,80 €), Peruna-sipulisekoitus pakaste (1,45 €), Munanuudelit 250 g (yht.2,10 €). Pasta 1 kg (1,60 €), Maapähkinät 1 kg (3,25 €), Coop tacokastike medium 230 g (0,99 €), Coop Maksalaatikot 400g (yht.6,20 €), Coop Pesto ( yht.3,98 €), Xtra tomaattiketsuppi (0,75 €), Xtra Kevytmajo (1,39 €), Rypsiöljy (2,05 €), Kimchi (2,85€). YHTEENSÄ alle 110€
Lisäksi kaapista löytyi linssejä ja papuja, riisiä/hirssiä/kvinoaa ja pakkasesta muutama annos valmista ruokaa. Kuluseurannan mukaan ruokaan on vuoden 2025 aikana (tammi-syyskuu) 1050€, noin 116€/kuukaudessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aloittaja tai joku muu. Laita ihan konkreettinen esimerkki, miten säästät suunnittelemalla ja näkemällä vaivaa? Laittakaa joku vaikka viikon ruokaostokset tänne ja kertokaa mitä ruokia teitte niistä ja mitä muuta söitte.
No vaikka meidän lista 2 hengelle kuluneelta viikolta:
- lounaat: 1-2. päivälle linssi-kikhernekeittoa: halvimmillaan tekee 2,70 eurolla. 3. lounas munakas kahdelle - 4 munaa, sipuli, pari siivua kinkkua, ja siivut ruisleipää lisäksi yht 1,60e. 4. lounas kahdelle purkki hernekeitto+näkkileipä+oivariini yht 2,20e. 5-6. pv lounas 2x kasviscurry (mausteita oli kotona) 4e. Sunnuntaina ei lounasta
- päivälliset kahdelle: 1pv tuoremakkara kesäkurpitsarisotto puuroriisiin 6,30e (parmesanraaste
Siis mitä ihmettä, ette syö aamupalaa tai iltapalaa? Kalorit joku 1000/päivä??? Miten tolla voi elää??
**Vähän** epäilen ettei tullut _viikon_ _ruokailut_ tuossa. Ja oon 160 cm keski-ikäinen normaalipainoinen istumatyössä oleva nainen.
Tottahan sitä säästää jos laskee vain puolet syömisistään...
Maanantaina viikonlopun jämät Arkiviikon lounaat ja päivällisen kotona saa kasattua vaikka näin:
Savutokiusaus 4€. Tehdään vaikka 4 annosta. 1€ annos (PerunaSipuli 1kg ~1,50€ (kotimaista), savutofu 2*1,80g(LIDL) ~2€, ruokakerma ~0,5€). Lisätään broccolimix (1kg. 2€) 200g=0,4€ lisää. Ollaan höveleitä ja sanotaan 1.50€ annos
Kananjauhenliha+parsakaali+sipuli 4 annosta. sanotaan 1€ annos tämäkin (kananjauheliha 3€/400g, LIDL tofu maustamaton 1€/180g, parsakaali 1kg/2€). Mausteita omanmaun mukaan.
Tofu+Nuudelit+Wokmix(tofut 2€, nuudelit 1€, wokmix 2,50€) ja mausteita tai sooseja omanmaun mukaan. 3 annosta, ei maksa paljon mitään.
Savutofu+pesto+pasta+sipuleita (savutofut sen 2€, pestopurkki 1€, spagettia saa alle 1€/kg, sipuli 0,30€/kpl), helpolla saa tästäkin 4 annosta.
Lohi+riisi+broccolimix. Menee kyllä jo lähemmäs 3€/annos
Entäpä, Riisi-ohra -sekoitus 2dl, kuivia linssejä 2dl. hernemaissipaprika(400g), sipuleita, mausteita. Puoli-ilmaista ja saa kerrallaan tehtyä vaikka koko viikolle lounaat. Kerta sijoituksena yli kympin mutta riisiä ja linssejä jaa reilusti vielä ja tekee ainakin 3 samanlaista settiä. Tarvitsee vain sipalit ja hernemaissipaprikan, alle eurolla saapi.
Naposteluun ja herkutteluun(!?!) porkkanoita ja selleriä+maapähkinävoita (itse tehtyä, maapähkinät 3,5€/kg) Iltapalaksi kaurapuuroa+marjoja(itsepoimittuja, fillarilla metsään, ei maksa mittään muuta kuin aikaa)+jogurttia/raejuustoa.
Vierailija kirjoitti:
Maanantaina viikonlopun jämät Arkiviikon lounaat ja päivällisen kotona saa kasattua vaikka näin:
Savutokiusaus 4€. Tehdään vaikka 4 annosta. 1€ annos (PerunaSipuli 1kg ~1,50€ (kotimaista), savutofu 2*1,80g(LIDL) ~2€, ruokakerma ~0,5€). Lisätään broccolimix (1kg. 2€) 200g=0,4€ lisää. Ollaan höveleitä ja sanotaan 1.50€ annos
Kananjauhenliha+parsakaali+sipuli 4 annosta. sanotaan 1€ annos tämäkin (kananjauheliha 3€/400g, LIDL tofu maustamaton 1€/180g, parsakaali 1kg/2€). Mausteita omanmaun mukaan.
Tofu+Nuudelit+Wokmix(tofut 2€, nuudelit 1€, wokmix 2,50€) ja mausteita tai sooseja omanmaun mukaan. 3 annosta, ei maksa paljon mitään.
Savutofu+pesto+pasta+sipuleita (savutofut sen 2€, pestopurkki 1€, spagettia saa alle 1€/kg, sipuli 0,30€/kpl), helpolla saa tästäkin 4 annosta.
Lohi+riisi+broccolimix. Menee kyllä jo lähemmäs 3€/annos
Entäpä, Riisi-ohra -sekoit
Onko teillä siis noin tiukkaa, että joutuu syödä tuolla tavalla? Kuulostaa todella kuivalta ruokavaliolta. Ei mitään oikeita herkkuja ikinä? Tofu ei ole mitään oikeaa ruokaa. Punasta lihaa ei ollenkaan? Mahtaa olla anemia.
Vierailija kirjoitti:
Tofua,tofua,tofua.....
Ravintoköyhää, missä PROTEIINI???, annokset liian pieniä, Tofu on pahaa?
Korvaa tofu tai soija lihalla, kasvata annoskokoa (vaikka x1.5). Annokselle silti hintaa 2-3€. Väittäisin varsin edulliseksi lounaaksi.
Komppaan itse tehty ruoka ei ole kallista, mutta se ei-ruoka eli joghurtit, valmiit smoothiet, välipalakeksit, paistopisteen tuotteet, mehut, karkit, ei-kauden hedelmät, leipä, jäätelö, leivonnaiset. Samoin laadukas talouspaperi ja wc-paperi maksaa.
Toki pyrin minimoimaan noiden herkkujen ostamisen, mutta kahden teinin perheessä teinit ostavat niitä jäädessään koulun jälkeen kaverin kanssa hengaamaan pari kertaa viikossa. Eväitä ei voi kouluun laittaa mukaan koska ne syödään sitten lounaaan sijaan. No onpahan tiedossa minne viikkorahat menee.
Vierailija kirjoitti:
Lisäksi kun näitä budjettiostoksia ja ruokailuja avaa, ollaan seuraavaksi vinkumassa kuinka väärin on tehty ostokset ja kuinka väärin on syöty. Vähintääkin KeriPukki odottaa nurkan takana ja kuolema koputtelee jo ikkunaan..
Aika hyvä olin ennustamaan kyllä. Pitäisikö laittaa eurojack vetämään? Toisaalta 2€ tekee päivän ruuat, mutta kymppimiltsillä voi jäädä töistä pois ja ostella sisäfilettä ja alkosta punkkua. Saa punaista lihaa, PROTEENIA!!!!! ja RAUTAA!!....valintoja,valintoja
Vierailija kirjoitti:
Onko teillä siis noin tiukkaa, että joutuu syödä tuolla tavalla? Kuulostaa todella kuivalta ruokavaliolta. Ei mitään oikeita herkkuja ikinä? Tofu ei ole mitään oikeaa ruokaa. Punasta lihaa ei ollenkaan? Mahtaa olla anemia.
Ei tarvitse teititellä, meitä on vain yksi täällä...Herkkuja ei tarvita päivittäin tai edes viikoittain. Tuossa oli arkviviikon syömiset esimerkki syömisiä ja arkiviikoon voi toki lisätä liha/kalaruokia. jauhelihasta voi tehdä vaikka Bolognesekastikeet tai muu vastaava kastike, jauhelihapihvejä, Tortillaan...Kaalikääryleitä/kaalipataa...Ei nyt saatana tarvitse tyhymä olla ja viestejä lukea kuin piruraamattua ja ikään kuin mitään muuta ikinä ei milloinkaan syö tai osta mitä ei ole viestiin kirjattu tai listattu
Koska fanini on jo täällä, niin voinen sitten pilata tämänkin ketjun häneltä.
Perusruoka itsetehtynä ei ole kallista. Se vaatii vaivannäköä monessa vaiheessa: pitää katsoa kauppojen tarjoukset etukäteen, pitää yleensä kiertää useampi kauppa ostosreissulla, pitaa kaupoissa katsoa löytyykö alennettuja tuotteita (päiväys lähenee, pakkaus muuttuu, poistuu valikoimista, sesonki ohi) pitää huolehtia ainesten oikeasta säilyttämisestä kotona, ja pitää jaksaa tehdä se ruokakin vielä. Oikea säilyttäminen vaatii myös hieman (rahallista) panostusta, jääkaappi, pakastin, jonkinlainen ruokakomero/kaappi/hyllykkö.
Ruokailu kannattaa perustaa perinteisille suomalaisille kasviksille: peruna, porkkana, kaali, sipuli. Eläinperäisen proteiinin saa halvimmalla kananmunista. Näin joulun alla on myös lihaa saatavilla edullisesti, kinkut maksavat usein vain vitosen per kilo. Aiemmin heti joulun jälkeen kinkkuja sai puoleen hintaan, mutta se on jo loppunut monista kaupoista, eivät alenna kinkkujen hintoja tai kinkut on myyty loppuun jo jouluksi. Sinänsä siis kauppiaalle parempi?
Ainakin vielä viime joulun jälkeen löytyi myös juureslaatikoita todella halvalla - JOS pitää niistä, niin kannattaa ostaa niitä pakastettuja pakastimeen. Niitä voi käyttää myös muuten, kuin ihan vain laatikkoruokina. Leipoo rieskoja, tai tekee kasvispihvejä. Esimerkiksi.
Halvimmat riisit ja pastat ovat alle euron kilo, niissä ei ole täysjyvän hyviä aineksia, mutta bulkkiruokana ne ajavat asiansa.
Jos pystyy, niin leivät kannattaa leipoa itse - ruisleivässä se on vähän kyseenalaista, koska ruispaloja löytää usein -50% alennuksella, ja kilohinta on sillon jopa alempi kuin ruisjauhojen hinta.
Jos tähtää suunnittelulla ruokakulujen minimoimiseen, niin kannattaa siis tehdä alustava ruokalista, jossa huomioi tarjoustuotteet. Sitten kauppareissun jälkeen muokataan suunnitelma lopulliseen muotoon mahdollisten aleostosten perusteella. Kannattaa olla joustava, jos suunnitelmana on tehdä läskisoosia, koska kylkiviipaleet on vitosen kilo tarjouksessa (kuvitteellinen tarjous, ei ole ollut piiiiitkään aikaan) mutta kaupasta löytyykin possun sisäfilettä 4€/kg, niin kannattaa miettiä, että ostaisiko sitä filettä ja tekisikin siitä ruuan?
Kiusa se on pienikin kiusa
Vierailija kirjoitti:
Usein nämä jotka väittävät että "ei mene kuin 100€ /kk ruokaan ja hyvin pärjää" syö pääaterian jossain kodin ulkopuolella (töissä, vanhemmilla etc) ja ei laske sitä mukaan. Jos oikeasti syö ravitsemussuositusten mukaisesti hedelmät, vihannekset, kalaa, pähkinöitä, hyviä öljyjä, marjoja ja ylipäänsä ostaa laadukasta ruokaa eikä prosessoitua mössöä, niin satanen ei riitä alkuunkaan! Eri asia jos vetää pelkkää pastaa, puuroa ja perunaa.
Kannatan edellisen kommentoijan ehdotusta että se joka pärjää satasella kuussa, laittaisi ruokapäiväkirjan esiin. Siitä olisi kaikille hyötyä, jos joku oikeasti on Suomessa niin fakiiri että saa satasella kaupasta ravitsemussuositusten mukaiset safkat pöytään!
Miksi ihmeessä pitäisi syödä suositusten mukaan? Se onkin kallista. Kannattaa syödä terveellistä ja aitoa ruokaa, se ei paljon maksa.
Vierailija kirjoitti:
Joku väitti rasvaisen lihan olevan halvinta eläinproteiinia, mikä ei kyllä mitenkään pidä paikkaansa. Esim Prismassa halvimmasta jauhelihastakin maksaa 20g proteiinia 75c, kun kananmunat, rahka, raejuusto jogurtti 20g proteiiniannos on kaikissa alle 70c. Jos tarvitsee myös paljok kaloreita, rasvainen liha voi olla fiksu ostos, mutta jos on pienikokoinen ja rasvaa saa helposti liikaa, nuo kaikki muut on paljon edullisempia proteiininlähteitä. Eikä eläinrasva ole mikään terveysteko.
Älä höpäjä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.
Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.
Leipä ei ole terveellistä ruokaa. Se ei ole ravinnerikasta ruokaa. Tiedätkö, mikä tarkoittaa ravinnerikas ruoka?
Oletko pitkäänkin kärsinyt tuosta syömishäiriöstäsi ?
Hinta suhteessa kalorimäärään on ratkaiseva.
Mitä enemmän kaloreita sen parempi.
Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.
Ihan noin se ei ole, ihminen pysyy terveenä pääosin muista syistä, riittää että on satunnaisesti kaikkea, meidät on hysterisoitu uskomaan ns terveellisen ruuan tärkeyteen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.
Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.
Kaurapuuro, marjat (metsästä), auringonkukansiemeniä, 2 dl maustamatonta jogurttia, kananmuna, tee, c-pore, d-vitamiini. Osta edullisimpia merkkejä. Terveellinen ja edullinen aamupala.
Pakastevihanneksia, tummaa makaronia ja soijarouhekastiketta. Terveellinen ja edullinen lounas.
Omena, itseleivottu sämpylä ja juustosiivu. Muutama manteli. Terveellinen ja edullinen väli
Sama jatkaa: Syötin nämä päivän syömiset THL:n Fineli-ruokapäiväkirjaan. Näistä tuli keskikokoisilla annoksilla 1650 kcal päivälle.
102 g proteiinia. Rasvaa 27 %, hiilihydraatteja 43 % ja proteiinia 25 %. Tyydyttynet rasvahapot 6 % ja monityydyttymättömät 7 %. Kuitua 33 g eli 132 % suositukseen nähden. Kivennäis- ja hivenaineita kaikkia vähintään 100 % saantisuositukseen nähden, paitsi D-vitamiinia 38 %, mutta sitä otetaan aamuisin lisäksi purkista.
Ehkä lisäisin vielä näihin päivän syömisiin pienen 1,5 dl kaura- tai soijamaitoon tehdyn chiavanukkaan tuohon muutamalla marjalla.
100 e/kk ketjussa nämä söi jatkuvasti jotain poppareita, onhan ne halpoja, mutta eipä tuota oikein normaaliksi ruokailuksi voi edes laskea. Joku pummi jatkuvasti sukulaisiltaan ruuat.
Saattaa olla kalliimpaa leipoa itse. Mutta saa parempaa ja enemmän samalla rahalla.