ilmottaudun työkkäriin
Ja jos saan töitä....pistäisikö lapsen päiväkotiin varmuuden vuoksi vai vasta sitten kun tiedän saanko töitä?
Kommentit (18)
Elokuussa kannattaa aloittaa päivähoito, koska ryhmät muodostuvat silloin. Paikkoja haetaan huhtikuun loppuun mennessä.
Missä on lapsen etu suunnitelmissasi?
Työkkäriin ilmoittautumisella ei ole mitään tekemistä työnsaannin kannalta. Se antaa vain lausunnon työttömyyskorvausta varten, ja ehkä ilmoittaa MOL:n tai siis nykyisen te:n sivuilla avoimista paikoista, jos et itse ymmärrä katsoa niitä.
Mutta vastaus kysymykseen: hae sitä paikkaa heti, ja laita ainakin osa-aikahoitoon jotain 10 pv/kk. Se voi olla helpompi vaihtaa kokoaikapaikaksi kuin saada hyvin lyhyellä varoitusajalla uusi paikka. Minun lapseni olivat osa-aikahoidossa kaiken aikaa, kun olin työtön. Oli helppo lähteä sitten kun tuli kutsu sijaiseksi "kuinka nopeasti pääset", kun sattui olemaan lapsilla hoitopäivä.
Lapsen etu: Koska on vielä pieni niin koen että mitä pidempään voi olla kotona sen parempi...
Ja siksi suunnittelet töihin menoa sitten??
Osa-aika kyllä kuulostaa hyvältä myös ...ap
Koska on jo pakko jotta leipää tulisi pöytään.
2vk on se aika jolloin pitää järkätä hoitopaikka, mutta se järkätään sieltä missä on tilaa, eli voi olla toisella puolella kaupunkia
Ok...eli lapsi pääsee sitten osa-aikaiseksi...ikää lapsella 2v10kk
Suunnitelmallisuus on kateissa myönnän mutta jotain on nyt tehtävä...
Kiitos asiallisista vastauksista muutamalle ja muille ... Ei mitään - ap
Mikset hakenut lapselle paikkaa ajoissa??? Voisi nyt harjoitella ja sinä keskittyä työnhakuun.
Heräsin asiaan vasta nyt (Kärsin masennuksesta) turha jossitella enää, tilanne on nyt tämä eikä muuksi muutu. ap
ihan sama ei töitä niin vaan saa ja kun ei ole hoitopaikkaa vältät työkkärin paskayllärit
Ja kuinka nopeasti kaupunki on ns. velvollinen antamaan lapselle pk-paikan? Ap