Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruokakauppaan yhdeltä henkilöltä 353,70e/kk.

Vierailija
01.02.2023 |

Sisältää ruuan, hygienituotteet (ei meikkejä kuitenkaan), wc-paperin yms. mitä nyt ruokakaupasta saa...

Onko paljon vai vähän? Ekaa kertaa elämässäni laskin kuluja....

Harrastuksiin meni 108,30e, kosmetiikkaan 36,20e, ja muihin kuluihin 205,35e (mm. apteekki, bussikortti, leffa, lounas kaverin kanssa yms.)

Yhteensä: 699,85e.. auts, kuulostaapa isolta summalta. (Tässä ei ole vuokraa, puhelinlaskua, sähkölaskua, muita laskuja, kirjasin vain ylös paljonko pankkikortilla kulutan.)

Paljoko te kulutatte kuukaudessa?

Kommentit (126)

Vierailija
101/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ihmettelen kyllä että miten te joilla menee esim. 100-200 e/kk ruokaan, syöttekö esim. hedelmiä lainkaan? Minulla menee pelkästään niihin jo 5 e/pvä, eli 150 e/kk. Terttu viinirypäleitä maksaa nykyään 3 e ja siihen vielä kilo klementiinejä 2 e, eli 5 e/pvä. Vähintään tuon verran syön noita joka päivä, ja nuo ovat pelkkää välipalaa, jota syön pitkin päivää. Siihen vielä päälle aamiaiset, päivän pääruuat, iltapalat ja jälkiruuat. Ihmettelen miten se on edes mahdollista kuluttaa ruokaan alle 400 e/kk henkeä kohden.

Meillä 4 hengen ruokaan menee 400e.

Ja syötte pelkkää makaronia?

Syödään tavallista kotiruokaa.

"tavallista kotiruokaa" belike:

https://www.kotikokki.net/media/cache/large/recipeimage/large/52d6dd4ad…

Jään odottamaan sitä klassista "veriarvot huippuluokkaa" -kuittausta mikä näillä nakilla sentin kurkunpätkillä elävillä aina näihin ketjuihin tulee.

Miksi olet ilkeä?

Vierailija
102/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuisen ja kahden lapsen pihistelee viikko:

*ma-ti makaroonilaatikko:

- makaroni 400gr, jauheliha 400gr, 3 munaa + 6dl lihalientä + 1pss juustoraastetta. Lisukkeeksi porkkanaraastetta

*ke-to kalakeitto:

- 8 perunaa + keittojuurekset tuorekset, pakaste sei ja lohi, kalaliemikuutio

*pe mättö:

- 1pss ranskanperunoita, fileekalapuikkopkt, neljä paistettua munaa, suolakurkkuja. Jälkiruoaksi marjasmoothie: pakaste mansikoita ja mustikoita + 1 appelsiinin mehu + 1l luonnonjogurttia

*la ja su

La lounaaksi tomaatti kanttarellimunakas (itse kerätyt sienetpakkasesta) ja su lounaaksi pinaattikeittoa 3 pakastekuutiota+4 munaa

- la-su päivällinen keitetyt perunat ja pulledpork, höyrytetty parsakaali +salaatti, tomaatti, kurkku, feta, paprika

Maito 5l/vko (aikuiset juo vettä aterioilla)

Aamu-, ilta- ja välipalat:

Kaurapuuro 1kg +mehukeitto+pakastemarjat

3pkt leipää +voi, juusto, meetvursti ja kurkku

3L tuoremehua

1L maustamatonta jogurttia +mysliä

3kg hedelmiä, banaania, omenaa ja appelsiinia

1 pkt kahvia ja teetä

Kaakao

Viikonloppuisin usein jälkiruoaksi maitorahka+kuohukerma+pakkasesta kesällä säilöttyjä marjoja

70-120€/vko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
103/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ihmettelen kyllä että miten te joilla menee esim. 100-200 e/kk ruokaan, syöttekö esim. hedelmiä lainkaan? Minulla menee pelkästään niihin jo 5 e/pvä, eli 150 e/kk. Terttu viinirypäleitä maksaa nykyään 3 e ja siihen vielä kilo klementiinejä 2 e, eli 5 e/pvä. Vähintään tuon verran syön noita joka päivä, ja nuo ovat pelkkää välipalaa, jota syön pitkin päivää. Siihen vielä päälle aamiaiset, päivän pääruuat, iltapalat ja jälkiruuat. Ihmettelen miten se on edes mahdollista kuluttaa ruokaan alle 400 e/kk henkeä kohden.

Satokausien mukaan kannattaa syödä. Esim. viinirypäleet on just nyt kalliita. Omenaa saa alle euron kilo, Navelin appelsiinit alle kaksi euroa kilo. Klementiinien kausi oli joulukuussa, joten eivät ole enää niin halpoja, kilohinnat 3-5€/kg.

Vierailija
104/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
105/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mulla voi kerralla kulua ruokaostoksiin joskus yli 400 ekee, kun ostaa jotain parempaa, käyn ostoksilla 2-3 kertaa viikossa. muistan viime vuonna kun selvisin alle satasella, kuin olisin ilmaiseksi saanut kaiken oli hyvä tunne.

Tietysti jos söisin jotain pelkkiä valmisruokia selviäisi halvalla, mutta olisiko se sitten sen arvoista. Lisäksi käyn ulkona syömässä muutaman kerran viikossa, kallistahan se on mutta sitävartenhan mä teen duunia.

Vierailija
106/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pk-seudulla etenkin helsingissä niin kallista etten pysty asumaan, en tiennyt ennen muuttoa tarkasti. Ennen muualla meni noin 200e kk ruokaan, nyt ruoka kallistunut ja vielä kalliimpaa Helsingissä ei meinaa riittää edes 300-350e ruokaan ja hsl lippu todella kallis. Vuokra myös todella kallis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
107/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pk-seudulla etenkin helsingissä niin kallista etten pysty asumaan, en tiennyt ennen muuttoa tarkasti. Ennen muualla meni noin 200e kk ruokaan, nyt ruoka kallistunut ja vielä kalliimpaa Helsingissä ei meinaa riittää edes 300-350e ruokaan ja hsl lippu todella kallis. Vuokra myös todella kallis.

Ihan samanhintaista se ruoka on ketjukaupoissa asuit sitten Helsingissä tai Ivalossa.

Vierailija
108/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pk-seudulla etenkin helsingissä niin kallista etten pysty asumaan, en tiennyt ennen muuttoa tarkasti. Ennen muualla meni noin 200e kk ruokaan, nyt ruoka kallistunut ja vielä kalliimpaa Helsingissä ei meinaa riittää edes 300-350e ruokaan ja hsl lippu todella kallis. Vuokra myös todella kallis.

Minulla asunto sekä helsingissä, että jyväskylässä. Espoosta saan ruoat paljon halvemmalla kuin jyväskylästä ja saman ketjun kauppa kyseessä (käyn siis espoon puolella ruokaostoksilla) asumiskustannukset toki helsingissä korkeammat, mutta niin on palkkakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
109/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tammikuussa meni 500,- mutta siitä oli rännäämistä 150,-

Muilla on tipaton tammikuu, niin itsellä Turbo-Tammikuu. Tipaton on nyt sit seuraavat 100 päivää

Mutta aikas niuhosti monet syö jos ruokalasku alkaa kakkosella.

Sinkkutalous mulla siis.

Vierailija
110/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

VaahtoVasara kirjoitti:

Tammikuussa meni 500,- mutta siitä oli rännäämistä 150,-

Muilla on tipaton tammikuu, niin itsellä Turbo-Tammikuu. Tipaton on nyt sit seuraavat 100 päivää

Mutta aikas niuhosti monet syö jos ruokalasku alkaa kakkosella.

Sinkkutalous mulla siis.

Mä olin "vahingossa" tipattomalla koko tammikuun. Tässä kuussa meen baariin ainakin kerran, kun on kaverin synttärit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
111/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

On eri asia kertoa että ruokakauppaan menee summa x  

ja ruokaan menee summa x

Vain jälkimmäisessä varmaa että todellakin vain siihen ruokaan kuluu koko summa. Vaikea uskoa että jkovinkaan moni erottelee kotiin päästyään jokaisen vessapaperin tai saippuan hinnan erilleen saadakseen ruokaan kulutetun rahan määrän selville. 

Erittely ei ole hankalaa kun katsoo kuitin lopusta alv-erittelyt. Kaikki mikä on 14% alvilla on ruokaa. Helppo siis kirjata mikä on ruoan osuus

Vierailija
112/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ihmettelen kyllä että miten te joilla menee esim. 100-200 e/kk ruokaan, syöttekö esim. hedelmiä lainkaan? Minulla menee pelkästään niihin jo 5 e/pvä, eli 150 e/kk. Terttu viinirypäleitä maksaa nykyään 3 e ja siihen vielä kilo klementiinejä 2 e, eli 5 e/pvä. Vähintään tuon verran syön noita joka päivä, ja nuo ovat pelkkää välipalaa, jota syön pitkin päivää. Siihen vielä päälle aamiaiset, päivän pääruuat, iltapalat ja jälkiruuat. Ihmettelen miten se on edes mahdollista kuluttaa ruokaan alle 400 e/kk henkeä kohden.

Syön 1-2 hedelmää päivässä. Lisäksi muita kasviksia niin, että päivässä kasviksia on noin 700 g.

Ruokavaliosi ei itse asiassa kuulosta erityisen terveelliseltä.

1½ kiloa hedelmiä päivässä eli reilu 10 kiloa viikossa??? Ei todellakaan terveellistä. Kannattaa perehtyä mitä liiallinen fruktoosi aiheuttaa elimistölle ja mitä pitkin päivää tapahtuva hedelmien napostelu aiheuttaa purukalustolle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
113/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä nelihenkinen perhe, jossa kaksi teinipoikaa. Isompi syö kuin aikuinen mies, ehkä enemmänkin. Ruokaan menee kuussa n. 800-1000 euroa (kauppalasku, jossa mukana myös hygienia eli pesuaineet, WC-paperi, siteet jne. Jos ulkona syöminen lasketaan mukaan niin siitå vielä 100-200 euroa tuohon päälle. Siis pizzaa, hampurilaisia jne, ehkä muutama kerta vuodessa hienommin ulkona syöminen.

Vierailija
114/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika normi summalta kuulostaa. Toki jos elät opintolainalla, niin siihen nähden överi. Itellä menee n. 320e/kk (sis. viikonloppuisin ruuat kahdelle hengelle), enkä katso hintoja kaupassa. Teen kaiken ruuan itse enkä osta eineksiä. Marjoja on vielä pakastimessa kesän jäljiltä, joten en osta paljoa hedelmiä. Opiskeluaikoina pärjäsin muka satasella kuukaudessa, en tajua miten se oli mahdollista. Toki en kiinnittänyt huomiota ruuan monipuolisuuteen. Enää en pystyisi niin pienellä summalla ja niin yksipuolisella ravinnolla pärjäämään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
115/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä nelihenkinen perhe ja varataan ruokakauppa+diesel ostoksiin joka kuukausi 1000euroa (tilisiirtona). Kauppatilille on kertynyt runsaasti rahaa, eli alle tonnilla pärjätään siis helposti. Käydään töissä, joten ei ole pakollista tarvetta seurata tuota tän tarkemmin. Voisimme karsia tosi paljon herkuista ja heräteostoista, sekä kotiinkuljetuksista.

Mielestäni 700 euroa yhdelle on siis ihan tolkuton summa kauppaan. Suoraan sanottuna ap elää velaksi ja yli varojensa.

Ei ole kestävä tapa ja voi ketuttaa myöhemmin noita velkoja maksellessa.

Vierailija
116/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kala-ateria maksaa 15€ yhdelle kotona tehden. Ja se on vain yksi ateria. Ulkofilepihvi maksaa sekin saman verran. Vitosella saa Saarioisten maksalaatikkoaterian. Kallista on.

Vierailija
117/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvä kala-ateria maksaa 15€ yhdelle kotona tehden. Ja se on vain yksi ateria. Ulkofilepihvi maksaa sekin saman verran. Vitosella saa Saarioisten maksalaatikkoaterian. Kallista on.

No varmasti maksaa jos katso yhtään tarjouksia.

Vierailija
118/126 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä nelihenkinen perhe ja varataan ruokakauppa+diesel ostoksiin joka kuukausi 1000euroa (tilisiirtona). Kauppatilille on kertynyt runsaasti rahaa, eli alle tonnilla pärjätään siis helposti. Käydään töissä, joten ei ole pakollista tarvetta seurata tuota tän tarkemmin. Voisimme karsia tosi paljon herkuista ja heräteostoista, sekä kotiinkuljetuksista.

Mielestäni 700 euroa yhdelle on siis ihan tolkuton summa kauppaan. Suoraan sanottuna ap elää velaksi ja yli varojensa.

Ei ole kestävä tapa ja voi ketuttaa myöhemmin noita velkoja maksellessa.

Ei mulla mee 700e kauppaan.

Ruokakauppaan menee ~350e, harrastuksiin reilu satku ja toi "muut" ~205e sisältää bussikortin, apteekin, yhden junalipun, satunnaisia kahvitreffejä yms. Eli siis kaiken muun kuin ruokakaupan, vaatekaupan (0e tammikuu), harrastukset ja kosmetiikan (sen halusin jostain syystä eritellä.)

Vierailija
119/126 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ilmoittautuu yksi, joka erittelee kauppakuitista ruoka/muut. Lasken ruokamenoihin kaupasta ostetut ruokatarvikkeet ja myös tottakai kodin ulkopuolella syödyt lounaat, wolttaukset ja muut lisätään ruokamenoihin. Saahan ne ruokamenot sitten vaikka nollille, jos vaan syö ravintoloissa eikä niitä lasketa kuukauden ruokamenoiksi.

Itsellä menee keskimäärin 300/kk. Siitä pystyisi ehkä 50 nipistämään suht helposti. Teen kotona etätöitä, että kotiruokaa on aikaa valmistaa.

Vierailija
120/126 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saman verran suunnilleen menee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kahdeksan