Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Syökö täällä joku tyyliin 100€/kk? Mitä syöt päivän aikana?

Vierailija
09.11.2023 |

Tarkasti siis. Jotenkin tuntuu mahdottomalta, alle 25€/vko!

Kommentit (19303)

Vierailija
381/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mulla menee ehkä vähän yli 100e. Kaupasta ostan joitain vihanneksia/hedelmiä, juustoa, voita, sokeria, suolaa, idätettäviä mungpapuja, kuivaherneitä, hiivaa, leivinjauhetta, soodaa, mausteita, joskus viilin/smetanan siemenen, munia, makaronia, kahvia, teetä, kaakaota.

Saan ilman rahaa nautaa, nötköttiä, (grilli)makkaraa, joitain vihanneksia/hedelmiä, perunoita, jauhoja/hiutaleita, maitoa. Kerään marjoja ja sieniä. Kalaa saan naapurilta kun hänellä on ylijäämää, on ahkera kalamies.

Teen kaiken ruokani itse. 

Mitäs jännää kasvaa viilin ja smetanan siemenistä?

 

Etkö tiedä? Uusavuton? Voit myös googlettaa, "viilin siemen"

Vierailija
382/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Käyn 3-4 kertaa viikossa ruokajakelussa, kauppaan menee ehkä 50-70€/kk.

Missähän päin Suomee noin useasti voi käydä ruokajakelussa ? Meri-Lapissa saa käydä ehkä 2 kertaa kk.

 

Vaikka Varsinais-Suomessa. SPR järjestää ruokajakoja monilla peruskouluilla ja saa käydä vaikka jokaisena arkipäivänä. Kukaan ei laske, eikä kysy mitään. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
383/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

20 eurolla saa kananmunia ja monta kiloa kasviksia ja lihaa. Kaikki on kiinni viitseliäisyydestä. Näköjään kotitaloustunnit meni 99% ihmisiltä hukkaan.

Sanoisin että on mennyt myös matikan tunnit hukkaan. Viitseliäisyys my ass. Teen aivan kaiken ruoan itse, paitsi pastan ostan yleensä valmiina kuivatavarana. Joskus teen senkin itse. 

20 eurolla saa naudanjauhelihaa 2 kg. Kasvava teinipoika, 13- vuotias, syö yhdestä 400g paketista tehdyn jauheliharuoan yksinään yhdellä istumalla. Lisäksi juo litran maitoa ja/tai litran jugurttia päivässä. Pelkästään yhden lapsen MAITOlasku on kuukaudessa 30 euroa. Saatika sitten liha, kasvikset ja hedelmät, ja leipä siihen päälle. Siitä huolimatta että koulussa on yksi ruoka. 

 

Kaikki eivät ole pieniruokaisia, minimikaloreilla kituuttavia naisia. Kuten itse olen. Tiedän kyllä miten voi syödä kohtuullisesti ja terveellistä ja pienellä rahalla, mutta ei se viitseliäisyydestä tai ruoanlaittotaidoista ole kiinni. Ihmisillä on hyvin erilaisia tarpeita.

Mihin kohtaa pitäisi vetää raja, jos jonkun ruoankulutus on isohko? Kasvuun tarvitsee proteiinia ja eritoten myös rautaa. Suolamakkarat ja eineskinkkusuikaleet ei sitä tarvetta täytä. 

 

Lisään vielä sen, että halvimman paskan ostaminen ei ole myöskään eettistä, jos ei ole ihan pakko ostaa "vapaan kanan munia" niin sitten kannattaa tukea edes vähän eettisempää tuotantoa, ja ostaa luomua tai ulkoilevien kanojen munia, vai mitä. 

Vierailija
384/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin ensiasunnon 1978 ja pelkäsin, etten pysty maksamaan lainaa. Ensimmäisen vuoden söin joka päivä lounaaksi kaurapuuroa voisilmällä. Olin iltatöissä ja päivälliseksi ostin evästä kaupasta, leipää ja juustoa tai makkaraa. Kalliita valmisruokia, täytettyjä leipiä, pizzoja yms. ei ollut olemassa. Kun huomasin, että pystyn kustantamaan elämäni ja hoitamaan lyhennykset,  aloin syödä monipuolisemmin. 

Vierailija
385/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pastaa, perunaa, puuroa, (usein itsetehtyä) leipää, jogurttia, viiliä, hedelmiä, (lähinnä pakaste)vihanneksia. Herkkujakin tulee välillä ostettua: karkkia, jäätelöä, keksejä. En syö lihaa enkä käytä esim. kahvia. 

Olen melko hoikka, kaloreita ilman liikuntaa palaa varmaan alle 1500 päivässä. 

Vierailija
386/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

20 eurolla saa kananmunia ja monta kiloa kasviksia ja lihaa. Kaikki on kiinni viitseliäisyydestä. Näköjään kotitaloustunnit meni 99% ihmisiltä hukkaan.

Sanoisin että on mennyt myös matikan tunnit hukkaan. Viitseliäisyys my ass. Teen aivan kaiken ruoan itse, paitsi pastan ostan yleensä valmiina kuivatavarana. Joskus teen senkin itse. 

20 eurolla saa naudanjauhelihaa 2 kg. Kasvava teinipoika, 13- vuotias, syö yhdestä 400g paketista tehdyn jauheliharuoan yksinään yhdellä istumalla. Lisäksi juo litran maitoa ja/tai litran jugurttia päivässä. Pelkästään yhden lapsen MAITOlasku on kuukaudessa 30 euroa. Saatika sitten liha, kasvikset ja hedelmät, ja leipä siihen päälle. Siitä huolimatta että koulussa on yksi ruoka. 

 

Kaikki eivät ole pieniruokaisia, minimikaloreilla kituuttavia naisia. Kuten itse olen. Tiedän kyllä miten

Kuinka terveellistä on syödä kenenkään 400g lihaa yhdellä aterialla?? Vaikka kuinka urheilee niin ei mitään järkeä, mielummin ottaa jotain edullista hiilihydraattia lisukkeeksi, jos noin kova ruokahalu ja energiantarve.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
387/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

20 eurolla saa kananmunia ja monta kiloa kasviksia ja lihaa. Kaikki on kiinni viitseliäisyydestä. Näköjään kotitaloustunnit meni 99% ihmisiltä hukkaan.

Sanoisin että on mennyt myös matikan tunnit hukkaan. Viitseliäisyys my ass. Teen aivan kaiken ruoan itse, paitsi pastan ostan yleensä valmiina kuivatavarana. Joskus teen senkin itse. 

20 eurolla saa naudanjauhelihaa 2 kg. Kasvava teinipoika, 13- vuotias, syö yhdestä 400g paketista tehdyn jauheliharuoan yksinään yhdellä istumalla. Lisäksi juo litran maitoa ja/tai litran jugurttia päivässä. Pelkästään yhden lapsen MAITOlasku on kuukaudessa 30 euroa. Saatika sitten liha, kasvikset ja hedelmät, ja leipä siihen päälle. Siitä huolimatta että koulussa on yksi ruoka. 

 

Kaikki eivät ole pieniruokaisia, minimikaloreilla kituu

Esim 400g lihaa = ~80g proteiinia ja ~800kcal. 

Mielummin vaikka ottaa siihen 100g lihaa ja kylkeen 400g pastaa = pelkästä pastasta 52g proteiinia ja kaloreita 1400. Sekin jo aina paljon yhdelle aterialle.

Vierailija
388/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

20 eurolla saa kananmunia ja monta kiloa kasviksia ja lihaa. Kaikki on kiinni viitseliäisyydestä. Näköjään kotitaloustunnit meni 99% ihmisiltä hukkaan.

Sanoisin että on mennyt myös matikan tunnit hukkaan. Viitseliäisyys my ass. Teen aivan kaiken ruoan itse, paitsi pastan ostan yleensä valmiina kuivatavarana. Joskus teen senkin itse. 

20 eurolla saa naudanjauhelihaa 2 kg. Kasvava teinipoika, 13- vuotias, syö yhdestä 400g paketista tehdyn jauheliharuoan yksinään yhdellä istumalla. Lisäksi juo litran maitoa ja/tai litran jugurttia päivässä. Pelkästään yhden lapsen MAITOlasku on kuukaudessa 30 euroa. Saatika sitten liha, kasvikset ja hedelmät, ja leipä siihen päälle. Siitä huolimatta että koulussa on yksi ruoka. 

 

Kaikki eivät ole pieniruokaisia, minimikaloreilla kituuttavia naisia. Kuten itse olen. Tiedän kyllä miten

Miten perustelet järkyttävän lihamäärän syömisen eettiseksi. Lihas kulutetaan ihan likaa ja ilmasto pilaantuu jos kaikki mättäisivät kilokaupalla päivässä lihaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
389/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pastaa, perunaa, puuroa, (usein itsetehtyä) leipää, jogurttia, viiliä, hedelmiä, (lähinnä pakaste)vihanneksia. Herkkujakin tulee välillä ostettua: karkkia, jäätelöä, keksejä. En syö lihaa enkä käytä esim. kahvia. 

Olen melko hoikka, kaloreita ilman liikuntaa palaa varmaan alle 1500 päivässä. 

Nuokin ruuat maksaa enemmän kuin 100 euroa kuussa. 

Vierailija
390/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt tehtiin iso makaronilaatikko ja vieläpä ilman soijaa, hinnoissa T tarkoittaa alesta ostettua, ei punalappua.

10% naudan jauheliha 350g 3,50€ T  1l kauramaito 1,50€ T  gluteeniton makaroni 500g 2,50€ 2 isoa sipulia 4 keskikokosta porkkanaa + mausteet 0,50€  2 munaa 0,30€     = 8,30€

Aikuinen syö 7 ateriaa satsista = Noin 1,20€ ateria maksaa ketsupin kera. Tämä on sentään gluteeniton ja maidoton ateria. Uunin lämmittäminen vähentää vastaavasti okt lämmittämistä, niitä senttejä en huomioinut.

Jos voi käyttää tavallista maitoa ja makarooneja niin hintakin laskee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
391/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

20 eurolla saa kananmunia ja monta kiloa kasviksia ja lihaa. Kaikki on kiinni viitseliäisyydestä. Näköjään kotitaloustunnit meni 99% ihmisiltä hukkaan.

Sanoisin että on mennyt myös matikan tunnit hukkaan. Viitseliäisyys my ass. Teen aivan kaiken ruoan itse, paitsi pastan ostan yleensä valmiina kuivatavarana. Joskus teen senkin itse. 

20 eurolla saa naudanjauhelihaa 2 kg. Kasvava teinipoika, 13- vuotias, syö yhdestä 400g paketista tehdyn jauheliharuoan yksinään yhdellä istumalla. Lisäksi juo litran maitoa ja/tai litran jugurttia päivässä. Pelkästään yhden lapsen MAITOlasku on kuukaudessa 30 euroa. Saatika sitten liha, kasvikset ja hedelmät, ja leipä siihen päälle. Siitä huolimatta että koulussa on yksi ruoka. 

 

Sydän ja verisuonitaudit alkavat jo lapsuudesta kehittymään, eivät vasta vanhana, kannattaisi vähentää lihan kovaa rasvaa ja korvata osa lihasta kasvirproteiineilla. Samalla säästyy rahaa.  Alla omat kokkailuni.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17491962/jauhelihapullat-saasta-4-50-va…

 

Vierailija
392/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuon allekin voi päästä, jos on omavarainen. Maatilalla asuvana on mahdollista syödä käymättä kaupassa. Kaikki kasvikset voi kasvattaa itse ja puutarhassa viljellä marjat. Liha saadaan omista eläimistä, samoin vilja jauhoja varten. Jos juo maitoa niin sitäkin saadaan omasta karjasta. Kalaa pyydetään joesta joka on aivan vieressä. Toki tuohon ei monellakaan ole mahdollisuutta eikä moni taida viitsiä nähdä vaivaa ruoan eteen. Siis alle 100 € onnistuu,

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
393/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tullut siihen tulokseen että täysin mahdollista. s-kauppojen ilta alesta kaikki lihatuotteet, eli -60%, lidlistä saa riisi 2kg jollain 2.5€, sekä maitotuotteet lidlissä edullisia. perunakin on halapaa sekä banaanit  20snt/kpl

 

Näin yksin asuvana pihistelijänä aikakin mahdollista.

Vierailija
394/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Olen tullut siihen tulokseen että täysin mahdollista. s-kauppojen ilta alesta kaikki lihatuotteet, eli -60%, lidlistä saa riisi 2kg jollain 2.5€, sekä maitotuotteet lidlissä edullisia. perunakin on halapaa sekä banaanit  20snt/kpl

 

Näin yksin asuvana pihistelijänä aikakin mahdollista.

Mä en ole vielä oman kylän s marketissa löytänyt yhtään laputettua tuotetta, vaikka välillä mennyt jo tuntia ennen ilta alea kärkkymään. Ne menee aamusta kaupaksi sillä -30%

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
395/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei täällä ainakaan, juuri eilen sain paikallisesta Salesta kassillisen lihatuotteita pakkaseen viidellätoista eurolla

Vierailija
396/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Olen tullut siihen tulokseen että täysin mahdollista. s-kauppojen ilta alesta kaikki lihatuotteet, eli -60%, lidlistä saa riisi 2kg jollain 2.5€, sekä maitotuotteet lidlissä edullisia. perunakin on halapaa sekä banaanit  20snt/kpl

 

Näin yksin asuvana pihistelijänä aikakin mahdollista.

Mä en ole vielä oman kylän s marketissa löytänyt yhtään laputettua tuotetta, vaikka välillä mennyt jo tuntia ennen ilta alea kärkkymään. Ne menee aamusta kaupaksi sillä -30%

Meidän K-kaupassa on aamupäivällä aina uudet laputetut tuotteet ja käyn silloin poimimassa ne. Melkoista säästöä.

Vierailija
397/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

20 eurolla saa kananmunia ja monta kiloa kasviksia ja lihaa. Kaikki on kiinni viitseliäisyydestä. Näköjään kotitaloustunnit meni 99% ihmisiltä hukkaan.

Sanoisin että on mennyt myös matikan tunnit hukkaan. Viitseliäisyys my ass. Teen aivan kaiken ruoan itse, paitsi pastan ostan yleensä valmiina kuivatavarana. Joskus teen senkin itse. 

20 eurolla saa naudanjauhelihaa 2 kg. Kasvava teinipoika, 13- vuotias, syö yhdestä 400g paketista tehdyn jauheliharuoan yksinään yhdellä istumalla. Lisäksi juo litran maitoa ja/tai litran jugurttia päivässä. Pelkästään yhden lapsen MAITOlasku on kuukaudessa 30 euroa. Saatika sitten liha, kasvikset ja hedelmät, ja leipä siihen päälle. Siitä huolimatta että koulussa on yksi ruoka. 

 

Kaikki eivät ole pieniruokaisia, minimikaloreilla kituuttavia naisia. Kuten itse olen. Tiedän kyllä miten

Mahtaa teinipoika olla luokkansa lihavimpia?

Vierailija
398/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Aamiainen : 3 kananmunaa paistettuna, suolaa ja pilkottuja nakkeja paketista ja lisäksi appelsiini mehua (nakit 3€ , kananmunat n.3€ ja xtra appelsiini mehu 1.05. (tästä saa aamiaisen jo 4 kertaa ja nakkeja jää yli) 

 

 

Kinkkukiusaus 

Pirkka peruna-sipulisekoitusta (pakaste)

Pirkka ylikypsää saunapalvikinkkua (pala) tai kinkkusuikaleita

1 tl

suolaa

1/2 tl

mustapippuria

Ruokakerma/kuohukerma (mielestäni parempaa) noin 5€  vuokaan nämä.

 

(Riittää yksin syötynä ainakin neljälle kerralle) 

 

Iltapala itse tehtyjä sämpylöitä ja tuota kinkkua jos haluaa. Margariinin kanssakin ihania just leivottuna ja todella halpaa ja helppoa jos viitsii.

 

Seuraavana päivänä italianpataa 2 pussia kaupasta ja 700 grammaa j

"Voi jeesus noita määriä 😂. En usko. Sinulla riittää neljälle kerralle se, mikä itselläni riittää kahdelle. Ja en todellakaan ole lihava enkä himoliikkuja, vaan keskikokoista pienempi, keskiverrosti liikkuva nainen. "

 

Syötkö oikeasti uunivuoallisesta ruokaa vain kaksi kertaa??

Vierailija
399/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nautasika 300g 2e, tomaattipurkki 1e. Tuolla selviää jo puoli viikkoa eli kolme päivää 1e leivän kanssa. Teen pannulla ja pistän jääkaappiin. Aina uutena päivänä keitän päivän lisukkeen ja nakkaan päälle osan lihakastikkeesta. Toki mausteet, voita ja pastaa, riisiä pitää olla kaapissa. Joskus ostan euron pakastevihanneksia. Kotimainen lenkki 400g (lihaa ja lihaan verrattavia ainesosia 52%) 1,40€ ja siihen ranskalaispussi eurolla kylkeen, selviää pari päivää.



Kaikenlaisia keittoja yhtä halvalla. Kasviksiin ei ole varaa, mutta vitamiineja syön. Itse syön vain yhden aterian päivässä koska olen yksinäinen työtön nyt, tipuin ansiosidonnaiselta. Kyllä alle kahdella kympillä per viikko hengissä pysyy mutta aikamoista selviämistä on. Hyvä maustekokoelma, aromisuola ja soijakastike auttavat pitkälle. Koskaan ei ole tarvinut pelkkää pastaa ja ketsuppia vetää. Joskus viikonloppuisin repäisen ja teen pizzapellillisen parin halvan lager-oluen kera.



Tällaista on köyhän elämä. Kovin laihaksi käy piiras Suomessa kun taikina vähenee ja slaissin ottajia tulee koko ajan lisää ulkomaita myöten!

Vierailija
400/19303 |
15.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nötköttiä ei pysty yksinasuva syömään peräjälkeen päivittäin purkillista enempää, alkaa tökkiä. Vaikka kaapissa useampia olisikin. Jotain muuta täytyy syödä välillä. Satasella pärjää k8s ostaa ihan perusjuttuja. Mutta kun joskus täytyy täydentääkin varastoa. Kahvi, mausteet, pesuaineet, hygienia, apteekin perusjutut, joku taloustavara jne. Heti laskussa näkyy. Kyllä kuukauden aikana jotain muutakin täytyy ostaa kuin perunaa,  makaronia ja halvinta jauhelihaa. 

Monilla on täällä todella pieni ruokamäärän kulutus vuorokaudessa, ei kaikille se riitä millään, ellei ole nälkäinen koko ajan. Ei kai sekään ole tarkoituksenmukaista.