Millaista on olla kaunis?
Miltä se tuntuu, miksi sitä tavoitellaan ja tajuaako kaunis olevansa sitä? Täällä oli samanmoinen ketju hetki sitten. Ketju kuitenkin jostain syystä poistui.
Kommentit (93)
Olin nuorena kaunis. Oli vaikeaa sillä olin myös hirveän ujo. Kadulla huudeltiin perään, autoilijat tööttäilivät jne. Nyt on mukavaa, kun kukaan ei enää huomioi, kun olen päälle 5-kymppinen. Viimeksi minua on ahdisteltu noin viisi vuotta sitten.
Eikö näitä ketjuja ole täällä vaikka kuinka. Naiset ovat kateellisia ja miehet pörräävät ympärillä.
Vierailija kirjoitti:
Eikö näitä ketjuja ole täällä vaikka kuinka. Naiset ovat kateellisia ja miehet pörräävät ympärillä.
No sitähän se kai on. Juuri seuraan töissä, miten katkerat pylleröt kiusaa yhtä näpsäkännäköistä.
Se tuo mukanaan myös tiedon ja pelon siitä että iän myötä kauneus on katoavaista. Sitä ymmärtää että kauneus tuo elämään tiettyjä etuja, jotka ehkä katoavat jossain vaiheessa. Itsetunto rakentuu väistämättä vähintään jonkun verran sen ulkonäön päälle, ja sitä pelkää sitä hetkeä kun huomaa että aika alkaa tekemään tehtäväänsä.
Jokainen on jonkun mielestä kaunis.
Joutuu itse tekemään kaikki aloitteet, kun miehet eivät uskalla lähestyä kaunista. Miehet iskevät helpon näköisiä, ei suinkaan kauniita. Toisaalta niiden omien aloitteiden onnistumisprosentti on sata.
Sua ei uskolla lähestyä kukaan
Miehet pälyilee nurkan takaa
Naiset kiusaa
Mietit, onko kukaan oikeasti susta kiinnostunut vai haluaako ne susta vain näyttely esineen vierelleensä.
jne
Ps. En ole kaunis.
Ei erikoista, toisaalta en ole kaunis vaan nätti.
Useamman kerran elämäni aikana moni, niin miehet kuin naiset, on kysynyt minulta, että miltä tuntuu olla noin kaunis. Kysymys on ollut aina yhtä hämmentävä, koska en ole itse ajatellut asiaa. Olen ollut vain minä. Mutta, ehkä se sitten joidenkin mielestä on lisäarvo.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen on jonkun mielestä kaunis.
Höpö höpö. On ihan ok olla rehellisesti ruma, kaikilla meillä on silti ihmisarvo.
Hyvät geenit helpottaa elämää. Ei tartte itse tehdä mitään vaan tehdään puolesta.
On se vain niin hienoa. Ai että, ai että!
Se on sitä, että ihmiset katsoo ja kiinnittää sinuun huomiota. Sitä, että saat kumppaniksi kenet haluat, eikä tarvitse vain tyytyä johonkin. Joillakin ei ole koko elämänsä aikana tätä valinnanvaraa. Ihmiset on kohteita, mutta jotkut jopa pelkää sinua.
Riippuu ihan tuurista. Joillekin ollut elämässä etu, toisille hirvittävä taakka. Kadehtia ei siis ainakaan kannata kun ikinä ei voi tietää mitä toisen sisimmässä liikkuu.
En tiedä onko täällä kovin luotettavia lähteitä. Monet jotka omasta mielestään on kauniita eivät ole sitä esim minun mielestä.
Nuorena se oli kuormittavaa. Olin ujo ja konservatiivisilla arvoilla kasvatettu. Miesten lähentelyt ja huutelut oli vaikeita ja pitkälle aikuisuuteen aina epäilin ettei minusta voisi kukaan pitää aidosti, kaikki haluaisivat vain jotain seksuaalista.
Täytän ensi vuonna 40v, nyt elämä on mukavaa.
Mielenkiintoista sikäli, että saa paljon huomiota minne tahansa meneekin. Ihmiset haluavat jutella kanssasi, käännät päitä (pahimmillaan sinua seurataan) ja olet "automaattisesti" ihana. Saat paljon erilaisia mahdollisuuksia, joita sinulle ei tarjoutuisi, ellet olisi kaunis.
Kamalaa on se, että tuntemattomat naiset alkaavat vihaamaan sinua. Siis jos olet kaunis nainen. Jotkut naiset ovat ainakin Suomessa sairaalloisen mustasukkaisia pelkästä ulkonäöstä.
Sitten kun ulkonäkö ei iän myötä ole enää niin helposti ylläpidettävissä, se vaatii enemmän totuttelua tai isompia toimenpiteitä ulkonäön eteen?
Vierailija kirjoitti:
Se tuo mukanaan myös tiedon ja pelon siitä että iän myötä kauneus on katoavaista. Sitä ymmärtää että kauneus tuo elämään tiettyjä etuja, jotka ehkä katoavat jossain vaiheessa. Itsetunto rakentuu väistämättä vähintään jonkun verran sen ulkonäön päälle, ja sitä pelkää sitä hetkeä kun huomaa että aika alkaa tekemään tehtäväänsä.
HAHAHAHAH! Nyt on pakko olla vahingoniloinen. Se on ihan oikein.
palstan mukaan kauhean rankkaa, kun saa kaiken pyytämättä