Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ei ruoka ole kallista jos osaa vähän suunnitella

Vierailija
07.12.2025 |

Jos ei ole nirso, halua syödä vain jotain tiettyjä merkkejä tai ruokia koko ajan, jos viitsii nähdä vaivaa eikä ylensyö, ruokaa saa ihan kohtuuhintaan.

Kommentit (88)

Vierailija
1/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä. Juuri ostin 16.95 normaalisti maksavan sacherkakun itsenäisyyspäiväksi neljällä eurolla. Marketilla oli kampanja ja se myi kakkuja 9.99 € kappale.Ilta-alessa kakuille jäi hintaa 4€/kpl.

Mietin, pitäisikö ostaa 2 ja pakastaa toinen joulua silmällä pitäen, mutta totesin että jouluksi on toivottu muuta joten jätin ottamatta. Teen tiramisua teinien toiveista.

Vierailija
2/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei niin, se onkin yllättävän edullista kun käy Lidl:ssä, myös ilman tarjouksia ja äppejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä.

Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.

Vierailija
4/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos on aina tyyliin pussillinen pakastevihanneksia ja proteiinipala mutta eikö siihenkin kyllästy

Vierailija
5/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.

Vierailija
6/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei niin, se onkin yllättävän edullista kun käy Lidl:ssä, myös ilman tarjouksia ja äppejä.

Meillä Lidl on nostanut hintoja. On jo kalliimpi kuin S-market. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.

Ei edes terveellinen ruoka ole kallista, jos sen valmistaa raaka-aineista itse. Puolivalmisteet ja einekset moninkertaistavat ruuan hinnan, tiskistä ostettavista valmisruuista puhumattakaan.

 

Vierailija
8/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.

Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.

Vierailija
10/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.


"Kyllä siihen riittää kaikilla rahat" ihanaa, kun tänne tulee kultalusikkasuussa eläviä ihmisiä sanomaan, miten kaikilla riittää rahat 15 euron budjettiin ruokaan päivässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruoka ei ole kallista ainakaan jos ajattelee miten vähällä vaivalla sen saa. Esimerkiksi kilo perunoita maksaa kaupassa vain noin euron. Jos sen saman perunakilon joutuisi itse viljelemään, niin paljonko aikaa ja vaivaa siihen menisi?

Vierailija
12/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.

Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.


Leipä ei ole terveellistä ruokaa. Se ei ole ravinnerikasta ruokaa. Tiedätkö, mikä tarkoittaa ravinnerikas ruoka?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 


Oon lukenut sitä ketjua välillä, ja siellä ihmiset, jotka omistaa tyyliin maatilan kertoo, miten saavat sieltä maatilalta kaikki kasvikset ja hedelmät ilmaiseksi omasta maasta. Jännää, etteivät kuitenkaan laske ruokabudjettiin niiden kasvisten kasvattamiseen vievää rahaa.

Vierailija
14/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruokabudjetti on 100€/kk sisältäen taloustarvikkeet. Hyvin riittää. Syön monipuolisesti kasviksia, hedelmiä, marjoja, proteiinia, hiilareita ja hyviä rasvoja. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.

15 euroa päivässä on jo 450€/kk. Se on esimerkiksi peruspäivärahalla elävälle mahdotonta. Edes minulla 6000€/kk ansaitsevalla ei mene noin paljon ruokaan rahaa.

 

Vierailija
16/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.

 

"Kyllä siihen riittää kaikilla rahat" ihanaa, kun tänne tulee kultalusikkasuussa eläviä ihmisiä sanomaan, miten kaikilla riittää rahat 15 euron budjettiin ruokaan päivässä.

Jokainenhan säätää tulonsa ja menonsa niin että ne on tasapainossa. Jos 5e/pv riittää ruokaan niin hyvä. Jos tarvitsee 20e/pv niin sitten pitää tienata vastaavasti. Ei se sen monimutkaisempaa ole.

Vierailija
17/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sekasyöjän pitäisi syödä rasvaista kalaa useampana päivänä viikossa. Se EI ole koskaan kovin halpaa. 

Vierailija
18/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyllä. Juuri ostin 16.95 normaalisti maksavan sacherkakun itsenäisyyspäiväksi neljällä eurolla. Marketilla oli kampanja ja se myi kakkuja 9.99 € kappale.Ilta-alessa kakuille jäi hintaa 4€/kpl.

Mietin, pitäisikö ostaa 2 ja pakastaa toinen joulua silmällä pitäen, mutta totesin että jouluksi on toivottu muuta joten jätin ottamatta. Teen tiramisua teinien toiveista.

Ja noita on siis joka kylän marketissa????

Vierailija
19/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halvat joulupöperöt saa roskiksesta

Vierailija
20/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei niin, se onkin yllättävän edullista kun käy Lidl:ssä, myös ilman tarjouksia ja äppejä.

Jep, ilman tarjouksia ja äppejä maksat 9,90 e /kg lohesta 16,99 e kg.