Aprillia vai aprilliä?
Jos mielestäsi oikea muoto on aprillia, peukuta ylös, jos aprilliä, peukuta alas.
Kommentit (17)
Enpä eläissäni ole kuullut kenenkään sanovan "aprilliä".
Suomen kielen vokaaliharmonian mukaan oikea muotoa on aprillia. Alussa oleva a tekee myös viimeisestä kirjaimesta a:n.
Se on aprillia, tässä vielä Kotuksen blogista pari kommenttia, kun kirjoittaja otti vapauksia:
4.4.2011 2.24
Aprilliä??
Eikös se kirjoiteta aprillia?
4.4.2011 7.57
Vesa Heikkinen
Joo! Sanakirjan mukaan juuri noin eli aallisena. Otin tässä vapauden kirjoittaa, niin kuin itse sen sanon. Olen viljellyt näissä blogimerkinnöissäni muutenkin aika paljon omaa puheenparttani, tai muiden... Luotan siihen, että yleiskielinen teksti kestää tällaiset pienet "vapaudet". Tekstilajikysymyshän tämä taitaa olla niin ikään. Minulle blogimerkintä ei ole se tiukimmin normitettu laji.
Muuten, aprillista ks. esim. Raija Moilasen juttu Kotuksen verkkosivuilta:
http://www.kotus.fi/?s=2616.
Lähde: http://www.kotus.fi/nyt/kotus-blogi/vesa_heikkinen/aprillia!_pure_paltu…
Vierailija kirjoitti:
Se on aprillia, tässä vielä Kotuksen blogista pari kommenttia, kun kirjoittaja otti vapauksia:
4.4.2011 2.24
Aprilliä??
Eikös se kirjoiteta aprillia?
4.4.2011 7.57
Vesa Heikkinen
Joo! Sanakirjan mukaan juuri noin eli aallisena. Otin tässä vapauden kirjoittaa, niin kuin itse sen sanon. Olen viljellyt näissä blogimerkinnöissäni muutenkin aika paljon omaa puheenparttani, tai muiden... Luotan siihen, että yleiskielinen teksti kestää tällaiset pienet "vapaudet". Tekstilajikysymyshän tämä taitaa olla niin ikään. Minulle blogimerkintä ei ole se tiukimmin normitettu laji.Muuten, aprillista ks. esim. Raija Moilasen juttu Kotuksen verkkosivuilta:
http://www.kotus.fi/?s=2616.Lähde: http://www.kotus.fi/nyt/kotus-blogi/vesa_heikkinen/aprillia!_pure_paltu…
Hhaha, kielitieteilijät on just tuollasia. Leikittelevät hulvattomasti kielellä ja ottavat pieniä "vapauksia" - ja eiköhän kohta joku enemmän pilkkua rakastava huomauta asiasta. Yritä siinä sitten olla hauska veikko.
T. Kielitieteilijä itsekin
Kuitenkin on rilli - rilliä, grilli - grilliä.
Vierailija kirjoitti:
Kuitenkin on rilli - rilliä, grilli - grilliä.
Ja aprillia, syö silliä.
aprillia suo sillia juo kuravettapaalle
a prill-iä
Ei kai kenenkään kieli taivu aprillia- muotoon?Siis että kirjoitettuna tietysti lopussa a, mutta puhuessa ä
Tuolla alhaalla on juttua aprillipiloista, ja siinä lukee "aprilliä". Luulin ap:n saaneen siitä idean kysymykseensä. Minua tuo muoto ainakin häiritsee.
ihan vitun sama kun suomen kieli jää muutenkin englannin jalkoihin
Vierailija kirjoitti:
Kuitenkin on rilli - rilliä, grilli - grilliä.
Mutta niissä ei olekaan a-kirjainta. A ja ä eivät esiinny samassa sanassa (paitsi yhdyssanoissa ja kirjakieleen päätetyssä tällainen-sanassa) johtuen vokaalisoinnustamme.
Yksittäin sanottuna se on aprillia.
Lorussa se vääntyy muotoon "aprilliä", että sointuu sanaan "silliä".
Näin sanoisin minä, sillä suomen kielen sanoja muutenkin taivutellaan oudosti, lyhennellään ja väännellään niin, että ne sopivat runoon tai lauluun.
Vaikka miten sanoisitte aprilliÄÄÄ, niin se kirjoitetaan aprillia. Siis jos halutaan kirjoittaa oikein. Voihan sitä kirjoittaa/sanoa vaikka äprilliä. Tai... äprillia.
Vierailija kirjoitti:
ihan vitun sama kun suomen kieli jää muutenkin englannin jalkoihin
April fools!
SE ON APRILLIÄ