Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Todella halpoja ruokia ja eineksiä. Kerro salainen köyhä ruokasi.

Vierailija
26.02.2024 |

Nyt on vain syötävä mitä saa. Todella halpaa mutta ihan paskaan en koske, olen meinaan aidosti sitten mielummin syömättä. 

Ostin esimerkiksi kerran k-menun nakkeja. Maksoivat 0,98€ mutta aivan kamalia. Onneksi heiltä saatava sika-nauta jauheliha 1,80€ 300g on ihan ok kun maustaa hyvin.

Pakko vain syödä todella edullisia ja epäterveellistäkin ruokaa.

Ruskeaa kastiketta, jauhelihaa, perunaa, pastaa, tomaattimurskaa, ranskalaisia, leipää jne. 

Budjetti on suunnilleen 20€-30€/vko. 

Kommentit (298)

Vierailija
281/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Siis mannasuurimoita noin desi kahvimukiin. Sekaan suolaa tai sokeria jos löytyy. Vettä lasketaan piripintaan ja sekoitetaan. 

Sitten mahdollisimman monella kulauksella alas. Yritä ykkösellä, mutta noin kolme kertaa joutuu nielemään liejua. Loput lusikoi lusikalla ja volaa. 

Käytännössä opiskeluaika meni tuolla sapuskalla. Onneksi koulusta sai ruuan ton lisäksi. Kesälomat oli kamalia kun tuohon kyllästyy mutta se kyllästää vatsan tehokkaasti ja hetken päästä ei tunnu nälkä. 

Opiskelitko jossain metsässä, jossa ei ollut leipäjonoja vai olitko vaan niin tyhmä että joit mannaryynivelliä mielummin kuin hait ilmaista ruokaa?

Etkö ole koskaan itse opiskellut, kun et tiedä, vai miten edes kysyt tuollaista? Ei opiskelijat ehdi leipäjonoihin. 

Höpöhöpö, luennot tulee tallenteena ja niitä voi kuunnella vaikka siellä jonossa seisoessa. Puhun nyt yliopistosta, ammattikoulusta ei ole kokemusta, muuta kuin että uutisissa ollut juttua kuinka säästetään opetuksessa ja pidetään etäpäiviä. 

Vierailija
282/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pyttipannu  aina hyvää ja halpaa. Potut, joku halpa lenkki ja sipuli. Herkkua tulee aina.

 

Ja vielä kanamuna kruunuksi. Halvan lenkin tilalla vaihteluna 0,99 lihapullia. Joo iik lisäaineita joku kiljuu. Mutta menee mättönä. Toisena päivänä terveellistä kasviskeittoa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
283/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herneet 0,89 eur -> riittää kahdeksi ateriaksi

Perunat 1,09 eur -> riittää 10 ateriaa

1 ateria = 0,55 €

Vaihtamalla perunat ohrasuurimoihin päästään 0,54 euroon.

Vierailija
284/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahapäivinä teen hedelmistä ja marjoista smoothieta ja pakastan pieniin 2,5dl pulloihin. Samaten pakastan hyvää täysmehua loppukuuksi noihin pikkupulloihin. Makaronia, näkkileipää ja jotain nötköttiä voi ostaa varastoon, mutta hedelmiä ei, ellei osta kalliita tölkkihedelmiä.

Sienestän myös. Myyn ja syön itse niitä. Sienissä on hyvät ravintoarvot.

Vierailija
285/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä ei mitään erityistä budjettia ole, mutta aika monet tekemäni ruuat on edullisia. 

Monesti mainittu hernekeitto on oikeasti hyvää ja no. itse tehty. En voi sietää kaupan valmiita. Eihän tuossa itse tehdyssä tarvitse mitään muuta kuin aikaa. Itsekseen herneet likoavat yön yli ja itsekseen kiehuu hellalla.

Linssikeitto on oikeasti herkkuani. Nyt tosin tehnyt sitä viimeisen kahden vuoden aikana sen verran usein, että on tauolla. Kookoskerma mukaan. Enkä koskaan soseuta. Tykkään, kun on koostumusta. 

Pannukakku. Munakkaat. Pyttipannu. 

Nyt suunnitelmissa makaronilaatikko. Mutta sitä ennen teen pakasteesta pois seitipalat. En vielä tiedä paneroinko. Niiden kanssa valkokastike ja perunat. 

 

Vierailija
286/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No esim,iän säästö tulee mun et käy k kaupoissa. Kallis kauppa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
287/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäinen säästö tulee, kun et käy K kaupoissa.

Vierailija
288/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uuniperuna

Lohkoperunat ja halvimmat lihapullat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
289/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No esim,iän säästö tulee mun et käy k kaupoissa. Kallis kauppa.

 

Ei kyllä hirveämmin eroa s-ryhmän hinnoista, jos tekee ostokset kotiinkuljetuksella pidemmäksi ajaksi kerrallaan. Lidlkään ei ole enää samallalailla halpa kauppa, mitä oli ennen.

Vierailija
290/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein keitän perunat ja juurekset, sitten pilkon uunilenkkiä sekaan. Makaronilaatikko k-menu jauhelihalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
291/298 |
18.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Einesosastolla on aterioita, missä kilohinta on alle 10 euroa. Silloin on melko edullista. Kalapuikkoja muusin kanssa ja muita 300g annoksia. 

Vierailija
292/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

800g lihaa ja voita päälle per päivä. Alle kympin menee päiväkulut. Jos haluaa siihen lisätä munia niin voi. Ei paljon maksa nekään.

Prisman hinnoilla kuukausikuluiksi 8.25e/pkt x 30 + voi 3.99e/pkt 8 = 279.42e.

Eli kolmella sataa pärjää yksi 80kg aikuinen kuussa. Luonto ja keho kiittää myös. Kasvikset ovat hätäruokaa jos lihaa ei ole saatavilla ja yllättävän kauan niillä selviää mutta niitä syömällä tulee nämä länsimaiset elintasosairaudet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
293/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

joulun tienoilla possun etuselkä ja lapa tarjouksessa alle 4 e kilo. Sitä pakkaseen loppuvuodeksi

Vierailija
294/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monet ns vanhanajan ruoat ovat edullisia, esim:

Jauhemaksapihvit, keitinperunat

Kesäkeitto

Uunijuurekset kermaviilikastikkeella

Sosekeitto raejuustolla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
295/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iso 4 viljan puurohiutalepakkaus on hyvin halpa. Ja puuro on terveellistä. Puuroon voi lisätä vaikkapa banaaniviipaleita. Myös banaanit ovat halpoja.

Vierailija
296/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

joulun tienoilla possun etuselkä ja lapa tarjouksessa alle 4 e kilo. Sitä pakkaseen loppuvuodeksi

Mammat ei osaa käyttää noita ruuaksi. Heittävät jopa niissä olevan ravitsevan rasvan roskiin.

Puuroa ne syövät :D:D

 

Vierailija
297/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaalilaatikko on halpaa ja hyvää, mutta kannattaa tehdä suosiolla riittävän pieni määrä, jos tietää, ettei tykkää syödä pitkään samaa. Tärkeintä omasta mielestäni on pitää laatikko riittävän kuivana (monesti aivan liian vetistä), paahtaa kaali niin että siihen tulee vähän voimainen maku ja valita hyvänmakuinen jauheliha/kypsentää soijarouhe oikein. Itse käytän öljynä hieman kalliimpaa maapähkinä- tai seesamiöljyä, parantaa makumaailmaa selvästi. Valitettavasti kaalilaatikosta, kuten muistakin ruoista, saa myös tolkuttoman pahaa. Luulin inhoavani kaalia, kunnes opin aikuisiällä käyttämään sitä oikein

Vierailija
298/298 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lorautat vaan rasvasta kermaa tai creme fraichea halvasta elintarvikkeista tehtyyn niin siitä tulee ruokaisaa ja se maistuu paremmalta. Ei se kerma paljon maksa. Joskus saa punalappunakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme viisi