Synnytyksestä.
Käykö joillakin niin, että synnytys ei yksinkertaisesti lähde itsestään käyntiin? Vaikka manisi sen 2 vkoa yli?
Kommentit (10)
vaikka edellinen synnytys lähti itekseen käynnistymään? Eli en ole ensisynnyttäjä. Mä pian tuskastun. :))
käynnisty edes käynnistämällä. Sitten leikataan. Tämä toki harvinaista.
itse valitsin sektion. on kamalaa lapsen puristautua tiukan kanavan läpi..
käynnisty edes käynnistämällä. Sitten leikataan. Tämä toki harvinaista.
kaverilla 6päivää käynnistellä yrittivät.ei tapahtunu mitää.sektio.
ei kai silloin enää käynnistellä montaa päivää? Vaikka vauva vielä voisikin hyvin.
vähän kuivanahkainen pikku ukkeli sieltä tuli :)
Kuulemma ihon kina saattaa kuivaa kun on hieman 'yliaikainen'
tuo ole takaraja?
ei kai silloin enää käynnistellä montaa päivää? Vaikka vauva vielä voisikin hyvin.
itse valitsin sektion. on kamalaa lapsen puristautua tiukan kanavan läpi..
mitenkähän tuota kommentoisi..
Epäilen, että johtuu siitä ettei vauva virhetarjonnan vuoksi ollut edes laskeutunut. Näin molemmissa synnytyksissä. Käynnistämällä kuitenkin tulivat normaalisti alakautta, vaikka kasvotarjonnassa.
Inhoan muuten kommenttia, jota synnytystä kärsimättömästi odottelevalle usein sanotaan: "Ei sinne ole kukaan vielä jäänyt." No ei ole ei, mutta esim. osa kohtukuolemista varmaan vältettäisiin, jos synnytys käynnistettäisiin ajoissa ennen istukan rappeutumista.
2 vkoa yli LA:n ettei lähde käyntiin. Ja useimmiten ei sen kauempaa odotella, vaan käynnistetään. Voisihan se synnytys käynnistyä itsestään vaikkapa vkolla 42 + 2, mut ainaki meilläpäin käynnistetään jo 42 + 0