Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oudot oireet ja lääkärit ei osaa auttaa

Vierailija
16.10.2026 |

Mikä voisi aiheuttaa nämä oireet?

 

Olen 20-vuotias mies ja melko alipainoinen (olen ollut sitä aina). Viimeisten neljän kuukauden ajan olen kokenut jatkuvaa epätodellisuuden tunnetta. Tuntuu kuin olisin humalassa tai pilvessä tai puoliunessa, ikään kuin toimisin autopilotilla ja kaikki ympärilläni tuntuisi jotenkin epätodelliselta. Olen etsinyt tietoa verkosta, ja oireeni vaikuttavat muistuttavan derealisaatiota.

Lisäksi kärsin väsymyksestä, vaikka nukkuisin hyvin. Väsymys ei tunnu riippuvan siitä, teenkö päivän aikana fyysisiä asioita vai en. Viimeisten viikkojen aikana olen kuitenkin alkanut nukkua huonosti ja heräillä aikaisin aamulla. En kuorsaa ollenkaan. Olen käynyt asiasta yleislääkärillä ja neurologilla ja he eivät tiedä mistä oireet johtuu.

 

Minulla on myös päänsärkyä, paineen tunnetta päässä ja niskakipua. Olen kokeillut niskakipuun lihasrelaksantteja, hierontaa ja akupunktiota mutta niistä ei ole ollut apua. Oireiden alussa minusta tuntui joskus myös siltä, että olisin pyörtymäisilläni kävellessä, mutta tämä oire on sittemmin hävinnyt. Olen huomannut myös yhden yksittäisen eye floaterin oikeassa silmässäni, ja näytin sitä silmätarkastuksessa ka kuulemma silmässä ei näkynyt mitään ongelmaa.

 

Mikä voisi aiheuttaa nämä oireet? Ne eivät esiinny selkeinä kohtauksina vaan oireet ovat kokoajan enemmän tai vähemmän päällä, eikä päänsärky ole erityisen voimakasta. Se muistuttaa enemmän jännityspäänsärkyä.

Olen kokeillut triptaania, mutta siitä ei ollut apua. Kilpirauhasarvoni sekä B12-, B9- ja D-vitamiinitasoni ovat normaalit. Ferritiiniarvoni on 37, ja se on vaihdellut 49:n ja 24:n välillä viimeisen 8kk sisällä. Minun verenpaineeni on normaali ja olen kotona mitannut verensokerini ja sekin näyttää olevan normaali. Kortisolini on myös mitattu ja se oli normaali. Minulla on myös Crohnin tauti, joka on tällä hetkellä remissiossa.

Neurologini määräsi minulle kokeiluun essitalopraamia, jota käytin kaksi ja puoli kuukautta, mutta siitä ei ollut apua. Minulle tehtiin myös pään magneettikuvaus, jossa ei todettu mitään poikkeavaa. Neurologi määräsi myös borrelia vasta-aine verikokeen ja se oli negatiivinen.

Minulla ei ole traumataustaa eikä paniikkioireita, enkä yleensä koe juurikaan stressiä, lukuun ottamatta näiden oireiden itsensä aiheuttamaa huolta.

 

Oireeni alkoivat uuden työpaikkani viimeisinä päivinä autokorjaamolla, jossa siirtelin ja nostelin autonrenkaita. En ole varma, voiko tämä liittyä oireisiin, sillä minulla ei ollut muita oireita ennen viimeisiä työpäiviä. En ole ollut lainkaan töissä tämän neljän kuukauden aikana.


Mikä voisi olla näiden oireiden taustalla?


Lääkärit jolla olen käynyt tämän takia tai muiden oireiden/tarkastuksen takia ja kysynyt näistä oireista:

-yleislääkäri

-neurologi

-korvalääkäri

-silmälääkäri

-hammaslääkäri

-suolistolääkäri

-hieroja

-fysioterapeutti

-akupunktio

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on natriumtasosi ? Onko verikokeessa  näkynyt?

Vierailija
2/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mikä on natriumtasosi ? Onko verikokeessa  näkynyt?

Tota ei olla mitattu. Voiko toi aiheuttaa oireita? Tosin vaikka oon päivässä syönyt paljonsuolasta niin silti oireita

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei taas tätä aloitusta!!

Vierailija
4/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi alipainoinen??

Vierailija
5/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etkö ota opiksesi mistään?

Vierailija
6/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miksi alipainoinen??

Syön liian vähän

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mikä on natriumtasosi ? Onko verikokeessa  näkynyt?

Tota ei olla mitattu. Voiko toi aiheuttaa oireita? Tosin vaikka oon päivässä syönyt paljonsuolasta niin silti oireita

Minulla on tuttava, jolle  ei suolaisen syöminen nosta natriumtasoa, on käynyt muutaman kerran tiputuksessa sairaalassa   sen takia. Pyörtynyt yllättäen kokona pari kertaa arvon laskiesssa

Vierailija
8/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alipaino tuon aiheuttaa. Kun keho on aliravittu tai alipainoinen, aivot eivät saa riittävästi energiaa ja suojaravintoaineita toimiakseen normaalisti, mikä laukaisee helposti "sumuisen", irrallisen tai epätodellisen olon.


Lääkärit tämän kyllä tietää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvailemasi oirekokonaisuus – jatkuva epätodellisuuden tai autopilotilla toimimisen tunne, niska- ja päänsärky, itsepintainen väsymys sekä uudet unihäiriöt – on hyvin kuormittava, mutta lääketieteellisesti tunnistettava ilmiö. Koska yleislääkäri ja neurologi ovat jo poissulkeneet vakavat rakenteelliset tai neurologiset sairaudet, oireiden taustalla on todennäköisesti keskushermoston yliviritystila, pitkittynyt stressireaktio tai toiminnallinen häiriö.

Alta löydät katsauksen siihen, mistä oireissasi voi olla kyse ja miten tilannetta kannattaa lähteä selvittämään.

1. Derealisaatio ja autonomisen hermoston yliviritys

Kuvailemasi "humalassa tai pilvessä olemisen" tunne vastaa tarkasti derealisaatiota. Se on dissosiaation muoto, jossa aivot yrittävät suojata itseään liialta kuormitukselta ikään kuin "asettamalla suodattimen" sinun ja maailman välille.

• Mistä se johtuu? Derealisaatio ei tarkoita sekoamista. Se laukeaa tyypillisesti silloin, kun keho ja mieli ovat olleet liian pitkään sympaattisen hermoston ylikierroksilla (nk. taistele tai pakene -tila).

• Kun tämä tila jää päälle, aivot väsyvät, mikä aiheuttaa jatkuvaa "aivosumua", uupumusta ja epätodellisuuden tunnetta.

2. Niskakipu, paineen tunne ja päänsärky

Kun hermosto on ylivirittynyt, kehon lihastonus (perusjännitys) nousee huomaamatta.

• Tämä aiheuttaa usein itsepintaista niska-hartiaseudun kireyttä ja purentalihasten jännitystä, mikä tuntuu paineena päässä ja jatkuvana särkynä.

• Koska kyse on hermostollisesta säätelyhäiriöstä eikä pelkästä mekaanisesta lihasjumista, perinteinen hieronta, lihasrelaksantit tai akupunktio eivät usein tuo siihen pitkäaikaista apua.

3. Jatkuva väsymys ja varhainen heräily

Mainitset, että olet aina ollut melko alipainoinen. Alipaino, mahdollisesti liian vähäinen energiansaanti suhteessa kulutukseen tai ravintoaineiden puutostilat voivat itsessään pitää kehoa jatkuvassa stressitilassa ja aiheuttaa kroonista väsymystä.

• Unirytmin muutos: Viime viikkoina alkanut huono unilaatu ja heräily aikaisin aamulla ovat tyypillisiä merkkejä kohonneesta stressihormoni kortisolin tasosta tai alkavasta mielialan laskusta (kuten masennuksesta tai uupumuksesta), jolloin keho ei enää pääse palauttavaan lepotilaan.

Miten edetä tästä?

Koska fyysiset tutkimukset (yleislääkäri ja neurologi) ovat olleet normaalit, katse kannattaa kääntää kokonaisvaltaiseen palautumiseen ja psyykkiseen hyvinvointiin:

1. Hakeudu psykiatrian tai psykologian ammattilaiselle: Koska derealisaatio on psyykkinen suojamekanismi, sen juurisyyt (kuten piilevä ahdistuneisuus, stressi tai uupumus) löytyvät parhaiten keskusteluavun kautta. Voit pyytää yleislääkäriltä lähetettä esimerkiksi Mielenterveystalon maksuttomaan nettiterapiaan.

2. Tarkista ravitsemus ja perusverikokeet: Koska olet alipainoinen, varmista lääkärin kanssa, että laajasta verenkuvasta on katsottu ferritiini (varastorauta), B12-vitamiini, D-vitamiini ja kilpirauhasarvot, jotka kaikki voivat vaikuttaa suoraan väsymykseen ja hermoston toimintaan. Varmista myös, että syöt riittävästi ja säännöllisesti.

3. Hermoston rauhoittaminen: Aloita päivittäiset, lyhyet rentoutus- tai hengitysharjoitukset (esim. palleahyvitys). Ne viestivät aivoille, että hätää ei ole, mikä voi vähitellen lievittää derealisaatiota ja lihasjännitystä.

Vierailija
10/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syö terveellisesti ja riittävästi 

Syö terveellisesti ja riittävästi 

Syö terveellisesti ja riittävästi 

Syö terveellisesti ja riittävästi 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etkö tunnista tunteita, psyykettä

Vierailija
12/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähde ulkomaille lomalle aurinkoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liian raskas työ renkaiden nosto!

Vierailija
14/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Merilevävalmiste jossa jodi. B, D, magnesium. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko seerumin kalsiumarvo mitattu, entä parathormoni? Niistä näkyy, jos sinulla on lisäkilpirauhasen liikatoiminta.

Oletko huomannut missään vaiheessa tihentynyttä virtsaamisen tarvetta?

 

Toisaalta pitkittynyt infektiokin voi aiheuttaa monenlaisia oireita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi neljä