Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten voi max 5-henkisellä perheellä mennä 1000-1500e RUOKAAN???

Vierailija
04.11.2011 |

Luin tuota ok-tuloisen budjetti ketjua ja järkytyin miten paljon perheillä menee ruokaan rahaa? Syödäänkö näissä perheissä joka päivä ulkona ravintolassa vai ostetaanko kaupasta ainoastaan valmisruokia? Luulisi että noilla ruokamenoilla kaikki perheenjäsenet lapset mukaan lukien olisivat vähintään 100 kiloisia!



Meillä on 1 aikuinen ja 2 lasta ja ruokaan sekä taloustarvikkeisiin menee kuussa 100-150€. Syödään kuitenkin todella maukkaasti, terveellisesti ja monipuolisesti. En ymmärrä miten saisin ruokaan kulumaan enempää rahaa, paitsi siten että söisimme aina vain ravintolassa.

Kommentit (68)

Vierailija
41/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

uppoaa siihen sitenkin

Vierailija
42/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmettelin vain, että mihin ihmiset oikein rahansa laittavat että saavat tuon yli 1000€ ruokaan menemään. Ymmärrän tietysti, että jos perheessä on 3 teini-ikäistä urheilevaa poikaa niin sitten varmasti rahaa ruokaan meneekin.



Meillä syödään pääasiassa tuoreista raaka-aineista alusta asti itse valmistettua ruokaa. Makaronia ja jauhelihaa tuskin koskaan. Kiinnitän huomiota ruoan ravintoarvoon, eli mitä tahansa höttöä en perheemme ravinnoksi kelpuuta. Minulle on pääasia että syömme terveellisesti. Olen hyvä kokki, joten meillä käy usein myös ruokavieraita.



Silti meillä menee ruokaan aivan maximissaan 150€ kuussa, siksi ihmettelin että miksi muilla menee niin paljon. Ehkä tähän sitten selityksenä se, että lapset eivät ole vielä teini-iässä, eivät siis syö paljoa. Itsekin olen suht hoikka nainen, enkä syö työmiehen annoksia.



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

syömme paljon kasviksia, emme juuri koskaan eineksiä, liha marinoimattomana "täyslihana" ei esim. makkaroina. Paljon herkkujuustoja, oliiveja jne.

Nämä joilla menee ruokaan 2-3 euroa henkilöä kohti. Nämä varmaan syö vain makaronia ja jauhelihaa.

Vierailija
44/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten saa ostettua kuukauden ruoat 150€:lla. Ei onnistuisi meillä millään, meillä 2 aikuista, 2 alle kouluikäistä lasta

Vierailija
45/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

monipuolisesti. Perunaa tai riisiä ja siihen vähän jotain lisuketta viereen. Halvinta maitoa lisäksi. Porkkanaa sunnuntaina.

Vierailija
46/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

varaa ostaa ihan mitä tahansa, niin ehkä sitä sitten vaan ostaa ihan mitä tahansa ja sillälaillahan ne ruokalaskut kasvaa.



Me kulutettiin ennen lapsen syntymään ihan huoleti mitä tahansa kaupoissa, koska ostettiin ihan mitä vaan teki mieli ja käytiin kaupassa oikeastaan jokapäivä. Ei se silti tarkoittanut, että oltais erityisesti herkuteltu tai lihottu sen takia, mutta jos nyt ostaa aina pienen paketin jotain ja sit seuraavana päivänä toisen sitä samaa, kun loppui kesken, niin kyllä sitä rahaa saa palamaan ihan normiostoksiinkin. Perhepakkaukset on kannattavimpia lähes kaikissa tuotteissa.



Nyt kun ruokaa ostetaan myös pienelle lapselle, kiinnitetään hirmuisesti huomiota siihen mitä ostetaan ja miten paljon. Ruokalasku on pienentynyt todella paljon jo siksi, ettei joka päivä ehdi/tarvitse käydä kaupassa. Ollaan myöskin tutustuttu tarkemmin kilohintoihin ja tuotesisältöihin, joten hinta- ja laatutietoisuus on kasvanut.



Ja miten ihmeessä edullisesti syövät söisivät jotain jauhelihaa? Suhteutettuna terveellisiin kotimaisiin kasviksiin, sehän on kamalan kallista. Ja sitten taas rahan "tuhlaaminen" eineksiin on aika suhteellista, sillä joku valmishampurilainen tulee aikalailla halvemmaksi, kuin se, että ostaisi kaikki ainekset erikseen ja kokoaisi hampurilaisen itse. Ihan miten tahansa hyvällä/huonolla ruokavaliolla saa kyllä rahansa tuhlattua, jos haluaa. Ja jos siihen on varaakin, niin miksipä ei!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ärsyttää aina tuo sama "ei tuolla rahalla voi syödä monipuolisesti". Kyllä voi ja olen meidän ruokalistoja kirjoitellut jo moniinkin ketjuihin "todistusaineistoksi", sieltäpä niitä voi kaivella ja käydä lukemassa.



Meillä siis perheessä 2 aikuista ja 1 vauva, jonka ruoat on vielä soseita. 150-200 e menee meillä ruokaostoksiin kuussa. Ja ihan normaaleja kotiruokia syödään, tosin lihaa aika vähän, kun olen itse kasvissyöjä ja sit leivät tehdään kaikki itse.

Vierailija
48/68 |
04.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joista toinen treenaa paljon. 1000 e/kk. Ja maitoakin menee 3 litraa päivässä ja minä käytän sitä vain kahvissa...(ja ostetaan luomumaitoa).Jo aamiaisella menee ihan kauheasti: teen puuron ja smoothiet ja kaakaot. Silti ehkä vielä leipää menee aamulla ja tietty maitoa. Usein noin tunti ruokailun jälkeen 13 v:llä (se joka treenaa) on kauhea nälkä... saattaa lämmittää välipalaksi maksalaatikon (koska en jaksa tehdä useita lämpimia aterioita päivässä).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 1 aikuinen ja 2 lasta ja ruokaan sekä taloustarvikkeisiin menee kuussa 100-150€. Syödään kuitenkin todella maukkaasti, terveellisesti ja monipuolisesti. En ymmärrä miten saisin ruokaan kulumaan enempää rahaa, paitsi siten että söisimme aina vain ravintolassa.


150 e/kk on todella vähän. Meillä jo työpaikkaruokailuihin (20 x 7,5e x 2 = 300 e)menee 300 e/kk. Tämä siis pelkkiin aikuisten lounaisiin. Eväitä ei oikeastaan voi syödä (ei jääkaappia tai mikroa) ja työntekijöitä kannustetaan syömään yhdessä ruokalassa yhteishengen luomisen vuoksi.

Tietenkin rahaa meni paljon vähemmän silloin kun olin lasten kanssa kotona ja mieskin pystyi ottamaan eväät töihin.

Vierailija
50/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein ihmettelen kuinka vähän ystäväperheessämme syödään. Heillä taas ihmetellään miten olemme niin suuriruokaisia. Me olemme hoikkia (minä ja lapset läpipa*koja), he hieman tukevia (aikuiset ainaisella laihiksella).



Me emme siis ikinä tulisi toimeen niin vähällä ruoalla kuin he. He eivät käytännössä syö päiväkotipäivien ja työpaikkalounaiden jälkeen kotona kuin vähän iltapalaa. Me taas syödään kunnon päivällinen ja runsas iltapala. Heistä on ihan kummallista miten aikuiset (ja lapset) jaksavat syödä kunnon ruokaa 17 aikoihin ja sitten taas klo 19 isot satsit ruokaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

menee omiin ruokiin n. 150e kuukaudessa, vaikka syön terveellisesti ja monipuolisesti, lasten ruokiin (2 lasta) n. 100e eli meillä kolmihenkisessä perheessä ruokaan menee n. 250e/kk

Vierailija
52/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

päivä ruokiksella ravintolassa. Päivässä kahdelta aikuiselta menee 20 euroa, viikossa 100 euroa, kuukaudessa 400 euroa ravintolaan. En edes laske näitä rahoja ruokabudjettiin, vaan ne ovat ruokisbudjettia.

Ruokakauppaan menee ehkä 100 euroa viikossa. Meillä menee ruokaan kaikkineen siis 800 euroa kuussa, mutta muut taloustarvikkeet eivät sisälly tähän. Emmekä mielestäni edes syö erityisen hyvin, ei ostella mitään leivoksia, eikä kalliitta pihvejä tms,

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

allergia tai erityisruokavalioista.. noissa sitä rahaa vasta valuukin kauppaan.

Vierailija
54/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei todellakaan voi toisen ihmisen tulot mennä suoraan pelkkään ruokaan, näin se vaan on. Mielelläni ostaisin luomua ja lähruokaa, mutta ruuan kallistumisen (samalla tulojen pienenemisen kanssa) myötä on ollut pakko tehdä epäeettisempiä valintoja. Pääasia on kuitenkin saada perhe ruokittua monipuolisesti ja terveellisesti.

Meitä on 7- henkinen perhe, ja ruokaan menee tällä hetkellä n. 200e/ viikko, eli sinne 800 euron hujakoille kuukaudessa. Jos on jotain ekstraa, synttäreitä tms, niin helposti menee yli tuon.



Ruoka on oikeasti kallistunut viimeisen vuoden- kahden aikana ihan älyttömästi, eikö kukaan muu ole huomannut?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuussa, ja hän syö erilaisia pataruokia, kalaa, puuroja, leipää, paljon vihanneksia ja hedelmiä, keittoja. Tekee kaiken itse, paitsi leivät. Mutta tietysti hänellä on eläkeläisen aikaa myös suunnitella ostoksensa hyvin, eikä kuluta energiaa niin paljon kuin kasvava liikuntaa harrastava teini. Hän syö monipuolisesti ja halvalla, ei tosin juurikaan mitään kovin kallista lihaa tms.

Vierailija
56/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsiperheiden köyhyys on lisääntynyt eikä pikku pallerot saa edes mahaansa täyteen. Eilenkn oli jokin keräys vähävaraisille lapsiperheille.

Kuulkaapa te yli tonnin törsääjät, antakaapa tänä jouluna jollekin vähävaraiselle 500 EUR joulun viettoon ja tehkää lopulla 500 EUR itsellenne joulu.

Saavat lapsetkin sitten joskus nähdä mitä on tavisten elämä.

Vierailija
57/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joita on perheessä 2 aikuista ja 1 6v lapsi ja meillä menee n.1000e kuussa ruokakkauppaan. Se sisältää tosin kaikki eli vessapaperit, joskus jotain vaatetta mutta pääasiassa ruokaa.



Emme syö eineksiä vaan pyrin kotiäitinä laittamaan kaikkea itse.



Meillä on ruokana uunilohta, paisteja, pihvejä, kanaa eri muodoissa.Lihat aina maroinoimattomina(on kyllä kalliimpaa niin) Salaatteja on myös aina, ne on yleensä aina juustosalaatteja;mozzarellaa, fetaa tai vuohenjuustoa.



Syömme vaihteleavsti aamuisin/iltaisin puuroa, karjalanpiirakoita, muroja, mysliä, leipää, jugurttia,croisantteja. Kahvi on aina Brazilia, siitä tykätään eniten. (näitä kaikkia siis aina kaapissa, jokainen ottaa mitä haluaa)



Välipaloina on hedelmiä



Ostamme myös viikonloppuisin siideriä ja olutta, limsaa ja sipsiä ja karkkia.



Juomina on luomumaitoa tai mehua tai kivennäisvettä.



Käymme ulkona pari kertaa viikossa, syömme lounasta tai päivällistä, sushia, hampurilaisia, kiinalaista, thaikkua tms.



katson aina kaupassa hintoja, en osta sitä halvinta mutta en myöskään sitä kalleinta.



En todellakaan tulisi toimeen millää 150e kuussa, kiinnostaa tosiaan että mitä he syövät..patoja ja laatikoita moneen kertaan jatkettuina ilmeisesti. Kyllä meidän Prismassa on lohenkin hinta 17ekilo ja yleensä otan sellaisen 14 euron palan niin ei tuolla summalla ainakaan kalaa syödä.

Vierailija
58/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka joulu osallistutaan lahja lapselle keräykseen ja viedään sitä kautta muutamalle lapselle 50e lahjat jotka lahjoitetaan köyhille lapsiperheille toiveiden mukaan.



Osallistutaan muutenkin kaikkiin keräyksiin, ollaan unicefin kuukausilahjoittajia sekä Pelastakaa Lapset järjestöön kuuluvia.



Ja tosiaan, ne meidän "suuret" tulot oli ne n.2200e kuussa

Vierailija
59/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä en tiedä paljon meillä menee rahaa ruokaan,mutta kyllä sitä menee.Perheessä isä,äiti,17v poika,14v poika ja 5v poika.3 heistä urheilee,2 tekee fyysisesti raskasta työtä.Maitoa menee pelkästään 5l päivässä,leipääkin muutama päivässä,aamuisin puuroa,hedelmää kilotolkulla,vihanneksista puhumattakaan.On eri asia ostaa taaperoille yksi porkkana ja pala banaania,kuin isolle perheelle,isoille lapsille vihannekset ja hedelmät,tämä nyt vaan esimerkki.

Vierailija
60/68 |
05.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuinka joku onnistuu ostamaan edes yhden ihmisen ruoat kuukaudeksi satasella, mutta tietysti jos syö vaan puuroja, keittoja ja hedelmiä, kuten tuon yhden kirjoittajan äiti, niin sitten eri asia.

Mutta jos syö oikeaa kunnon ruokaa, kyllä sitten menee enemmän.

Mulla meni eilen Prismaan viikonlopun ruokiin yli 90 euroa. Jos vähän avaan tätä ihan tavallista viikonlopun laskua:

- kanafileitä, jauhelihaa, nakkeja, broilerinsiipiä = n. 16 eur

- juustosiivuja, fetajuustoa, raejuustoa = 6 eur

- lauantaimakkaraa, vaaleaa ja tummaa leipää, patonkia = 8eur

- maitoa, Starbucks-kahvit x 2, jogurtteja = 16 eur

- tomaattia, kurkkua, salaattia, omenia, banaaneja jne = 15 eur

- pakasteita: uuniperunoita, esipaistettuja torttuja = 6 eur

- Coca-Colaa, olutta = 16 eur

- karkkipäivän karkit = 5 eur





Tässä nyt esimerkkejä muutamista tuoteryhmistä. Mielestäni ihan tavallinen ostoslista. Voisiko joku, jolla menee ruokaan 150 euroa kuussa, kertoa vastaavan listansa siitä, mitä menee viikonlopun ruokiin pe-su, ja pliis sitten niin, että niillä kärryssä olevilla ruoilla on tultava toimeen, kaapissa jo olevia sapuskoja ei lasketa! Antaas tulla listaa!

Perheessä siis 2 aikuista ja 2 lasta. Aamupalasta iltapalaan, kaikki sapuskat saatava tuolla kehumallanne summalla. Ja koska teillä menee kuussa 150, niin viikonlopun sapuskat siis on saatava 15 eurolla, alkakaas kertoa kuinka ihmeessä onnistuu!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kahdeksan