Onko normaalia, että vaikka on laittanut kainaloihin deodoranttia,
ne kuitenkin hikoavat? Käytän Triple Dry -merkkistä dödöä.
Kommentit (10)
Harmittaa, kun dödö ei pidä niitä kuivina. Kokeilin taannoin myös Absolut Torria, mutta se oli liian styrkkaa.
ap
1. vähentää hikoilua
2. estää hajun muodostumista.
Ihminen voi hikoilla ilman että haisee, toisaalta joku voi olla käytännössä kuivakainaloinen ja lemuaa hielle, ihmisestä kiinni. Talkki on se mikä auttaa, sitä ihmiset käyttävät lämpimissä maissa.
Mutta eipä sekään estä hikoilua.
ap
Mun käsittääkseni deodorantti ei estä hikoilua vaan lähinnä peittää sen hajua neutraloimalla kainalon bakteereja.
Antiperspirantti taas estää hikoilun sillä se tukkii ihohuokoset alumiinilla (jota yllätys yllätys löytyy rintasyöpäkasvaimista mutta ilmiselvää yhteyttä ei pystytä todistamaan) ei siis kovin hyvä vaihtoehto.
Mulla parhaiten toimii jostain syystä jalokivigallerian deodoranttikivi. Sama kivi on kestänyt jo 2 vuotta eikä ole edes kulunut. Minulla se selvästi vähentää hikoiluakin ja hien hajua ei ole edes kolmantena päivänä.
talkkia (myös rintojen alle) sekä Nivean dry comfort
-dödöä.
Jossakin oli ohje, että illalla pesun jälkeen kannattaa laitaa deodorantti, niin se alkaa jo silloin vaikuttaa ehkäisevästi.
voitko kokeilla uudestaan absolut torria? kyllä se on vahvaa mutta toisaalta teho on loistava. Ainut mikä on auttanut minua. Kyllä kestän pientä ihoärsytystä jos saan pitää kainalot kuivina. Lisäksi käytän aina aamuisin normi dödöö koska vaikka ei tulisi märiksi niin voi vähän haista.
jollakin suihkunesteellä. Rexonan palasaippua on paras. Sillä saa jo paljon parannusta kun aloittaa tosi hyvällä pesulla! Toki antiperspirantti sitten peliin mukaan, mutta pesu on a ja o.
parempi rexonan antiperspirantti max jotain.
ainoa joka estää hikoilun on mulla botox-hoito.
noin. 300 euroa maksaa mutta kestää yleensä noin vuoden päivät ettei kainalot kastu ollenkaan =)
kai se on tottumuksesta kiinni, mutta mulla toimii sellainen vihreä palasaippua parhaiten.
Tosiaan kunnon vaahtopesu. (Ja karvat pois.) Sitten kainalot kuiviksi ja heti ANTIPERSPIRANTTIA perään. Ja taas pitää odottaa että kuivuvat ennen pukeutumista.
Saattais toimia muillakin?
ja kyllä ne silti toisinaan "kostuu". Eli minulle hyvin normaalia ainakin.