Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä vähemmän kulutan mediaa, sen onnellisempi olen - onko muita?

Vierailija
21.10.2011 |

Kun toinen lapsi syntyi, lopetin lähes kaiken median seuraamisen; sanomalehdet, televisiouutiset jne. Luen vain Suomen kuvalehteä ja harrastelehteä, sekä kuuntelen radiosta ylen puhekanavalta uutiset.



Yllättäen olen huomannut, että elämänlaatuni on parantunut. En enää ahdistu niin helposti, kun päivät eivät ala sillä, että luen ihmisten törttöilystä, ja pääty siihen että näen autenttista kuvatallennetta pahoinpitelyistä ja sodista.



Tiedän, että tänä aikana on tosi kamalaa, jos ei tiedä jokaisessa toisella puolella maapalloa tapahtuneesta kamaluudesta ja onnettomuudesta, mutta mä vaan en ehkä kestä näin paljoa informaatiota. Ehkäpä olen sitten vain heikko yksilö. Onko muita, jotka on toimineet näin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihailen sua kun olet pystynyt noin hyvin lopettamaan median seuraamisen, minulla seuraamattomuus kausittaista. Selkeästi kuitenkin huomaan olevani onnellisempi jos en tiedä kaikista kamaluuksista mitä maailmassa tapahtuu. Uskon että "ennen vanhaan" oltiin onnellisempia kun ei tiedetty kaikista maailman kamaluuksista, ihan tarpeeksi on surua ja murhetta lähipiirissäkin, ei siihen enää kaikkien maanosien surkeuksia tarvita.

Vierailija
2/2 |
21.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kyllä olen onnelisempi jos en seuraa mediaa kaikkia kamaluuksia mitä viime aikoinaki on tapahtunut. Valitettavsti aina sitä ei voi välttää. Meillä kato on vaan sydän paikallaan ja niitä kamaluuksia vaan ei kestä ilman ettei menetä yöunia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme