Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ei ruoka ole kallista jos osaa vähän suunnitella

Vierailija
07.12.2025 |

Jos ei ole nirso, halua syödä vain jotain tiettyjä merkkejä tai ruokia koko ajan, jos viitsii nähdä vaivaa eikä ylensyö, ruokaa saa ihan kohtuuhintaan.

Kommentit (88)

Vierailija
41/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

 

Oon lukenut sitä ketjua välillä, ja siellä ihmiset, jotka omistaa tyyliin maatilan kertoo, miten saavat sieltä maatilalta kaikki kasvikset ja hedelmät ilmaiseksi omasta maasta. Jännää, etteivät kuitenkaan laske ruokabudjettiin niiden kasvisten kasvattamiseen vievää rahaa.

Mitähän ketjua olet lukenut? Maatila =  pihassa pari omenapuuta ja viinimarjapensas?

Vierailija
42/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syöminen on nautinto, ei suoritus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyllä. Juuri ostin 16.95 normaalisti maksavan sacherkakun itsenäisyyspäiväksi neljällä eurolla. Marketilla oli kampanja ja se myi kakkuja 9.99 € kappale.Ilta-alessa kakuille jäi hintaa 4€/kpl.

Mietin, pitäisikö ostaa 2 ja pakastaa toinen joulua silmällä pitäen, mutta totesin että jouluksi on toivottu muuta joten jätin ottamatta. Teen tiramisua teinien toiveista.

 

Ja siis kuinka monta päivää tuo kakku pitää nälkää?

Vierailija
44/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

Ketju on edelleen varsin aktiivinen. Yli kahden vuoden jälkeen ketju alkaa kuitenkin hiljenemään ja ne vähätkin viestit rönsyilee ketjun aiheesta useimmiten. Meitä on muutama aktiivikirjoittelija, sivustaseuraaja ja -huutelija. Osa kirjoittelee nimimerkillä ja osa nimimerkittä...Etenkin vanhemmista viesteistä, jos vain selata jaksaisi löytyy paljon hyviä viestejä ja vinkkejäkin

Ne vanhemmat viestit taitaa olla jo niin vanhoja, että inflaatio heittänyt hinnat ihan toisiksi?

Tarkkana taloudenpitäjänä pyrin olemaan selvillä etenkin eri proteiininlähteiden hinnoista, se kun on kallein osa ateriasta. Päiv

Melkeinpä halvemmalla tai samalla rahalla minä kyllä edelleen syön kuin 1-2 vuotta sitten. Noin 120€/kk ruokiin 

Vierailija
45/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Syöminen on nautinto, ei suoritus.

Ja toisille,kuten mulle ruoka on ensisijaisesti bensiiniä

Vierailija
46/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

Fakta on se, että kaupasta ruokaa ostamalla ei saa monipuolista ruokavaliota koostettua 100 eurolla. 

Terveellistä kyllä saa.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

Ketju on edelleen varsin aktiivinen. Yli kahden vuoden jälkeen ketju alkaa kuitenkin hiljenemään ja ne vähätkin viestit rönsyilee ketjun aiheesta useimmiten. Meitä on muutama aktiivikirjoittelija, sivustaseuraaja ja -huutelija. Osa kirjoittelee nimimerkillä ja osa nimimerkittä...Etenkin vanhemmista viesteistä, jos vain selata jaksaisi löytyy paljon hyviä viestejä ja vinkkejäkin

Ne vanhemmat viestit taitaa olla jo niin vanhoja, että inflaatio heittänyt hinnat ihan toisiksi?

Tarkkana taloudenpitäjänä pyrin olemaan selvillä etenkin eri proteiininlähteiden hinnoista, se kun on kallein osa ateriasta. Päiv

Halvimpia eläinperäisiä proteiinia saa rasvaisista lihoista.

Vierailija
48/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.

 

"Kyllä siihen riittää kaikilla rahat" ihanaa, kun tänne tulee kultalusikkasuussa eläviä ihmisiä sanomaan, miten kaikilla riittää rahat 15 euron budjettiin ruokaan päivässä.

Jokainenhan säätää tulonsa ja menonsa niin että ne on tasapainossa. Jos 5e/pv riittää ruokaan niin hyvä. Jos tarvitsee 20e/pv niin sitten pitää tienata vastaavasti. Ei se sen monimutkaisempaa ole.<

No itse teen rahaa ansiotyön lisäksi mm sijoittamalla (krypto, osakkeet,kiinteistöt). Useana vuonna tullut niistä reilusti enemmän kuin palkkatyöstä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyllä. Juuri ostin 16.95 normaalisti maksavan sacherkakun itsenäisyyspäiväksi neljällä eurolla. Marketilla oli kampanja ja se myi kakkuja 9.99 € kappale.Ilta-alessa kakuille jäi hintaa 4€/kpl.

Mietin, pitäisikö ostaa 2 ja pakastaa toinen joulua silmällä pitäen, mutta totesin että jouluksi on toivottu muuta joten jätin ottamatta. Teen tiramisua teinien toiveista.

Ostettu kakku ei ole köyhien ruokaa.

Vierailija
50/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä tarvitse juoda kahvia 2 pakettia viikossa. 2-3 kuppia päivässä ei paljon maksa. Veikkaan alle 60 senttiä päivässä. Samanverran kuin yksi tupakka. Kukaan ei valita että tupakka kallista, vaikka savuttaa 12€ päivävauhtia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoka ei ole kallista ainakaan jos ajattelee miten vähällä vaivalla sen saa. Esimerkiksi kilo perunoita maksaa kaupassa vain noin euron. Jos sen saman perunakilon joutuisi itse viljelemään, niin paljonko aikaa ja vaivaa siihen menisi?

Ja toinen esimerkki: kuivakakku kaupasta 9 e. Ainesten hinta itse tehden 2,5 e. Aikaa menee 10 min + paisto. 

Kuivakakku ei ole tarpeellinen kenenkään ruokavalioon. Nyt puhutaan ruoasta eikä herkuista.

Coop kuivakakun saa jollain noin 2 eurolla Prismasta, kalliimpaa on leipoa.

Vierailija
52/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

Tällä ketjulla ei juuri tekemistä ole todellisuuden kanssa. Jonkun yhden sekopään henkilökohtainen päiväkirja ollut jo sivukaupalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla. 

Tällä ketjulla ei juuri tekemistä ole todellisuuden kanssa. Jonkun yhden sekopään henkilökohtainen päiväkirja ollut jo sivukaupalla.

Sekoilemassa siellä on monta muutakin

Vierailija
54/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei meilläkään perusruoka ole kallista - annoshinnat vaihtelee 50cnt - 2,50e välillä (kalleimmat lohi, kokoliha tms). Kaksi kunnon ateriaa päivässä

Se mihin meillä menee rahaa on juusto, (täysrasvainen ja hyvä maksaa 8e  400g paketti), kahvi, voi, oliiviöljy, hedelmät, pähkinät. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älytöntä on väitteet että Suomessa ruoka ei olisi kallista. Tilastojen mukaan ruoka Suomessa on muihin maihin verrattuna erittäin kallista ja päivittäistavarakauppa on keskittynyt kahden toimijan välille, poislukien Lidl. Tänne tarvittaisiin lisää toimijoita alalle, esim. Carrefour tai Aldi.

Vierailija
56/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloittaja tai joku muu. Laita ihan konkreettinen esimerkki, miten säästät suunnittelemalla ja näkemällä vaivaa? Laittakaa joku vaikka viikon ruokaostokset tänne ja kertokaa mitä ruokia teitte niistä ja mitä muuta söitte.

Vierailija
57/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein nämä jotka väittävät että "ei mene kuin 100€ /kk ruokaan ja hyvin pärjää" syö pääaterian jossain kodin ulkopuolella (töissä, vanhemmilla etc) ja ei laske sitä mukaan. Jos oikeasti syö ravitsemussuositusten mukaisesti hedelmät, vihannekset, kalaa, pähkinöitä, hyviä öljyjä, marjoja  ja ylipäänsä ostaa laadukasta ruokaa eikä prosessoitua mössöä, niin satanen ei riitä alkuunkaan! Eri asia jos vetää pelkkää pastaa, puuroa ja perunaa. 



Kannatan edellisen kommentoijan ehdotusta että se joka pärjää satasella kuussa, laittaisi ruokapäiväkirjan esiin. Siitä olisi kaikille hyötyä, jos joku oikeasti on Suomessa niin fakiiri että saa satasella kaupasta ravitsemussuositusten mukaiset safkat pöytään! 

Vierailija
58/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perunamuusi ja kalapuikko paketti maksaa 2 euroa alle. Halpa hyvä ateria jolla pärjää koko päivän.

Vierailija
59/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku väitti rasvaisen lihan olevan halvinta eläinproteiinia, mikä ei kyllä mitenkään pidä paikkaansa. Esim Prismassa halvimmasta jauhelihastakin maksaa 20g proteiinia 75c, kun kananmunat, rahka, raejuusto jogurtti 20g proteiiniannos on kaikissa alle 70c. Jos tarvitsee myös paljok kaloreita, rasvainen liha voi olla fiksu ostos, mutta jos on pienikokoinen ja rasvaa saa helposti liikaa, nuo kaikki muut on paljon edullisempia proteiininlähteitä. Eikä eläinrasva ole mikään terveysteko. 

Vierailija
60/88 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.

 

Mikset kertonut viestissä mitä se sinun ravintorikas ruoka on?   Toki sen tiedän itsekin, mutta onko muilla sama?