Miten voi max 5-henkisellä perheellä mennä 1000-1500e RUOKAAN???
Luin tuota ok-tuloisen budjetti ketjua ja järkytyin miten paljon perheillä menee ruokaan rahaa? Syödäänkö näissä perheissä joka päivä ulkona ravintolassa vai ostetaanko kaupasta ainoastaan valmisruokia? Luulisi että noilla ruokamenoilla kaikki perheenjäsenet lapset mukaan lukien olisivat vähintään 100 kiloisia!
Meillä on 1 aikuinen ja 2 lasta ja ruokaan sekä taloustarvikkeisiin menee kuussa 100-150€. Syödään kuitenkin todella maukkaasti, terveellisesti ja monipuolisesti. En ymmärrä miten saisin ruokaan kulumaan enempää rahaa, paitsi siten että söisimme aina vain ravintolassa.
Kommentit (68)
Niin mitä sun mielestä höpötän? meillä menee noin ja miski en osaisi rahaa käyttää... käytän sitä ruokaan niinkuin haluan ja silti saan vuokran maksettua sekä laskut.
Mikä tässä nyt oli vikana?
Yksikään max 150 euroa kuussa ruokakauppaan laittava ei ole vielä tullut erittelemään viikonlopun 15 euron kaiken kattavaa ruokabudjettiaan nelihenkiselle perheelle REPS KOPS LOL
tai sitten siellä kotona ei syödä mitään muuta kuin aamu ja iltapuuro.
5 euroa päivä niin ei sillä kyllä monipuolisesti syödä.
Meillä menee noin 1500 euroa kuussa (sis pesuaineet, vaipat ) 9 hengen ruokiin. Tehdään paljon itse, mutta ostetaan kyllä välillä sipsejä, virvoitusjuomia jne. Ostan ruokakaupassa mitä mieli tekee.
puurot ja keitot eivät ole kunnon ruokaa, nehän ne juuri ovat terveellisimpiä. Kunnon ruoan syöminen ei tarkoita sitä, että mässätään lihaa tolkuttomia määriä, kastikkeita, kermoja, rahkavälipaloja ja jogurtteja. Jotenkin ottaa aina hermoon tämä jaottelu. Esim. jogurtit ja rahkavälipalat eivät todellakaan ole mitään perusruokaa, vaan perusruoka on perunaa, leipää, puuroja, hedelmiä, kasviksia, lihaa, kalaa, maito. Noissa monien "kunnon ruoiksi" mieltämissä ruoissa on lisätty vain lisäaineita, sokeria ym. härpäkettä, mitä ihminen ei todellakaan tarvitse. Nykyihmisillä on aika vääristynyt kuva siitä, mikä on terveellistä.
menee 800-1000e. Yritän ostaa halvinta, Mäkkärissä käydään ehkä kerran vuodessa, samoin tilataan pizzat kotiin ehkä kerran vuodessa. Muuten ei ulkona syömistä eikä valmisruokia.
terveellisesti, on ihanaa kun vo ostaa vaikka kaupan kerroskiisseleitä tai mangojugurttia. Kyllä sen verran minussa on kulinaristin vikaa että vaikka pidän perusruuasta niin kyllä niitä herkkujakin pitää olla!
Ei se puuro ja laatikot vuodesta toiseen aina maistu. tai että aina on keittoa... keittoa ja laatikkoja viikosta toiseen.
Mä en muutenkaan käsitä miten joku voi mieltää puuron ruuaksi??
että äitini syö siis kalaa ja lihaa (usein kokolihaa) joka päivä, joten ei todellakaan syö vain puuroja, keittoja ja hedelmiä. Vaikka ei niissäkään mitään vikaa ole.
JOS 2200 TULEE KUUSSA JA TON SUMMAN LAITAT RUOKAAN NIIN RAHAA ET OSAA KÄYTTÄÄ!MIEHENI ON KOKKI JA OSTAMME TARJOUKSET JA TEEMME MAUKASTA KOTIRUOKAA,LAADUSTA TINKIMÄTTÄ.KUUSSA KÄYTÄMME RUOKAAN 500 E.POIS EI HEITETÄ MITÄÄN,KALJAA JA TUPAKKAA EI KÄYTETÄ.KANNATTAA KÄYTTÄÄ MAALAIJÄRKEÄ,VAIKKA ASUISIKIN PK-SEUDULLA =))!!!