Kelpaako naisille yh-isi?
Jäin yksinhuoltajaksi poikani ollessa pari viikkoinen, kun hänen äitinsä vain ilmoitti ettei pystykkään tähän. Emme olleet ikinä yhdessä mutta kyllä silti yhtä lailla lapsi on minun kuin hänen. Poikani täytti joulukuussa 2 vuotta enkä ole nyt parina vuonna edes ajatellut parisuhdetta. Kiirettä on riittänyt yksinhuoltajana ja töissä. Minulla on onneksi iso tukiverkosto enkä ole ollut kokonaan yksin.
Olen pian 26-vuotias ja nyt siinä tilanteessa elämässäni, että kaipaisin toista puoliskoa. Kelpaako naisille ylipäätään edes yh-isät?
Kommentit (106)
Minulla on kaksi lasta, eikä kumpikaan biologisesti minun. Tapasin ex-mieheni, kun hän oli yh. Hänellä oli 2kk ja 5v lapset. Lapsista tuli nopeasti minulle kuin omia. En voi tietenkään tietää tuntuuko oma lapsi erilaiselta, kun ei ole biologisia lapsia. Adoptoin lapset, kun menin miehen kanssa naimisiin. Mies kuoli 3 vuotta sitten ja olen lapsille ainoa vanhempi. Rakastan heitä. Asun nykyään 16-vuotiaan kanssa kahdestaan. 21-vuotias asuu omassa kodissa ja on vuoden ikäisen äiti myös. Olen siis isoäiti! Vaikka lapseni eivät ole biologisesti minun, koen heidät 100% omikseni. Olen ollut nuoremman elämässä aina ja vanhempi ei edes muista aikaa ilman minua. En siis ymmärrä miksei yh-isi kelpaisi. Lapsi vielä noin nuorikin, että tuskin muistaisi aikaa ennen äitipuolta.
Voisin seurustella miehen kanssa, jolla on alle kouluikäinen lapsi. Olisi liian hankalaa ryhtyä esimerkiksi teinin äitipuoleksi. En myös itse halua biologisia lapsia mutta kyllä miehen lapsi käy.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 22:53"]
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 22:48"]
Lapsen saaminen ei kerro miehestä yhtään mitään. Lapsesta on pakko pitää huolta, ei siinä ole kyse miehen määrätietoisuudesta tyhmät lehmät :D
[/quote]
Kyllä kuule moni ihminen muuttuu vastuuntuntoisemmaksi ja epäitsekkäämmäksi lapsen saatuaan. Niin miehet kuin naisetkin. Perusluonne saattaa olla tietysti mitä kelläkin, mutta suurimmalla osalla vanhemmuus tuo esiin ne paremmat puolet ihmisestä.
[/quote]
Ai kuten Vilja Eerikan tapauksessakin? Ja niissä lukemattomissa lasu:n asiakkaissa? Melkoista soopaa!
Kyllä niille kelpaa, varmimmin ehkä pari vuotta itseäsi vanhemmille naisille. Jos olet oikeasti kunnollinen mies joka käy töissä ja on täyspäinen ajatusmaailmaltaan, niin on sulla vientiä. Siihen toki sun pitää varautua että naisystävä saattaa haluta sun kanssa myös vauvan.. Ja jos naisella itsellään ei ole mitään käsitystä vauva-ajasta, niin ei välttämättä heru ymmärrystä kun et halua etkä voi aina lähteä leffaan tai baariin kun naista kiinnostaisi. Tai että lomareissuilla on 99% varmuudella sun lapsesi mukana.
Moni on varmaan valmis leikkimään kotia, osa ei välttämättä oikeasti tiedosta että sinulla on tosiaan päävastuu lapsen kasvatuksesta eikä kyseessä olekaan mikään viikonloppuvauva. Enkä voi kylliksi korostaa sitä seikkaa että nainen, joka on mustasukkainen ajasta jonka vietät lapsesi kanssa, ei ole sinulle se oikea nainen.
[quote author="Vierailija" time="07.01.2015 klo 01:02"][quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 22:53"]
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 22:48"]
Lapsen saaminen ei kerro miehestä yhtään mitään. Lapsesta on pakko pitää huolta, ei siinä ole kyse miehen määrätietoisuudesta tyhmät lehmät :D
[/quote]
Kyllä kuule moni ihminen muuttuu vastuuntuntoisemmaksi ja epäitsekkäämmäksi lapsen saatuaan. Niin miehet kuin naisetkin. Perusluonne saattaa olla tietysti mitä kelläkin, mutta suurimmalla osalla vanhemmuus tuo esiin ne paremmat puolet ihmisestä.
[/quote]
Ai kuten Vilja Eerikan tapauksessakin? Ja niissä lukemattomissa lasu:n asiakkaissa? Melkoista soopaa!
[/quote]
oletko sä sama joka aina vetää tuon Vilja Erika kortin pöytään? jotenkin huono vertaus nyt tähän kohtaan, ensikerralla taas parempi onni. kamala tapaus myönnän, mutta koita päästä siitä jo yli tai hae ammattiapua. haloo tuossahan sanottiin moni! ei yleistetty, että kaikki kuten palstalla pahana tapana on.
Ei kelpaa. Pari kertaa tapaillut yh-isukkeja ja ei enää koskaan...
Mutta ehkäpä se johtuu siitä, että olen lapseton nainen
Lasten vihaajia tässä ketjussa näyttäs olevat enemmän kuin miesten vihaajia. En ymmärrä miten joku ei voi "sietää" lapsia, ei edes muka-rakastamansa miehen lapsia. Mulla ei ole itsellä lapsia mutta ei ne silti ole minulle millään tavalla vastenmielisiä eikä este parisuhteelle jos olen todella rakastunut mieheen.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 21:28"]Kautta aikojen naiset ovat mieltyneet vastuuntuntoisiin miehiin.
[/quote]
Näin on, vaikka tietyt tahot aina yrittävät määkiä, että naiset rakastuu renttuihin ja kusipäät vie kaikki naiset. Tämä on varmaan yksimielisimpiä ketjuja av:n historiassa :)
[quote author="Vierailija" time="07.01.2015 klo 01:46"]
Lasten vihaajia tässä ketjussa näyttäs olevat enemmän kuin miesten vihaajia. En ymmärrä miten joku ei voi "sietää" lapsia, ei edes muka-rakastamansa miehen lapsia. Mulla ei ole itsellä lapsia mutta ei ne silti ole minulle millään tavalla vastenmielisiä eikä este parisuhteelle jos olen todella rakastunut mieheen.
[/quote]
No ei ne ole este muuten kuin että elämä muuttuu täysin. En halua sitä. Eli ei sitten miestäkään.
Sä nyt varmaan tulkitset tämänkin lapsivihaksi?
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 21:46"]
Pakko sanoa, että mulle ei ikinä kelpaisi. Ylipäätään isätyyppiset miehet ovat minulle totaalinen turn off, pidän miehekkäistä ja jännittävistä miehistä enkä ole tippaakaan äidillinen. Tämä on totuus, jota monet naiset eivät kehtaa sanoa ääneen...
[/quote]
Elikkäs mies panee paksuksi ja paineelee seuraavalle mättäälle. No, toivehan toikin.
Taitaa olla yh-isät ns. kysytympää tavaraa kun yh-äidit. (Anteeks huono ilmasu...)
Minulle kyllä kelpaisi, olen 20-vuotias ja lapseton. Olen kyllä äärimmäisen lapsirakas, ja yh-isyys kertoo näin karkeasti yleistäen vastuullisuudesta, luotettavuudesta, jonkinasteisesta "rauhallisuudesta".. Sekä monesta asiasta, joita en osaa sanalla sanoa, mutta joita minä miehissä arvostan paljon enemmän kuin lihaksia, ulkonäköä, ryyppäystä, mitä ikinä...
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 22:37"]Mieluummin yh-isi kuin esim. viikonloppu- tai viikko-viikko-iskä. En halua säätää minkään ex-vaimojen kanssa, en halua ottaa kotiini lapsia, jotka joutuvat vaihtamaan kotia jatkuvasti ja ovat siksi levottomia ja hakeavat vanhempansa huomiota. Parempi niin, että lapset ovat siinä koko ajan.
[/quote]
Samaa mieltä, en ikinä ottaisi miestä, jolla on jaettuja lapsia. Kaikki tai ei mitään, nyppisi toden teolla olla jonkun ilmainen lapsenvahti, koska eiväthän etävanhemmat ja puolikkaat ole mitään muuta kuin sitä ja raha-automaatteja.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 22:08"]
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 21:40"]
Ihan yhtä huono kuin yh-äitikin. Sussa varmaan oli joku vika että muija lähti, esim narsismi ja kiristit lapsen itellesi tai vaimosi ei jaksanut sua muuten vaan Kukaan käytettyä halua
[/quote]
Ap sanoi ettei ollut yhdessä lapsensa äidin kanssa. Äiti ei siis jättänyt ap:ta vaan lapsen! Jos jommalla kummalla narsismia niin äidillä..
[/quote]
Aika jännä. Kun etäisä tekee saman tempun, eli omasta päätöksestään ja tahdostaan jättää lapsensa, niin häntä ei haukuta millään tavalla. Mä seurustelin nuorena ja tyhmänä miehen kanssa, joka koki että on eron jälkeen "vain helpompaa" olla tapaamatta lapsia ja aloittaa uusi suhde lapsettomana. Suhtautui niihin lapsiin, kuin johonkin vanhoihin tavaroihin, jotka voi heittää pois.
Kukaan silti, ei sen miehen kaverit tai suku, pitäneet miestä mitenkään poikkeavana tunnetasolla. Tollanen käytös nyt vaan sallitaan miehille.
Mutta yh-äitejä sen sijaan haukutaan AINA. Niitä syytetään vaikka siitä, että valitsivat miehensä väärin, jos ei muuta haukkumista keksitä. En siksi näe mitään syytä, miksi yh-iseihin pitäisi suhtautua yhtään vähemmän armottomasti. Mä itse jäin leskeksi ja yhden lapsen äidiksi neljä vuotta sitten ja myös leskiäiteihin suhtaudutaan yhtä paskasti kuin yh-äiteihinkin.
Uskoisin että tarinasi saattaa herättää monessakin naisessa sympatiaa ja herättää ns. suojelu- ja äidinvaistot :)
Vieläkö haluat perheen vai oletko jo päättänyt, että esim. lapsiluku on täysi ja naimisiin et mene enää ikinä? Jos olet niin pettynyt, sitten voi olla huonommat mahdollisuudet. Muuten en usko, että tuo yksinhuoltajuus on monellekaan naiselle ongelma.
Täytyy sanoa, että ihan rehellisesti ei kelpaisi. Olen itse valinnut elämäntyylikseni ainakin toistaiseksi lapseettomuuden. En vihaa lapsia, mutta en ole valmis alkamaan kenenkään äitipuoleksi. Haluan ainakin toistaiseksi vietää lapsivapaata elämää enkä nyt tarkoita että bilettäisin koko ajan.
Haluan mm. matkustella mahdollisimman paljon, asua keskustassa (ei olisi varaa perheasuntoon täällä)ja käydä kahvilla/ravintoloissa/jne mieleni mukaan. En halua joutua miettimään asumisen ja ajankäytön suhteen lapsen päiväkoti- ja koulumatkoja. En halua käyttää vapaa-aikaani lapsen kuskaamiseen harrastuksiin ja muihin enkä halua omien aikataulujeni muodostuvan näiden lapsen tarpeiden ympärille.
Olen kai silti vähemmistöä eli valtaosalle naisista YH-iskä on vaan hyvä juttu. Jokaiselle jotakin.
N27