Mitä jänniä kieliä osaat,edes hiukan!
Mitä erikoisia/eksoottisia/jännittäviä kieliä osaat edes vähän ja miten olet oppinut?
Itse osaan hieman urdua,joka on siis Pakistanin pääkieli.Opin sen opiskeluaikoina koulukaveriltani,joka oli Pakistanista kotoisin.Muutaman kerran,kun olen esim.Briteissä törmännyt pakistanilaisia ovat he olleet todella otettuja,kun osaan sanoa hei,kiitos,näkemiin yms.
Entäs te muut?
Kommentit (123)
Ensiksi mainittu on myös hauskempaa!
Japania, JLPT taso 2. Osaan myös koreaa, mutta ymmärrän sitä huomattavasti paremmin kuin puhun, en varmaan saisi sanaakaan suustani jos pitäisi muodostaa jotain koherentteja lauseita :D
Osaan virheetöntä suomen kieltä kirjallisesti ja suullisesti. Aina sillon kun haluun. Moni muu ei välttämättä osaa. Vaiks kuinka tahtoiski.
Osaan muutamia fraaseja ja sanoja klingoniksi.
Osaan bengalia ja hindiä jonkun verran. Silleen että pysyy kärryillä kun kattoo jotain bollywood elokuvaa
Sloveenia, kroatiaa, serbiaa, makedoniaa.
Livviä eli aunuksenkarjalaa (karjalankieltä), Olen työväenopistossa opiskellut sitä useana vuotena. Se on siis ihan oikea KIELI (eikä karjalanmurre, johon kuuluvat sanat mie, sie, työ, hyö jne)
Suomalaisille tuttu lienee karjalainen kehtolaulu: Ljuuli, ljuuli, ljuuli lasdu, ljuuli, ljuuli pikkarasdu... Tai: Ruskie neitzyt, valgie neitzyt... konzapa meile gostjat tulou, gostjat tulou...
Santtu Karhu & Talvisovat tekee karjankielellä rockia!
Suomalaista viittomakieltä osaan jonkin verran.
Serbiaa osaan joitain sanoja. Persiaksi osaan kysyä "Mitä kuuluu?".
Venäjä ei ole mitenkään eksoottinen, mutta sen tahtoisin opiskella sujuvammaksi.
Hollantia ja afrikaansia, jos ne nyt lasketaan eri kieliksi tai eksoottisiksi ;)
Afrikaansia, en kylläkään kovin hyvin.
Ruotsia (yleensä kukaan ei osaa maailmalla),Unkaria,Venäjää,muutama sana Kiinaa
Maoria, olen asunut Uudessa Seelannissa
[quote author="Vierailija" time="08.11.2013 klo 13:45"]
Mitä erikoisia/eksoottisia/jännittäviä kieliä osaat edes vähän ja miten olet oppinut?
Itse osaan hieman urdua,joka on siis Pakistanin pääkieli.Opin sen opiskeluaikoina koulukaveriltani,joka oli Pakistanista kotoisin.Muutaman kerran,kun olen esim.Briteissä törmännyt pakistanilaisia ovat he olleet todella otettuja,kun osaan sanoa hei,kiitos,näkemiin yms.
Entäs te muut?
[/quote] Khuda hafiz. +gujaratia.
Swahilia osaan sukuvastikkin sekä vähä kibeenan heimokieltä
Latinaa täälläkin. Kirjoitinkin sen!
Latinaa luin Ylä-Asteella 3 v. Ehkä sen ansiosta opin italian kielen todella helposti, sitä puhun sujuvasti, vaikkei se eksoottinen olekaan:)
PL/I - ohjelmointikieltä