Miksi ajatte lyhyetkin matkat autolla, vaikka voisitte pyöräillä tai kävellä????
Naapurustossa näyttää olevan varsin yleinen trendi, että kaikki matkat, lyhyetkin (alle 1 km) karautetaan mieluummin katumaasturilla kuin vaikkapa pyörällä.
Miksi ette harrasta ympäristöystävällistä hyötyliikuntaa, vaan rahtaatte itsenne ja lapsenne joka paikkaan "laiskankyydillä"?
Kommentit (58)
Olen ajanut ihan tarpeeksi aikaisemmin elämässäni pyörällä satoi tai paistoi. Oli sitten vaikka pakkasta liki 40 astetta, meikätyttö vaan vinttas pyrötällä 7 km töihin.
tai siis en kerinnyt kun menin töihin. Nyt olen äitiyslomalla, isot on tarhassa ja eskarissa toukokuun loppuun, mutta en todellakaan lähde lyllertämään näissä liitoskivuissa ja vatsalihaskrampeissa päiväkotiin ja takaisin siitä himaan.
Meillä minä vien lapsen kävellen, koska kuljen bussilla töihin. Mies vie autolla, koska kulkee työmatkansa autolla.
Harva kuitenkaan lähtee liikkeelle päiväkotiin erikseen, kävelee perille, kävelee sitten kotiin ja hakee auton - jos siis työmatkaan tarvitsee autoa.
tai siis en kerinnyt kun menin töihin.
sitten lihotaan ja masennutaan, kun ollaan niin rumia ja lihavia ja kesäkin tulossa ym. Hyötyliikunta on parasta liikuntaa
Harva kuitenkaan lähtee liikkeelle päiväkotiin erikseen, kävelee perille, kävelee sitten kotiin ja hakee auton - jos siis työmatkaan tarvitsee autoa.
Entisessä kodissamme veimme lapset AINA kävellen päiväkotiin, tulimme takaisin ja lähdimme kotipihasta autolla tai pyörällä töihin. Siellä päiväkotiin oli lyhyt matka.
Nykyään päiväkotimatkaa on enemmän ja minä kuljen työmatkat autolla, mies pyörällä. Mies vie lapset aamulla pyörällä töihin ja kun minä tulen iltapäivällä, vien auton kotiin, otan pyörän ja haen lapset.
Mies vie lapset aamulla pyörällä töihin.
ja sitten toiset 10 minsaa (ilman lasta) takaisin
Ihan joka hemmolla ei ole pkoti tuossa kodin vieressä tasan.
t. ei tuo äitiyslomalainen vaan äiti, jonka lapsi menee pkotiin ja tulee sieltä kävellen
että kotiseudulla, maalla, mä ajan autolla sen 200 metriä sinne kauppaan. Kaikki siellä ajaa. Kotona mulle ei tulis mieleenkään lähteä lähikauppaan autolla (matkaa 200 metriä), eikä lähimpään kauppakeskukseen (1,5 km). Kauppakeskukseen kävellään, tai huonolla kelillä ajetaan bussilla. Joskus, jos tulee osteltua liikaa, ajetaan taksilla kotiin. Niin tuntuu tekevän usea tuttava.
inhoan pyöräilykypärää, mutta inhoan myös sitä paheksuntaa jota tulee vastaan jos pyöräilen ilman. Olenkin jo ollut vuosikausia pyöräilemättä, mikä on harmi koska se oli ainut harrastamani liikuntamuoto.
Kävelyyn taas menee liikaa aikaa. En koskaan lähde mihinkään ajoissa ja kävellen olen myöhässä liian paljon. Esim. muutaman sadan metrin matka lapsen kerhoon kestää autolla 2 min ja kävellen + laahustavaa lasta perässä raahaten 15 min. On kivempi olla myöhässä 2 min kuin 15 min.
tuhlata yli tuntia kauppareissuun kävellen. Pyörää en omista, ja hankala sillä olisi vielä lapsen kanssa kaupassa käydä, lapsi ei ehkä pysyisi kyydissä.
Tuosta päiväkotiin viemisestä. Ymmärrän hyvin että viedään autolla, kun ei ehdi muuten. Joku sanoi että pitää lähteä aikaisemmin. Just joo. Että kun lapsi muutenkin pitää aikaisen työvuoron takia repiä älyttömän aikaisin sängystä ja viedä hoitoon, niin tämäkinkö pitäisi tehdä vielä aikaisemmin..? Jos nyt ei kuitenkaan..
kiskoa lapset ylös klo 5.30 ja viedä heidät kävellen hoitoon ja kävellä takaisin kotiin ja lähteä kotoa sitten erikseen ajamaan töihin, että ehtii klo 7 olla työpaikalla.
Kai sitä nyt järkikin sanoo, että lapsille on kivempaa lähteä suoraan sängystä lämpimään autoon ja mennä hoitoon ja jatkaa vaikka unia kuin kävellä kilometri unisena vain sen takia, ettei autolla saisi mennä hoitoon.
Mitens ne yksin viet pyörällä yhtään mihinkään? Yksi ei osaa pyöräillä, toinen osaa hädintuskin vielä kannatella päätään. Pyöräile siinä sitten.
1) on niin kiire
2) on niin paljon tavaraa ettei se kulje pyörällä
3) on lapset mukana
Kävelymatkan päässä meiltä ei ole kuin naapurit. Ylipäänsä minulla on äärettömän harvoin asiaa niin lähelle (alle 5 km), että voisin kulkea pyörällä. Toisekseen jos on asiaa, niin yleensä tilanne on joku noista kolmesta. Kuljen kyllä silloin tällöin pyörällä puistoon (2 km) lasten kanssa, mutta siihen se jääkin, useimmiten kuitenkin leikitään omalla pihalla tai naapurissa.
Kyllä meiltä periaatteessa voisi viedä lapsen päiväkotiin kävellen, mutta mitä järkeä siinä olisi? Päiväkotiin on matkaa 2 km ja se aukeaa klo 7.30. Minun pitää olla töissä 40 kilometrin päässä klo 8.00, mieluummin klo 7.50 eikä matka todellakaan ole mitään moottoritietä, vaan ruuhkaa ja liikennevaloja. Päiväkoti on matkan varrella. Silloin harvoin kun minun on pakko viedä lapsi päiväkotiin (eli kun mies ei voi viedä), myöhästyn töistä joka tapauksessa 10-20 minuuttia. Jos veisin lapsen kävellen niin myöhästyisin tunnin enemmän, tykkäisi varmaan työnantaja "ympäristöystävällisyydestä" varsinkin kun ajokilometrit vähenisivät puolella kilometrillä.
Mieskin menee töihin autolla ja vie matkalla lapsen päiväkotiin autolla ja sen jälkeen toisen lapsen kouluun (8 km) autolla. Ei hänelläkään olisi aikaa siihen, että ensin käyttäisi tunnin pienemmän viemiseen kävellen päiväkotiin ja sitten tulisi takaisin kotiin viemään isomman kouluun ja lähtisi itse töihin. Sitäpaitsi tällä konstilla isompi myöhästyisi koulusta ja mieskin todennäköisesti töistä.
Menomatka menee nopeasti mutta se paluu lapsen kanssa onkin sitten eri asia :) Mikäs siinä kävellessä kun ei ole mikään kiire. Mutta että aamullakin pitäisi lähteä tunniksi kävelemään, eli pitäisi lähteä 6:30 että ehtii töihin. Jotain suhteellisuudentajua sentään.
mutta lapsia hakiessa. Talvella jätin töistä tullessa auton kotiin, hiihdin lapsia hakemaan ja hiihdimme yhdessä kotiin. Nyt on tehty pari kertaa sama homma pyörillä. Käyn töissä autolla 20 km päässä ja vaihdan sitten kodin kohdalla pyörään. Kodin ja koulun/hoitopaikan välillä on 2,5 km.
Mies vie aamulla lapset ja pyörät ja toisen lapsista autolla hoitoon, toinen lapsista kävelee kouluun, vaikka nuoremman hoitopaikka on koulun vieressä. Tähän on syynä se, että mielestämme koululainen tarvitsee sen kävelymatkan liikunnan vuoksi ja siksi, ettei olisi koululla liian aikaisin norkoilemassa.
Tämä järjestely toimii hyvin, koska olen opettaja ja voin hakea aika usein lapset klo 15-16 välillä ja jatkaa sitten töitä kotona illalla. Mies taas voi joustaa aamulla ja menee töihin klo 8.30 -tuntia myöhemmin kuin minä.
Harva kuitenkaan lähtee liikkeelle päiväkotiin erikseen, kävelee perille, kävelee sitten kotiin ja hakee auton - jos siis työmatkaan tarvitsee autoa.
kaikkialle, mielelläni kulkisin kävellen tai pyörällä. Mutta kauppaankin matkaa 10km ja maatilaa ei oikein saa siirrettyä lähemmäs. Joten auto on jokapäiväisessä käytössä jos johonkin haluaa.
löytyy syitä ja selityksiä!!
Mutta auta armias, jos joku kuskaa lapsen aamulla RATTAILLA päiväkotiin, niin johan se on laiska ja kelvoton vanhempi. Autossa istuminen on niin reipasta ja tehokasta ;)
Olemme ainoat, jotka tuovat lapset päiväkotiin pyörällä...