Kävin suolla ja siellä sammakko ennusti jalastaan, että on tulossa ennätyskylmä talvi
Jalka oikein tärisi merkiksi tulevasta ilmastosta.
Kommentit (7)
Tätä on pelätty!
Meille sammakko ennusti kerran jalastaan että tulee autoon konerikko ja näin kävi!
Itse en uskaltaisi suolle mennä tässä ajassa, en halua tietää ja liikaa enteitä!
Kaupasta jo metsäpolku kotiin niin sielläkin oravat heittelee ennustuksiaan ja yleensä ovat pahansuopaisia nämä ennusteet!
Myös tuuli käynyt idästä ja laineet menneet selällä ristiin, pääministerinä piru itse- pahalta näyttää nyt kyllä!
Mies tuolta huutaa että sammakot ennustaneet myös Ukrainan sodan ja Trumpin nousun!
Eikä. Viime keväänä käki kukkui vain kaksitoista kertaa. Oliko ne nyt vuosia vai kuukausia elinaikaa?
Vierailija kirjoitti:
Eikä. Viime keväänä käki kukkui vain kaksitoista kertaa. Oliko ne nyt vuosia vai kuukausia elinaikaa?
Kyllä se vaan viikkoja taitaa nyt valitettavasti olla, ja sitten jäädyt lumihankeen kuin torakka. Meidän pihatonttu ennusti niin.
Sammakkoprofessori (https://fi.wikipedia.org/wiki/Taisto_Heikkinen) ennusti aina säät ja kelit kohdilleen:
"Karpon ohjelmassa hän kertoi käyttävänsä ennustuksissaan aina samaa sammakkoa. Syyskuussa 2001 sammakko vaihtui kuitenkin nuorempaan, ja kesällä 2006 sammakko oli kuollut helteeseen".
Helle oli kuitenkin ennustettu oikein.
Vierailija kirjoitti:
Eikä. Viime keväänä käki kukkui vain kaksitoista kertaa. Oliko ne nyt vuosia vai kuukausia elinaikaa?
Uskomusten mukaan käki kukkuu kuolemaa tai päinvastoin elinvuosia.
Sittenhän se on niin. Huusiko myös että "kuolkaa, kuolkaa"?