Ei ruoka ole kallista jos osaa vähän suunnitella
Jos ei ole nirso, halua syödä vain jotain tiettyjä merkkejä tai ruokia koko ajan, jos viitsii nähdä vaivaa eikä ylensyö, ruokaa saa ihan kohtuuhintaan.
Kommentit (88)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:Vierailija kirjoitti:
Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.
"Kyllä siihen riittää kaikilla rahat" ihanaa, kun tänne tulee kultalusikkasuussa eläviä ihmisiä sanomaan, miten kaikilla riittää rahat 15 euron budjettiin ruokaan päivässä.
Jokainenhan säätää tulonsa ja menonsa niin että ne on tasapainossa. Jos 5e/pv riittää ruokaan niin hyvä. Jos tarvitsee 20e/pv niin sitten pitää tienata vastaavasti. Ei se sen monimutkaisempaa ole.
Joskus mietin kun näitä lukee, että esittääkö ihmiset olevansa tyhmiä vai ovatko he vaan jotenkin tyhmiä.
Oletko lukenut uutisia yhtään? Töitä ei ole. Miten tienaat enemmän, jos ei ole töitä? Entä opiskelijat? Heidän pitää yhä tehdä töitä joka päivä opintojen eteen, mutta rahaa on ihan olematon määrä. Entä sairaat? Miten sairaana tehdä töitä?
Ihan oikeasti, avarra vähän maailmaasi välillä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.
Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.
Kaurapuuro, marjat (metsästä), auringonkukansiemeniä, 2 dl maustamatonta jogurttia, kananmuna, tee, c-pore, d-vitamiini. Osta edullisimpia merkkejä. Terveellinen ja edullinen aamupala.
Pakastevihanneksia, tummaa makaronia ja soijarouhekastiketta. Terveellinen ja edullinen lounas.
Omena, itseleivottu sämpylä ja juustosiivu. Muutama manteli. Terveellinen ja edullinen välipala.
Peruna-seitikeitto, itseleivottu sämpylä. Terveellinen ja edullinen päivällinen.
Maitorahka ja marjat, kamomillatee. cashewpähkinöitä muutama. Iltapala.
Joka toinen suomalainen aikuinen on lihava. Kyllä tuntuu rahaa olevan.
Vierailija kirjoitti:
Ruoka ei ole kallista ainakaan jos ajattelee miten vähällä vaivalla sen saa. Esimerkiksi kilo perunoita maksaa kaupassa vain noin euron. Jos sen saman perunakilon joutuisi itse viljelemään, niin paljonko aikaa ja vaivaa siihen menisi?
Ja toinen esimerkki: kuivakakku kaupasta 9 e. Ainesten hinta itse tehden 2,5 e. Aikaa menee 10 min + paisto.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.
Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.
Kaurapuuro, marjat (metsästä), auringonkukansiemeniä, 2 dl maustamatonta jogurttia, kananmuna, tee, c-pore, d-vitamiini. Osta edullisimpia merkkejä. Terveellinen ja edullinen aamupala.
Pakastevihanneksia, tummaa makaronia ja soijarouhekastiketta. Terveellinen ja edullinen lounas.
Omena, itseleivottu sämpylä ja juustosiivu. Muutama manteli. Terveellinen ja edullinen väli
Suurin osa näistä ei kyllä ole ravinnerikasta ruokaa (mikä on se aidosti terveellinen ruoka) ja ne vitamiinit ja mineraalit mitä ihminen tarvitsee päivässä (puhumatta proteiinin määrästä) jaksaakseen eivät täyty tuolla ruokavaliolla.
Vierailija kirjoitti:
Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.
Meillä on kuusihenkinen perhe. Ruokaan 15e/naama/vrk tekee 90e päivässä, 2700e kuukaudessa. Hyvinhän siihen riittää kaikilla rahat.
Vierailija kirjoitti:
Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla.
Fakta on se, että kaupasta ruokaa ostamalla ei saa monipuolista ruokavaliota koostettua 100 eurolla.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti: No joo. voithan sä syödä vaikka riisiä pelkästään ja tuleehan se halvaksi, kun ostaa halvinta riisiä. Ravinnerikas ruoka on kuitenkin kallista, siis se ruoka, mitä ihminen tarvitsee, jotta keho pysyy terveenä ja sinulla on riittävästi energiaa selvitä päivän tehtävistä.
Kyllä terveellinen ruoka voi olla hyvinkin edullista, mutta täytyy tehdä itse; leipoa ja laittaa ruokaa. Ja suunnitella, pitää kirjaa ja varastoida tarvikkeita.
Kaurapuuro, marjat (metsästä), auringonkukansiemeniä, 2 dl maustamatonta jogurttia, kananmuna, tee, c-pore, d-vitamiini. Osta edullisimpia merkkejä. Terveellinen ja edullinen aamupala.
Pakastevihanneksia, tummaa makaronia ja soijarouhekastiketta. Terveellinen ja edullinen lounas.
Omena, itseleivottu sämpylä ja juustosiivu. Muutama manteli. Terveellinen ja edullinen väli
Kutomista ja lukemista harrastavan mummon ruoat.
Vierailija kirjoitti:
Joka toinen suomalainen aikuinen on lihava. Kyllä tuntuu rahaa olevan.
Päinvastoin, lihottavat höttöhiilarit on halpoja ja kalliimpi proteiininlähde jää helposti minimiin tai huonolaatuiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ruoka ei ole kallista ainakaan jos ajattelee miten vähällä vaivalla sen saa. Esimerkiksi kilo perunoita maksaa kaupassa vain noin euron. Jos sen saman perunakilon joutuisi itse viljelemään, niin paljonko aikaa ja vaivaa siihen menisi?
Ja toinen esimerkki: kuivakakku kaupasta 9 e. Ainesten hinta itse tehden 2,5 e. Aikaa menee 10 min + paisto.
Kuivakakku ei ole tarpeellinen kenenkään ruokavalioon. Nyt puhutaan ruoasta eikä herkuista.
Kun katsoo ihmisten ostoksia niin ei voi kun ihmetellä. Valmisruokia, limuja ja kaikkea ultraprosessoitua. Sairas ja lihava kansa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pelkkä se että budjetoi ja katsoo tarjouksia lihoista riittää pitkälle mutta monilla ihmisillä ei riitä kapasiteettia istua edes sen vertaa alas että miettisi ja laskisi mitä kannattaa ottaa, kuinka pitkään yhtä ruokaa syö ja kuinka pitkälle rahat riittänee tietyllä päiväbudjetilla. Esim 10-15 eurolla päivä syö jo todella hyvin ja siihen kyllä riittää kaikilla rahat.
Meillä on kuusihenkinen perhe. Ruokaan 15e/naama/vrk tekee 90e päivässä, 2700e kuukaudessa. Hyvinhän siihen riittää kaikilla rahat.
Et voi olla tosissasi. :D
Vierailija kirjoitti:
Kyllä. Juuri ostin 16.95 normaalisti maksavan sacherkakun itsenäisyyspäiväksi neljällä eurolla. Marketilla oli kampanja ja se myi kakkuja 9.99 € kappale.Ilta-alessa kakuille jäi hintaa 4€/kpl.
Mietin, pitäisikö ostaa 2 ja pakastaa toinen joulua silmällä pitäen, mutta totesin että jouluksi on toivottu muuta joten jätin ottamatta. Teen tiramisua teinien toiveista.
Teet alkoholikakkua teineille?
Näin pienenä toimistotyötä tekevänä naisena tulisin varmaan hätätilanteessa pysyväisluontoisesti toimeen n 3 eur / pvä ruokabudjetilla. Siinä kuitenkin joutuisin ehdottomasti tinkimään sekä maku - että terveysarvoista vaikka mitä tekisin. Tuplaamalla onnistuu nuokin säilyttää, mutta joutuu edelleen suunnittelemaan hyvin ruokataloutensa.
Joo kymppi päivässä söisi loistavasti. Mutta tässä maassa ei kaikilla todellakaan ole laittaa 300 eur / kk ruokaan, edes työssäkäyvänä saati muuten. Itsellänikin on elätettäviä vielä lisäksi.
Köyhälle kaikki on kallista.
Syön yleensä ravintoloissa enkä mieti hintoja sen kummemmin. Työssä käymisestä on hyötyä
Vierailija kirjoitti:
Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla.
Ketju on edelleen varsin aktiivinen. Yli kahden vuoden jälkeen ketju alkaa kuitenkin hiljenemään ja ne vähätkin viestit rönsyilee ketjun aiheesta useimmiten. Meitä on muutama aktiivikirjoittelija, sivustaseuraaja ja -huutelija. Osa kirjoittelee nimimerkillä ja osa nimimerkittä...Etenkin vanhemmista viesteistä, jos vain selata jaksaisi löytyy paljon hyviä viestejä ja vinkkejäkin
Vierailija kirjoitti:
Kun katsoo ihmisten ostoksia niin ei voi kun ihmetellä. Valmisruokia, limuja ja kaikkea ultraprosessoitua. Sairas ja lihava kansa.
Verottamalla epäterveellisiä ruokia pystytään hillitsemään kulutusta ja suuntaamaan kulutusta terveellisempiin ostoksiin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Täällä on ollut se ketjukin, jossa ihmisten kuukauden ruokabudjetti on 100 euroa. Itselläni on mennyt lähemmäs 150-180 euroa. Objektiivisesti ei ehkä kallis hinta, subjektiivisesti voi olla.
Ketju on edelleen varsin aktiivinen. Yli kahden vuoden jälkeen ketju alkaa kuitenkin hiljenemään ja ne vähätkin viestit rönsyilee ketjun aiheesta useimmiten. Meitä on muutama aktiivikirjoittelija, sivustaseuraaja ja -huutelija. Osa kirjoittelee nimimerkillä ja osa nimimerkittä...Etenkin vanhemmista viesteistä, jos vain selata jaksaisi löytyy paljon hyviä viestejä ja vinkkejäkin
Ne vanhemmat viestit taitaa olla jo niin vanhoja, että inflaatio heittänyt hinnat ihan toisiksi?
Tarkkana taloudenpitäjänä pyrin olemaan selvillä etenkin eri proteiininlähteiden hinnoista, se kun on kallein osa ateriasta. Päivitin juuri hintatietoja, ja esim maitorahkan ja raejuuston hintoihin pn lyhyessä ajassa tullut taas 25 prosenttia lisää. Nämä on halvimpia eläinperäisiä proteiineja.
Mutku ne ämpäriperunat parvekkeella Kalliossa on TRENDI!!!