Jatkossa riittää asiallinen syy potkuihin. Mikä on mielestäsi asiallinen syy?
Kommentit (111)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lakiin pitäisi tulla myös kirjaus, että jos 2/3 yrityksen työntekijöistä on sitä mieltä, että pomo ei ole hoitanut tehtäviään kunnolla ja käyttäytynyt alaisiaan kohtaan huonosti, hänet tulisi heittää ulos yrityksestä. Ihan sama, vaikka olisi yrityksen omistaja/perustaja.
Jos tuo tosiaan voisi koskea omistajaa, niin moniko pienyrittäjä ottaisi ketään töihin?
Eli tilanne ei muuttuisi lainkaan. Eiväthän nuo palkkaa ketään tälläkään hetkellä. Niissä isoissa firmoissa noilla pomoilla taas ei ole mitään vastuuta mistään. Saavat tehdä mitä huvittaa.
Jos henkilö on esim myöhässä usein ja kauan, monta tuntia yhteensä, jos henkilö tulee töihin selvästi krapulaisen näköisenä, ei anna töitä, opiskelee työaikana.......mut on irtisanottu syyttä joka paikasta, missä olen ollut. Enkä ymmärrä vieläkään, uusin oli melkein 10 v sitten......muistan sen, kun vika PV siellä oli helmikuun vika PV ja kissani rokotus päivä. Ja olin juuri täyttänyt 40-v, eikä tämä meidän NS pomo suvainnut olla paikalla !!!!! Se opiskeli jotakin pjaskoooo työaikana jättäen meidät kaikki työttömiksi, eikä ohjannut mitään, sitä ei saanut häiritä silloin millään tavalla. Sehän on heitteille jättämistä. Ja monet kerrat se on ollu pois sieltä montakin päivää putkeen, ja sitten se tupsahti sinne todella krapulaisen näköisenä. Hiukset oli sekaisin yms. Meillä ei ollut työnantajaa ollenkaan !
Pomoille täydellinen työkalu teettää mitä tahansa. "Jos et tee, niin...."
Ei vastaa odotuksia työn hoitamisen ja työstä selviytymisen suhteen ja tämä lienee yleisin syy myös työsuhteen purkuun koeajalla. Nykyajan työelämä on armoton eikä siellä anneta aikaa ja rauhaa perehtyä työhön ja työtehtävien opettelluun vaan odotetaan uuden työntekijän olevan heti valmis tapaus oli hän sitten nuori tai vähän vanhempi. Mennessäni itse aikanaan ensimmäiseen kesätyöpaikkaan pankkiin, niin siellä istui vakinainen työntekijä pari viikkoa vieressä ja opetti kädestä pitäen ja aamenesta alkaen kaikki työtehtävät niin, että kesäapulainen ne varmasti osasi ja hänet saattoi turvallisin mielin jättää loman ajaksi hoitamaan tehtävää ja tällaista perehdyttämistä ei taida työpaikoilla enää juurikaan olla. Joskus toki saattaa kyllä vieläkin löytyä sellainenkin harvinainen työnantaja joka ei edes halua kokenutta työntekijää vaan kokemattoman jonka hän haluaa itse opettaa ja muokata omiin tarpeisiinsa sopivaksi ja tällöin valintakriteeri painottuu enemmän henkilön muihin ominaisuiksiin kuin työkokemukseen.
Rypnanraja voi antaa aina potkut jos haluaa, aina. Eri asia on sitten, että haluaako hön alkaa käräjöimään asiasta. Ja jos työntekijä on virassa, siis virkamies, niin silloin köräjöinnin jäljeen, jos potkut on todettu laittomiksi,niin hänet pitää ottaa takasin töihin.
Mutta potkut voi antaa aina.
Moniko on saanut potkut asiallisesta syystä?
Vierailija kirjoitti:
Pottkutt kaiikille vaaaan siis
Takaisin voidaan ottaa paikallisesti sovitulla palkalla. Kokoomuksen käsityksen mukaan se on sanelu mikä sopii ahneille riistäjille.
En tiennytkään, että EK, hallitus, kokkarit ja persut ovat kaikki vasemmistolaisia...
Aina oppii jotain uutta.