>>Huhtitoiveet viikolle29<<
Kovin on hiljaista meidän pinossa, mutta katsotaan jos vaikka uusi viikko toisi vähän enemmän keskustelua! =)
Kommentit (45)
Ja minunkin puolestani tervetuloa kaikille uusille!:)
Onpa outo tää tekstikenttä. Tai ainakin mun koneella on tämmönen älyttömän kapea ja rivi vaihtuu koko ajan.
Kovin on hiljaista huhtikuisissa tosiaan. Varmaan kierrot niin alussa ja ehkäpä paljon lomalaisia.
Itse palaan hoitovapaalta töihin parin kuukauden päästä. Plaah, toivoisin kovasti että tärppäisi ennen sitä...
Kp 10 menossa ja ovis osuu tod.näk. ke-pe akselille. En oo vielä ovistestejä kokeillu. Aattelin vielä toisteseks mennä omien tuntemusten mukaan.
Tsemppiä kaikille!!!
Neppe kp10/24-29, yk2
Olen kohta 34, asun pk-seudulla, lapsia ennestään kaksi. Toiveissa olisi vauva ensi keväänä tai kesänä, ei siis välttämättä heti huhtikuussa, mutta voi se silloinkin tulla, koska ollaan oltu aika huolettomia ehkäisyn kanssa.
Yritys on siis aloitettu 07/08 tai ehkä ennemminkin annettu vauvalle mahdollisuus tulla. Jos ei tällä rennolla asenteella ala tärpätä, niin varmaan syksymmällä ruvetaan määrätietoisemmin "tekemään" lasta.
Katselin mahdollista laskettua aikaa Vauva-lehden laskurilla ja OYS:in raskauskiekolla(http://www.oys.fi/index.php?option=com_wrapper&Itemid=111)
Toinen antoi LA:ksi 5.4. ja toinen 7.4. että kummankohan niistä nyt sitten valitsisi... Nyt kp14.
kookosnougat
Hiljaista on juu. Mulla ovis olis ehkä tulevana viikonloppuna, josko sitä nyt sitten tapahtuu, pillerit jätin vasta pois ja menkat oli ja meni, nyt siten ootellaan ja katsotaan lähteekö kierto itsekseen toimii vai ei. Töitä olis pari päivää vielä sitte alkaa puolentoista viikon loma, enempää kun ei ole =( Noh, ehditään kyllä käymään muumimaassa ja vaasassa =)
Meidän 4vee poika toivoo kovasti saavansa pikku siskon ja isänsä eilen kyseli et mistä saatas uus vauva ku pienin on jo kasvanu vauvasta ulos (2,7vee)..nii esikoinen tuumas et äitin mahastahan sen saa heh heh Noh pojille ei kyllä ole kerrottu että olisi vauva toiveissa, eipähän nuo sitä vielä niin ymmärrä ja saati sitte että olisvat hiljaa asiasta.
Koetin jo kertaalleen pistää viestin ketjuun, mutta minne lie karannut. No uusi yritys.
Täällä elellään ovulaation jälkeistä aikaa, ovis lienee ollut viime to/pe. Kesäflunssa päällä ja väsyttää siis kovasti...
Mukavaa viikonalkua kaikille huhtivauvasta haaveileville,
Siiili (kp15/26)
Uutena tuuppaan itseni joukkoon. Eka yk menossa mutta otetaan tässä nyt vähän aikaa harjoittelun kannalta=) Usko tärppiin heti ei ole kovinkaan vahva, etenkin kun tuo seksi oli aika harvinaista herkkua viime viikolla, juuri kun olisi pitänyt olla kuin pienet "jäniinit"... Laittelen esittelypinoon tarkempaa tietoa itsestäni. Peukut "db db" kaikille kuumeilijoille!
T: Helmi (YK1, kp 17/27)
Moi kaikki!
Hiljaiseloa tosiaan taitaa olla muuallakin kuin täällä kuvaruudun takana.
Nyt menossa kp10, kuten tais olla Nepelläkin :) ovista siis odotellen.
Joku tuossa puhui lasketusta ajasta (sorry etten muista nimimerkkiä). Kävin tuossa itsekkin oys:n sivuilla kattomassa mahdollista laskettua aikaa, kun tää vauva-sivuston laskuri antaa 11.4.2008 ja se oys:n sivusto 8.4.2008. Jälkimmäisessähän kysytyään kyllä kierron pituutta, että johtuneenkohan ero siitä.
Vielä ON:aa.. oon yrittäny olla nyt stressailematta ja hermoilematta.. Sit oon ottanu käyttöön tärpin mahdollisuuksia lisääviä keinoja, kuten greippimehu, vitamiinit ja sit ajattelin viel koittaa sitä että jää sänkyyn makoilemaan hetken pitempään pupuilun jälkeen ja alaosaa hieman koholle.. Tepsineetköhän, mutta mieli on parempi kun jotain "voitavaa" on tehnyt.
Toivon meille kaikille onnea tälle kierrolle :)
Sivri kp10/25 yk3
hyvää alkavaa viikkoa kaikille!
meillä täällä jännäillään nytten pari tulevaa viikkoa.... oma kierto heittelee välillä joten vaikea välillä hahmottaa missä vaiheessa ois otollinen vaihe... täytyy siis harjoitella asiaa enemmmän....
no nytten täytyy mennä... plussia vaan kaikille!!! :)
Tipuin maaliskuisista ja yk 12 alkaa. Jospa nyt tärppäisi. La olisi 21.4.´09.
Vähän itsestäni: olemme uusperhe; miehen 3 yli 10 vuotiasta lasta ja yhteiset pojat 07/05 ja 09/06. Ja vielä yhtä vauvaa tekisi mieli, joka jää varmaan sitten viimeiseksi.
Hyvää viikkoa! =)
Kp 1/26-30, yk 12
Heippahei kaikille!
Me vasta olemme aloittaneet toisen lapsen yrittämisen hiljattain, mutta vauvakuume on niin suuri, että mielelläni täällä jakaisin tunteita ja kiertoja kanssanne! :)
Esikoinen täytti vajaa kuukausi sitten sitten vuoden ja silloin päätimme, että nyt saa kakkonen tulla. Lopetin siis pillerit (cerazette) muutama viikko sitten ja tässä nyt kierron tasaantumista odotellaan... Menkkoja ei vielä ole tullut ollenkaan, joten kiertopäiviä en vielä pysty laskemaan. Toivottavasti se ovis nyt kuitenkin jossain vaiheessa ilmaantuu :)
miimi_ kun kirjoitat ettei menkkoja ole ollenkaan tullut niin kai ne nyt sillon on tullu ku pillerit on lopettanu??
Mulle gyne sano et pillereiden lopetuksen jälkee olen ehkä hedelmillisimmällini että kannattaa yrittää heti "kunnolla". Ja sitte toisaalta mulla hyvin todennäköistä ettei oma kierto lähe pelittää ilman hormoneja.... saas nyt nähdä, loppuviikosta ehkä ovis sitte JOS sitä tapahtuu edes.. Onneksi ei oo ku huomiin enää töitä, sit saa puoltoista viikkoa ollakin pois töistä ja lomailla perheen kanssa muumimaat ja vaasat =)
Heippa kaikille,
mikä tekee ihmisestä niin tyhmän että menee testaamaan näillä kiertopäivillä (15/18-24)
tottakai se näytti negaa.. *huokaus*.. Onko kellään piinaviikko? Missä vaiheessa meinaatte testata ? Itse meinaan uudelleen vasta kun menkat ovat oikeasti MYÖHÄSSÄ.. =D
En ole pitkään aikaan ehtinyt käymään täällä. Aika hiljainen vaihe taitaa olla menossa.
Pupuiltu ollaan ahkerasti, greippimehua on tullut litkittyä ja olen jäänyt pupuilun jälkeen pitkälleen jalat kohti kattoo :) Täytyyhän sitä kaikkia keinoja kokeilla :) Nyt sitten vain odotellaan, onko mistään ollut apua.
sunshine kp19/29-30
Jee, ovis taitaa lähestyä, koska tänään oli vahvempi viiva tikussa kuin eilen =)=) Onneks ollaan nyt jaksettu pupuillakkin kunnolla jo nyt, kun se ei jostain syystä tunnu niin pakkopullalta ku ennen.. Ehkä kesä tekee taikojaan, kun musta tuntuu oikeesti että olen paljon halukkaampi ku ennen.. Hyvä vaan!! :)
Ollaan saatu vähän eloa meiän pinoon, kivaa!
Neppe: Mullakin on tämmönen ihan pikku laatikko mihin tä viesti kirjotetaan..tuntuu hölmöltä, mutta ei tää nyt haittaa, kuhan ei vaan näitä teknisiä yllätyksiä mitä nyt on ollu jos jonkinmoista, tulisi enää lisää..
Eipä täs nyt taas mitää ihmeempiä ollu..
- tanni - kp13/28-30 yk8
Eli täti tuli sunnuntaina. Oli ensimmäinen yk, että menkööt nyt tämän kerran :)
Poika 10/07 meillä on ja nyt kakkonen olisi toiveissa. Alle kahden vuoden ikäero olisi tavoite, että hyvin tässä on vielä aikaa raskautua. Ensimmäinen tärppäsi yk 5. Täytyykin tästä lähteä poju laittamaan nukkumaan, alkaa ääni olla sitä luokkaa..
Pahoittelut maaliskuisista tippuneille, mutta lämpimästi tervetuloa huhtikuisiin!
Täälläkin ovis lähenee (ainakin luultavasti). Kaikkien laskurien mukaan ovis osuis lauantaille, mut tänään jo tuntuu vasemmalla puolen aikamoista vihlontaa. Ois ehkä sittenki pitäny jo niitä testejä hankkia, ni ei tarvis pähkäillä...Varsinki nyt ois ollu mukava tietää vähän tarkempi ajankohta kun mies on poissa huomiseen. Mut näillä on mentävä ja toivottava parasta.
Greippimehuakin tuli kaupasta ostettua maanantaina:)
Neppe kp12/24-29, yk2
820504, ei ei, menkkoja ei tullut pillereiden lopettamisen jälkeen ollenkaan (vielä), vaikka koko tämän kolmisen viikkoa kun nyt ilman pillereitä olen ollut, niin on kyllä ollut ihan menkkaolo... Ehkäpä sekin kertoo jotain hormonitoiminnan aktivoitumisesta, toivoisin ainakin näin. :) Googlettamalla olen oppinut, että saattaa kestää useampikin kuukausi ennen kuin menkat minipillereiden jälkeen alkavat, joten ei auta kuin odottaa... Tai kaikkein hienointahan olisi, jos tärppäisi ennen ensimmäisiäkään menkkoja.
Juuri sain pojan päiväunille, joten pitäisi kai vähän kotihommiakin saada tehtyä!
Ciao!
Miimi
Just, nii minipillerit, on joteski erilaiset ku tavalliset.... enhän mä tiedä niistä mitään, käytetäänkö niitä jotenki eritavallakin ku tavallisia?
Mulla on kyllä tullu (normaaleiden)pillereiden lopettamisen jälkee menkat niinku aina normaaleillakin pilleri tauoilla, mut sen jälkee sillon -03 jäikin sitte tulematta, nyt jännään et kuinka tälläkertaa käy. Öh, onpas sekavaa tää mun kirjottamiin.. =(
Neppe:n kanssa meillä onkin laskureiden mukaan sama ovis päivä =)
Saas nyt nähdä kuinka meitin käy ;-)
Tsemppii vaan plussailuihin! Jes, mä pääsen kohta loman viettoon!!! Palaan varmaan sitte ens viikon jälkeen palstoille!!
Harmittaa ihan, että edes aloin noita minipillereitä käyttämään. Olisi pitänyt ennakkoon miettiä jo niiden lopettamistakin, mutta silloin puoli vuotta sitten ei tullut mieleenkään, että mitä niiden lopettamisesta seuraa. E-pillereistä minipillerit eroavat siinä, että niitä otetaan joka päivä, ei siis pidetä taukoja ollenkaan. Kuukautisetkin saattavat jäädä pois kokonaan, kuten mulla kävi, eli senkin vuoksi on kierto varmasti ihan sekaisin...
Nyt syömään! Hauskaa lomaa 820504 :)
M
Tulin sitte kuitenkin tänne tsekkaa tilannetta ku piti pankissa käydä =)
Eihän täältä näköjään malta olla pois heh
Mä luinkin netistä jo noista minipillereistä.. Kurjaa toi oman kierron toimimattomuus on, toivotaan nyt et ne lähtis tässä meillä toimimaan pian!! =)
Nyt tarttee lähtä antaa pojille välkkäriä ja sitte lettujen paistoon ku tulee kavereita kylään niin aattelin tarjota lettuja =)
Itellä alkaa oviksen bongaus tänään..pitäisi yrittää testata vielä ennen töihin menoa..sielä vähän hankalaa ja kun pitäs olla juomatta se pari tuntii ni ei onnistu --> kuolee janoon!!!
Eilen iltasella alotettiin pupuilut eli vissiin ihan hyvissä ajoin :)
Missäs välissä muut ovat menossa?? Kuka alkaa piinailemaan ensimmäisenä ja tuo meille plussan?
No nyt täytyy lähteä kauppaan ostamaan jotain murua rinnan alle :)
- tanni - kp12/28-30