Tyttäreni 15-v meni kihloihin!
Emme ole vielä puhuneet asiasta sen suuremmin, kertoi autossa juuri ennen kuin lähti harrastukseen. En ehtinyt reagoimaan asiaan.
Kun asiasta tulee tyttäreni kanssa puhetta piankin, minkälaisella linjalla minun pitäisi olla? Itse en usko että suhde kestää avioliittoon asti (minulle kihlaus on nimenomaan lupaus avioliitosta), vaikka tyttö onkin seurustellut 13-vuotiaasta asti. Poikaystävä (kihlattu? kuulostaa hassulta) on samanikäinen.
Miten minun tulisi keskustella asiasta rakentavasti?
Kommentit (35)
12-13-vuotiaana, menivät kihloihin n.15-vuotiaana ja nyt 20-30 vuoden jälkeen ovat naimisissa ja 3 lapsen vanhempia. Kaksi samantapaista tapausta siis.
seurustelun jälkeen. Kihloissa oltiin 5kk ja nyt ollaan oltu yli 18v naimisissa...
En mä nyt kovin kauhuissani olis tuosta tilanteesta.
minä olin juuri täyttänyt 16v kun menin kihloihin ja arvaas vaan miten kauan yhteistä taivalta takana! Tasan 22v!!!!
Revi siitä!
No ensinnäkin lopetat nuo lapselliset höpinäsi ja onnittelet tytärtäsi, tarjoatte hänelle ja poikaystävälleen kuohuviinilasilliset ja suklaakakkua ja olet kohtelias.
Tietenkään ei suhde todennäköisesti tule kestämään, mutta mitä sitten? Sillä nyt ei ole mitään väliä, seurustelevatko he vai nimittävätkö yhdessäoloaan kihlaukseksi. Suhtaudu positiivisesti ja ajattele, että kiva kun tyttärelläsi on poikaystävä, josta tykkää - mahdolliset seksikokeilutkin on fiksumpaa aloittaa tutun ja läheisen ihmisen kanssa kuin jotain satunnaissuhteita.
Yllä oleva tiivisti oleellisen. Komppaan
Onnittelet, mutta kuoharit voit vaihtaa vaikka Pommaciin... Mitä siitä, jos haluavat olla "kihloissa"/kihloissa, kunhan eivät muuten rupea aikuisia leikkimään.
Ilmeisesti lapsiparalla on jäänyt ymmärtämättä jotain oleellista kihlauksen merkityksestä. Toki moni näyttää nykyään muokkaavan näitä perinteitä ihan mielensä mukaan. Jättäisin kyllä juhlat juhlimatta noin reilusti alaikäisen kihlautuessa.
seurustelemaan 15-vuotiaina ja ovat edelleen yhdessä ja nyt ovat jo yli 50-vuotiaita.
Joten onnittele!
(Kohta taitaa vaavikin ilmestyä;)
Kihlauksella ei ole mitään juridista merkitystä. Se on parin välinen kaunis ele, jolla halutaan kertoa toisillensa ja muulle maailmalle, että ollaan vakavissaan. Tietysti se tarkoittaa avioliittolupausta, mutta ei ap voi sellaista 15-vuotiaalta tytöltä vaatia. Eikä ap myöskään voi tytärtä kieltää menemästä kihloihin.
Taitaa olla ap:n aika tutustua pojan vanhempiin ja kahvitella porukalla.
Ilmeisesti lapsiparalla on jäänyt ymmärtämättä jotain oleellista kihlauksen merkityksestä. Toki moni näyttää nykyään muokkaavan näitä perinteitä ihan mielensä mukaan. Jättäisin kyllä juhlat juhlimatta noin reilusti alaikäisen kihlautuessa.
kihloihin 15v, oltiin seurusteltu silloin kaksi vuotta. Nyt 24vuotiaina olemme naimisissa ja yksi lapsi, toinen tulossa.
Onnittele, äläkä ainakaan ala marmattamaan asiasta.
Onnittele reilusti. Voithan ajatella, että nykyisin niin monet aikuiset sähläävät ihmissuhteissaan, että kahden vuodenkin sitoutuminen on pitkä aika eli nuoret voivat olla fiksujakin! Ja mietihän, jos suhde kestää ja ovat aina yhdessä, sittenpä on kiva sinun muistella, jos nyrpistelit nenääsi kihlaukselle! Mua olisi kyllä kauhistuttanut 13-vuotiaan lapsen seurustelu, mutta jos ovat ajattelevia nuoria, niin mikä ettei. Ihanaa :)
Kaksi vuotta on muuten aika pitkä suhde tuon ikäisille! Mun vanhemmat alkoivat seurustella tuon ikäisinä ja nyt vielä kuuskymppisinä edelleen yhdessä.
Eihän sitä suhteen kestämistä voi mitenkään etukäteen tietää, oli tyttäresi sitten 15 tai 25, aina voi tulla mutkia matkaan. Olisin nyt onnessa mukana ja jättäisin kyyniset ajatukseni ihan omikseni.
ja vaikka asia ei minun päätösvaltani alla olekaan, niin saan kai itse mielessäni paheksua asiaa? Kuinka moni 15-vuotias oikeasti ymmärtää kihlauksen merkityksen ja tietää vielä joskus menevänsä naimisiin kihlattunsa kanssa?
Aiemmin se saattoikin olla varsin todennäköistä, mutta maailma muuttuu. Kuinka todennäköistä on, että ovat esim. 10 vuoden päästä yhdessä
epäilevä ja ilmeisesti huono äiti AP
Siinähän tuo sitte tulee kihlojen merkitys tytöllekin selville, mikälis ei ole jo.
ei olisi tullut kuuloonkaan että seurustelu kestää useita vuosia ennen avioliittoa. Monissa muissa maissa tilanne on edelleen sama. Voisi siis ajatella että usean eri kumppanin kanssa seurustelu ennen avioliittoa on vähän luonnotonta.
Kaksi vuotta on tuonikäisille pitkä aika. Seurustelin itse 5kk 15-vuotiaana ja pidin sitä pitkänä suhteena. Minusta on ihan ymmärrettävää että noin pitkään yhdessä olleet haluavat juhlistaa sitoutumistaan jollain tavalla, eikä sillä ole väliä menevätkö he naimisiin.
ja vaikka asia ei minun päätösvaltani alla olekaan, niin saan kai itse mielessäni paheksua asiaa? Kuinka moni 15-vuotias oikeasti ymmärtää kihlauksen merkityksen ja tietää vielä joskus menevänsä naimisiin kihlattunsa kanssa?
Aiemmin se saattoikin olla varsin todennäköistä, mutta maailma muuttuu. Kuinka todennäköistä on, että ovat esim. 10 vuoden päästä yhdessä
epäilevä ja ilmeisesti huono äiti AP
miten niin ymmärtää "kihlauksen merkityksen"? Se merkityshän on tasan se, jonka henkilöt itse antavat sille. Ja jopa ennen vanhaan kihlaus oli mahdollista purkaa. MIKSI heidän pitäisi ehdottomasti olla yhdessä 10 vuoden kuluttua - siksikö, että tuli joskus mentyä kihloihin? Mikä itseisarvo se on, että kihlautuneet myös menevät naimisiin?
Minusta koko kihlautumisen idea on aika lapsellinen, sekä teineillä että aikuisilla.
kysyy nro 2
onnittelisin mutta en sen kummemmin juhlia alkaisi järjestää
ellet sitten käynyt koulua jossain perähikiällä.