Minkä kokoiset UGG:it talveksi,
Kommentit (31)
mutta halvimmillaan olen nähnyt 75 eurolla.
Sisarellani siro jalka (siis kapea, mutta kuitenkin jalkapöytä suht korkeaa). Varmaan siis 38 tai 39 olisi sopiva...
39 pitäisi olla ok.
UGG:t ovat leveähköt sisältä. Jos on kovin kapea jalka, ei välttämättä sovi minkään kokoisena.
Itselläni on myös korkea jalkapöytä, joten ihan noin vain ei UGG jalkaan sujahda... Mutta sitä varten ei kannata isompaa ostaa.
Täytyy ostaa/tilata paikasta, jonne on mahd. palauttaa tuote, jos ei sovi.
Eli taidan odotella ostamisen kanssa vielä, kun palautusoikeus lienee maksimissaan 30 vrk:n luokkaa...
tre:en andiamossa hintaa oli 280€. Ostin sitten feikki ugg:it, ne ainakin suurta lestiä, eli mun jalan koko 40-41, niin meni 39! Feikit ei maksaneet kuin 55€.
Kysyinkin myyjältä et kengurustako noi aidot ovat tehty kun maksaa niin paljon ja myyjä sanoi että lampaasta ja et se merkki on mikä maksaa. Myyjä oli ite sovitellut uggeja ja feikkejä ja oli ostanut itelleenkin feikit.
Ihana sisko sä oot jos omalles aidot ostat joululahjaksi! Mulla olisi ollut varaa ostaa ne aidot, mut oon kuitenkin nuuka ihminen, enkä nähnyt järkeä laittaa talvikenkiin liki 300€uroa:)
Uggit ovat aika väljää kokoa. Itselläni jalankoko 40, ja aidot Uggini ovat kokoa 40, olisi saaneet olla 39, mutta oli päässyt viime talvena loppumaan maahantuojalta. Ja kannatan ulkomaisia nettikauppoja, Uggit maksavat reilusti vähemmän:) Itse ostin Suomesta, mutta sain hyvän sisko-alennuksen!
mistä saa oikeita Uggeja, vai tietääkö?
Ja en tiedä, miten kaikki tullihommat hoituu, pitääkö kengät siis noutaa jostai muualta kuin lähipostista?
Luin vain tuolta joltain muulta keskustelupalstalta ja jäin siihen käsitykseen, että ulkomaisista nettikaupoista tilaaminen voi olla melko hankalaa.
ap
Aika hankala ostaa toiselle kenkiä, jos ei tiedä jalan pituutta senteissä. Jos sen saisit selville olisi helpompi mitata sisäpojan pituus. Toki silloinkaan kengät ei välttämättä ole sopivat leveydestä tai korkeudesta, muutta jos Uggit haluaa, niin ei taida olla paljon sillä enää väliä.
hoituu kyllä.
Hinnoista: jos aidot haluat, varaudu pulittamaan niistä vähintään parisataa euroa, vaikka tilaisit mistä. Jos hinta on ealle sen, kyseessä ei ole aidot uggit. Uggin sivuilta löytyy lista valtuutetuista jälleenmyyjistä, kaikki muut ovat feikkejä.
Jos tilaat eu:sta, tulleja ei peritä. Muuten kyllä.
Ainakin pari päivää sitten Aleksi 13 oli kaikki tuotteet -20% ja siellä näkyi noita aitoja uggeja olevan.
Itse olen tilannut parit emut Uudesta Seelannista, tullit maksoin. Ja koko on tosiaan molemmissa reilu.
uggbootssuomi.com-sivuilta? Onko aitoja? Onko luotettava sivusto?
ei ole vielä tulleet, mutta kerron sitten kokemukset kun saan uggini
uggbootssuomi-sivuston uggit!!! HInnasta voi sen päätellä
uggbootssuomi-sivuston uggit!!! HInnasta voi sen päätellä
eli jos luit yhtään mitä tuolla uggbootssuomi sivulla lukee.. en tilais yhtään mitään. Siellä selitetään jotain ihmeellistä esim merenkulusta..;)
Brandos.fi on luotettava kauppa.
uggbootssuomi-sivuston uggit!!! HInnasta voi sen päätellä
Minulle kelpaisi tuolta feikitkin=)
Jos aidot Ugg Australiat olet ostamassa, suositellaan ostettavaksi alussa naftilta tuntuvaa kokoa, siis juuri siitä kokohaarukan pienimmästä laidasta. Siskosi tapauksessa siis 38 tai 39 voisi olla sopiva (ehkä silti mieluummin 39 jos hän 40-kokoakin käyttää). Aidot Uggit venyy käytössä ja vaikka ne alussa tuntuvatkin tiukahkoilta, niiden lämmittävyys perustuu juuri siihen, että aito karva ympäröi jalkaa napakasti. Eivät silti purista vaan luonnonmateriaalit joustavat käytössä mukavasti.
vaan siskolle tilaisin/ostaisin joulupakettiin.
=(
se karva vie tilaa, en sitten tiedä meneekö se karva ajan kanssa lyttyyn. Itse en omista UGGeja, mutta olen sovittanut.
Käy kuitenkin sovittamassa itsellesi, ja arvioi kuinka paljon isomman koon itse tarvitsisit ja arvioi sen mukaan.
Sisarellani siro jalka (siis kapea, mutta kuitenkin jalkapöytä suht korkeaa).
Varmaan siis 38 tai 39 olisi sopiva...