Todella halpoja ruokia ja eineksiä. Kerro salainen köyhä ruokasi.
Nyt on vain syötävä mitä saa. Todella halpaa mutta ihan paskaan en koske, olen meinaan aidosti sitten mielummin syömättä.
Ostin esimerkiksi kerran k-menun nakkeja. Maksoivat 0,98€ mutta aivan kamalia. Onneksi heiltä saatava sika-nauta jauheliha 1,80€ 300g on ihan ok kun maustaa hyvin.
Pakko vain syödä todella edullisia ja epäterveellistäkin ruokaa.
Ruskeaa kastiketta, jauhelihaa, perunaa, pastaa, tomaattimurskaa, ranskalaisia, leipää jne.
Budjetti on suunnilleen 20€-30€/vko.
Kommentit (298)
Kaksi perunasoselaatikkoa, 1 sipuli, kaksi kananmunaa, 8 sikli-perunaa. Soseutin sauvasekoittimella, paisto 200 asteessa 35 min. Tähän voi lisätä paistettua jauhelihaa joka haluaa.
Ainesten hinta 1, 80 e.
Kävin ostamassa tänään kilon hunajamarinoitua kanaa 7e, 1 purkki vähärasvaista kermaa 1,2e sekä Herkku kasvissekoituspussin oliko se 2,8e. Tuosta taitaa tulla noin 7 ateriaa, joista aiona pakastaa vielä puolet. Pakkasessa on jo edellisistä kokkauksista täytettyjä tortilloja. Ostan yleisemmin kilohintojen mukaan enemmän ja pakastan, niin ei tarvitse olla jatkuvasti kokkailemassa ja saa vaihtelua. Kokkaan myös paljon tarjouksien mukaan, esim just nyt oli Minimanissa kilo kanaa se 7e.
Kuivatut punaiset linssit maksaa 500g n. 2-3e ja siitä riittää moneksi kuukaudeksi proteiinia jos välillä käyttää. Mutta tulee muistaa, että ne punaiset linssit pitää huuhdella ENNEN keittämistä tosi hyvin ja mielellään myös keittämisen jälkeen, muuten voi aiheuttaa mahavaivoja. Myös usein jos ei ole ennen punaisia linssejä käyttänyt niin voi maha mennä sekaisin, mutta tottuu nopeasti
Vierailija kirjoitti:
Salaisuus on syödä kuten kaukoidässä. Kun sulla on kulhollinen vaikka riisiä tai nuudelia niin se on 1) maustettu kunnolla ateriaksi itsessään eikä mikään mauton lisäke 2) kanaa, lihaa, kalaa on pieniä määriä joukossa mutta proteiinia ei ole määrällisesti useita fileitä kuten meillä.
Juu, kaukoidässä riisi on halpaa, varsinkin maalla, jos se tulee omasta pellosta. Kaupungeissa syödään enemmän nuudeleita kuin riisiä. Natriumglutamaatilla maustetaan, niin saa makua alkoiseen tärkkelykseen. Mutta ei se välttämättä ole terveellistä.
Kaalilaatikko. Sitä tulee aina paljon enemmän kuin yksi tai kaksi syö. Voi pakastaa annoksina loput. Kaali maksaa noin euron kilo, voi tehdä myös lihattomana. Älä usko ohjeiden tunti uunissa aikoja, parastatulee kun hauduttaa alhaisella lämmöllä kolme tuntia.
Naudanliha sisäfilepihvit (2kpl vacuumissa) oli -30% . Pitkä penni säästyi. Joskus saa kadulta ns. " kuormasta tippuneita" pilkkahintaan ilman kuittia
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Poimin pari herkkutattia ja tein tattipastaa. Kastikkeeseen tattien lisäksi öljyä, sipuli, pari valkosipulin kynttä, suolaa, pippuria ja loraus kermaa. 500 g täysjyväspagettia.
Tulee 8 annosta.
8 annosta 500g täysjyväspagetista on aikamoista liioittelua.
Voi olla. Noin 70 grammaa spagettia on yksi annos, täysjyväspagetti on riittoisampaa kuin valkoinen. Sillä tavalla laskien tuosta tulisi 6-7 annosta. Meillä osa syöjistä on lapsia, niin tulee 8 annosta.
Italialaisten annos on kuulemma 100 grammaa ja usein teen tämän verran itsekin.
Tagliatelle pasta ja punainen jauhelihakastike.
En ole varma onko halpaa mutta itse valmistan sitä usein joten se tuli ekana mieleen.
Toinen on kaupan uunijuurekset ja siihen joku kastike.
Salainen köyhä ruokani on se mitä ruokajakelu tarjoaa ilmaiseksi. Tällä viikolla kanaa, savulohta, hunajajuureksia,pekonipastaa,kurkkua, piimää, paahtoleipää, kinkkuleikettä, perunaa ja kermaviiliä. 0€.
Hyviä vaihtoehtoja on myös esimerkiksi hernekeitto ja munakas.
Tai uunipelti mihin voi laittaa haluamiaan raaka aineita ja sitten vaan uuniin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Poimin pari herkkutattia ja tein tattipastaa. Kastikkeeseen tattien lisäksi öljyä, sipuli, pari valkosipulin kynttä, suolaa, pippuria ja loraus kermaa. 500 g täysjyväspagettia.
Tulee 8 annosta.
8 annosta 500g täysjyväspagetista on aikamoista liioittelua.
Voi olla. Noin 70 grammaa spagettia on yksi annos, täysjyväspagetti on riittoisampaa kuin valkoinen. Sillä tavalla laskien tuosta tulisi 6-7 annosta. Meillä osa syöjistä on lapsia, niin tulee 8 annosta.
Italialaisten annos on kuulemma 100 grammaa ja usein teen tämän verran itsekin.
Saahan sitä jokainen tehdä itselleen niin paljon kuin haluaa, ja saa santsatakin. Mutta minä syön ainakin vähemmän hiilaria, lautasmallin mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Salainen köyhä ruokani on se mitä ruokajakelu tarjoaa ilmaiseksi. Tällä viikolla kanaa, savulohta, hunajajuureksia,pekonipastaa,kurkkua, piimää, paahtoleipää, kinkkuleikettä, perunaa ja kermaviiliä. 0€.
Onkohan toi mennyt ahneuden ja ahminnan puolelle ? Kyllä elämässä pitää olla rauha ja levollinen olo jopa ruuan suhteen.
Aglio e olio: spagetti, oliiviöljy, valkosipuli
Spagetti valkosipulisen tomaattimurskan kera
Siis yksi makkara kestää yhdellä viikon. Leivällä . Aamulla. Joku keitto. Mutta AHMINTA tuhoaa viikon ruuat päivässä ! Ei kuulkaa nyt ollaan väärällä tiellä.
Hernekeitto kuivatuista herneistä, tee iso satsi kerralla ja pakasta annosrasioihin osa. Sulaa melko hitaasti.
Ainesosat: herne, vesi, suola.
Monet intialaiset ruoat ovat hyvin halpoja kunhan on mausteet valmiina.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Salainen köyhä ruokani on se mitä ruokajakelu tarjoaa ilmaiseksi. Tällä viikolla kanaa, savulohta, hunajajuureksia,pekonipastaa,kurkkua, piimää, paahtoleipää, kinkkuleikettä, perunaa ja kermaviiliä. 0€.
Onkohan toi mennyt ahneuden ja ahminnan puolelle ? Kyllä elämässä pitää olla rauha ja levollinen olo jopa ruuan suhteen.
Otin vain kassin vastaan joka minulle onennettiin. Ihan rauhassa kävelin kotiin jossa levollisin mielin laitoin tavarat jääkaappiin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hernekeitto. Uunimakkarasta (Lidl 1,05 eur) maistuu ihan HK:n siniseltä ja teen siitä makkarakastikkeen. Lidlin Dulanon valmiit lihapyörykät 500g 2 euroa, paistan pullat voissa pannulla jotta pinta tulee rapeaksi ja tarjoan kermakastikkeen tai tomaattikastikkeen kera.
Ranskanperunat ja uunimakkara tai paistetut kananmunat. Omeletti.
Hei kiitos tuosta makkara vinkistä. Itsellä lidl valitettavasti todella kaukana mutta kun käyn keskustassa hoitamassa asioita niin käyn samalla.
Sieltä varmaan saisi kaikkea hyvää ja halpaa. Täytyy mennä ihan ajatuksella katsomaan halvimpia tuotteita jokin aamu.
Katso samalla pesuaineet. Hyvä merkki E5 ja halpa. Konetiski aine parempi kun fairy.
Puurot. Perunoita ja voissa paistettuja kantarelleja (itse kerättyjä).
Vierailija kirjoitti:
Spagetti ja kaupan valmiskastike , päälle vähän basilikaa j a juustorastetta(jos on)
viiden minuutin kastike on halvempi kuin kaupan purkkikastike
Voi olla. Noin 70 grammaa spagettia on yksi annos, täysjyväspagetti on riittoisampaa kuin valkoinen. Sillä tavalla laskien tuosta tulisi 6-7 annosta. Meillä osa syöjistä on lapsia, niin tulee 8 annosta.