Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten voi max 5-henkisellä perheellä mennä 1000-1500e RUOKAAN???

Vierailija
04.11.2011 |

Luin tuota ok-tuloisen budjetti ketjua ja järkytyin miten paljon perheillä menee ruokaan rahaa? Syödäänkö näissä perheissä joka päivä ulkona ravintolassa vai ostetaanko kaupasta ainoastaan valmisruokia? Luulisi että noilla ruokamenoilla kaikki perheenjäsenet lapset mukaan lukien olisivat vähintään 100 kiloisia!



Meillä on 1 aikuinen ja 2 lasta ja ruokaan sekä taloustarvikkeisiin menee kuussa 100-150€. Syödään kuitenkin todella maukkaasti, terveellisesti ja monipuolisesti. En ymmärrä miten saisin ruokaan kulumaan enempää rahaa, paitsi siten että söisimme aina vain ravintolassa.

Kommentit (68)

Vierailija
21/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

terveellisesti, on ihanaa kun vo ostaa vaikka kaupan kerroskiisseleitä tai mangojugurttia. Kyllä sen verran minussa on kulinaristin vikaa että vaikka pidän perusruuasta niin kyllä niitä herkkujakin pitää olla!

Ei se puuro ja laatikot vuodesta toiseen aina maistu. tai että aina on keittoa... keittoa ja laatikkoja viikosta toiseen.

Mä en muutenkaan käsitä miten joku voi mieltää puuron ruuaksi??

Että kulinaristi ei syö kaupan kerroskiisseleitä tai mangojugurttia. Kulinaristilla on sen verran kehittynyt maku, että ei koske teolliseen paskaan.

Jokainen voi olla kulinaristi omalla tavallaan. Ei ole mitään tiettyä ruokaa mistä kulinaristi pitää ja mistä ei. Jokainen kulinaristi syö sitä mistä itse pitää. Tärkeintä on, että nauttii siitä mitä syö. T.ohis

Vierailija
22/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pala kurkkua (hirveän makuisia näin syksyllä) riittää meillä 2 päiväksi, siksi 1,50 /pvä ja vain lisukkeena ei siis ateriana.



Usein ostamme vain pelkkää frisé salaattia 1,80 tupsu ja teemme siihen valkosipuliöljyn kastikkeeksi.



Ruokasalaatti maksaakin sitten jo 3-5€ per nuppi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laadukkaat leivänpäälisetkin maksavat jo pelkästään pari sataa kuussa. On tämä niin kallis maa :(

Vierailija
24/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun jo yksin huoltsikan rupupihvikin maksaa 18-26€ per henki, pasta-annos 10-15€. Johan tuohon menee juomineen 100€ neljältä... kahdesti kuussa tekee 200 joten loppukuu (29pv) syötte viidelläkympillä??



Niin ja joo, meillä ostetaan jugurtti (halvin) litran tonkissa vaikka jaoinkin 3 annokseen tuossa laskelmassani, hinta ei tietty ole ihan sentintarkka. Muroja tuo kuopus syö ehkä kerran kaksi viikossa, muuten leipää aamu- ja iltapalaksi.



Valmisruokaa kerran kuukaudessa (mäkkäriannos tai kaupan pizza ), ravintolassa ehkä kerran vuodessa Suomessa omalla rahalla.



Syy vähäiseen ravintolassa käyntiin on siinä etten viitsi maksaa ylihintaa ruuasta joka todennäköisesti on huonompaa kuin itsetehty!

Vierailija
25/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

...eikä todellakaan osteta kuin halpaa perusruokaa. Paljon pastaa, perunaa, kanaa, jauhelihaa, kalapuikkoja (!!), tonnikalaa jne. Hedelmät ja vihannekset aina niitä jotka tarjouksessa. Herkkuja halvalla vain viikonloppuisin. Mukana summassa vaipat, talouspaperit jne. Mutta ihan minimi summa täällä pääkaupunkiseudulla on 800e/kk joka varattava ruokaan. Iso mies, kolme poikaa (joista 2 urheilee) ja minä.

Vierailija
26/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun ostaa luomua, tuoretta, lähellä tuotettua. Tai muuten vain hyvälaatuista ruokaa. Esim. leikkeleitä voi ostaa kahden euron vakuumipaketissa jotain mukakinkkua, tai sitten savupeuraa lihatiskiltä, jolloin hinta on nelinkertainen.



t.perhe, jossa käytetään paljon rahaa ruokaan (tietoisesti), mutta ei olla lähellekään satakiloisia, valmisruokaa ei osteta kuin pari kertaa kuussa ja ravintolassa käydään silloin tällöin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 viime vuoden aikana ruokakauppaan kuluu keskimäärin 400 e /kk:ssa. Lisäksi tulee työpaikkaruokailut noin 2*100 e /kk. Ulkona käymme joskus syömässä (noin 100 e/kk). Kokonaisruokamenot siis keskimäärin ravintolasyömisineen ehkä 700 e/kk. En kyllä juuri yhtään katso hintoja, maito ostetaan aina luomuna, muutakin satunnaisesti. Lasten iät 4, 8, 10 v.

Vierailija
28/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en edes jaksa lukea kaikkia viestejä, mutta aloittajan viestistä 150 eur kolmelle hengelle kuukauden ruuat en voi kuin sanoa, että todellinen fakiiri täytyy olla jos tuolla hinnalla perheensä terveellisesti ruokkii, eikä käydä esim. koulun ruokalassa opiskelijahinnoilla tankkaamassa.



Itse ostamme aina mahdollisuuksien mukaan luomua ja kotimaista ja ruokakauppaan menee reilu tonni kuudelta hengeltä kuukaudessa. Toki nyt saa edullisesti kilokaupalla kotimaisia vihanneksia ja juureksia, mutta syömme myös paljon muutakin, eikä aina ehdi itse kalastamaan ja metsästyskorttikin on vanhentunut, kun ei vaimo tykkää ampuma-aseista.. Marjametsässä kävimme pari kertaa, mutta pakastin täytettiin ihan ostomarjoilla kun tekemistä riittää muutenkin.



Ehkä pointtini on siinä että hyvä kun tehdään itse ruokaa, mutta laadukkaat raaka-aineet maksavat, eikä ruuan hinta mielestäni ole tippaakaan halventunut viimeisen kymmenen vuoden aikana suomessa vaan laadusta saa maksaa paljon suhteessa palkkoihin.



M38

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laadukkaat leivänpäälisetkin maksavat jo pelkästään pari sataa kuussa. On tämä niin kallis maa :(

Mitä tällaiset leivänpäälliset oikein on? Oletan että tarkoitetaan jotain lihatiskileikkeleitä ja hyviä juustoja (?) mutta kuinka paljon teillä oikein syödään leipää?? Ja ihan totta, onko sitä lihaa syötävä (leivän päällä) tai muutenkaan joka päivä? Ei kuulu ihmisen tarvitsemaan ruokavalioon kyllä siinä määrin kuin sitä syödään. Meillä pidetään ihan kasvispäiviä tietoisesti että pysyy suolet paremmin kunnossa ja samoin maailma.

Ja siis kuulutaan selkeään keskivertoon ruokakauppakuluinemme, kun kolmen hengen talous vaippaikäisen lapsen kanssa pk-seudulla kuluttaa noin 800 euroa kuussa kauppaan.

Vierailija
30/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuussa ruokakauppaan, vaikka todellakin lasketaan joka senttiä. Haluaisin ostaa enemmän luomua, parempaa lihaa, erilaisia rahka- ja jogurttivälipaloja (jotka voivat maksaa yli euron kappale!) jne.



Meillä syödään ihan perusruokaa. Ja meitä on 2 aikuista ja 3 alakouluikäistä lasta.



Ei syödä ulkona koskaan, koska ei ole varaa. Voisin tosi helposti kuluttaa tuplasti tämän määrän ruokaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi aikuista ja rahaa ruokaan menee 900-1200 euroa kuussa. Stockan herkussa ne maksaa vähän enemmän ja sitten kun ei jaksa työpäivän jälkeen aina kokkailla. Ja tietty laadukas alkoholi maksaa.

Vierailija
32/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi aikuista ja rahaa ruokaan menee 900-1200 euroa kuussa. Stockan herkussa ne maksaa vähän enemmän ja sitten kun ei jaksa työpäivän jälkeen aina kokkailla. Ja tietty laadukas alkoholi maksaa.

ravintoloissa ei jaksa juosta kun tulee työn puolesta rampattua niissä muutenkin. Kai me sitten ostetaan niitä kalleimpia raaka-aineita kun joskus kokkaillaan ja kokeillaan kaikkia uusia juttuja vähän väliä hintaa katsomatta.

Ou mai ruokalaskua, jos tähän perheeseen tulee jossain vaiheessa jotain lapsia...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Selitys on siinä, että suuri osa ruoasta hankitaan luomuna, kauppahalleista ja eat&joysta. Vimeinen suuri nytkäys kuluihin tuli, kun maito vaihtui kyyttölehmien raakamaidoksi. Sillä on hintaa halvimmillaankin 3,5 euroa litralta.



Silti, meille luonnollinen ja tarveellinen ruoka on tärkeää siinä määrin, että olemme valmiit tinkimään materiasta. Lapsilla eikä aikuisillakaan ei ole uusimpia härpäkkeitä tai pakonomaisia superkalliita harrastuksia. Kotona ja perheen kesken ollaan paljon.

Vierailija
34/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nämä joilla menee ruokaan 2-3 euroa henkilöä kohti. Nämä varmaan syö vain makaronia ja jauhelihaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ruokaan ja taloustarvikkeisiin. Onnea teille!

Vierailija
36/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin tuota ok-tuloisen budjetti ketjua ja järkytyin miten paljon perheillä menee ruokaan rahaa? Syödäänkö näissä perheissä joka päivä ulkona ravintolassa vai ostetaanko kaupasta ainoastaan valmisruokia? Luulisi että noilla ruokamenoilla kaikki perheenjäsenet lapset mukaan lukien olisivat vähintään 100 kiloisia!

Meillä on 1 aikuinen ja 2 lasta ja ruokaan sekä taloustarvikkeisiin menee kuussa 100-150€. Syödään kuitenkin todella maukkaasti, terveellisesti ja monipuolisesti. En ymmärrä miten saisin ruokaan kulumaan enempää rahaa, paitsi siten että söisimme aina vain ravintolassa.

Vierailija
37/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuukausittain 1000-1200 euroa vaikka ei todellakaan tuhlata. Kolme teinipoikaa jotka urheilevat tyhjentävät kaapit ja vanhempien lompakot melko tehokkaasti.



Summaan on laskettu ruuan lisäksi kaikki muukin vessapperista pesuaineisiin. Onneksi teinit saavat yhden lämpimän aterian kodin ulkopuolella arkisin. Me vanhemmat käymme eväiden kanssa töissä. Valmisruokia ostamme melko harvoin ja ei ravintolassakaan kyllä juosta usein.

Vierailija
38/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin jos ostat mehuja, valmiita pakasteruokia jne

Jospa tuohon ruoka rahaan kuuluu pesu aineet ja shampoot ja lääkkeet ja kosteusvoiteet ja äidin tyopaikalla kuuluvaan ruoka-rahaan

Vierailija
39/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on 2 treenaavaa aikuista, 1 teini ja 2 koululaista. Syödään laadukasta, hyvää ruokaa, paljon proteiinia, eli hyvälaatuista lihaa ja kalaa, raejuustoa, rahkaa jne. Ja kasviksia. En tykkää pihistellä ruokakaupassa, miksi edes pitäisi?

Vierailija
40/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuukaudessa. Mun mielestä se on hirveä summa mutta syömme hyvin ja teemme aina kaiken ruuan alusta lähtien itse - 2 pvän ruokia kerrallaan. Lisäksi viikonloppuisin juustoja (tänään niihin meni 20€). Ostin juuri maatilalta vasikkaa, 3,3 kg erilaisia ruhonosia yhteensä 81€. Jauhelihaa syömme hyvin harvoin, mun mielestä kamalaa! Salaattitarpeita ja kasviksia syömme todella paljon ja kauden mukaan. Marjat saadaan omasta metsästä ja jonkinverran sieniä myös.



Parina vl kuukaudessa meillä on ruokavieraita jolloin pöydässä on 6-8 syöjää joskus 12-14.



Tosin tuossa summassa on meillä myös kissanruuat ja esim wc paperit sekä pesuaineet muttei niihin mene kuin ehkä 100€/kk.'



Ruoka vaan on niin sikakallista!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kolme