Mikä on ihanin muisto lapsuudestanne, jonka muistatte vieläkin?
Vastapainoksi ikäville muistoille!
Minulla on lapsuudesta monta ihanaa muistoa, mutta päällimmäisenä mieleen tulee junamatka äidin kanssa. Mentiin lomamatkalle ihan vain kahdestaan, vanhemmat sisarukset jäi isän kanssa kotiin. Oli jännittävää olla junassa, makoilin penkillä pää äidin sylissä ja äiti silitti minun hiuksiani. Välillä syötiin omenaa, ja äidin kädet tuoksuivat Nivealta. Olin ehkä 4-vuotias, se onnen tunne on jäänyt mieleen.
Kommentit (33)
Se kun muutettiin pois Järvenpäästä. Paras lapsuusmuisto koskaan.
Mun ihanimpia lapsuusmuistoja oli isovanhempien luona kesällä olo. Maalla sai temmeltää, poimia vadelmia pensaasta ja seikkailla metsässä. 😍
Mummola maalla ja uimala, kirjasto ja tori kaupungissa. Mango-meloni-jäätelö kiskalta ja koiran lenkittäminen niityllä.
Kun heinätöiden jälkeen pääsi kerran viikossa saunaan ja pääsi eroon kutittavasta heinänpölystä. Ihana tunne.
Vierailija kirjoitti:
Kun heinätöiden jälkeen pääsi kerran viikossa saunaan ja pääsi eroon kutittavasta heinänpölystä. Ihana tunne.
Ettekö käyneet pesulla muina päivinä? Kesäsauna on ihan parasta.
Lämmin kesä. Juoksin peltopolkua pitkin mummon luo, kuten yleensäkin. Se tunne on jäänyt mieleen. Mummo, täältä tullaan.
Se kun lauantaiaamuisin syötiin hyvää aamupalaa mummolassa ja katsottiin telkkarista piirrettyjä.
Tajusin juuri, että sellaista ei ole.
Saatiin siskon kanssa puokkiin pullo punaista Jaffaa, harvinaista herkkua.
Siihen aikaan oli Pandan lippusuklaata, sellainen pieni kuuden palan levy ja jonkin maan lippu kylkiäisenä. Kun keräsi 50 erilaista lippua, sai kilon sulkaata kun lähetti liput Pandalle. Onnistuimme veljen kanssa keräämän sarjan täyteen ja saatiin sulkaa. Olin itse 10 ja veli 6v.
Kiipesin puuhun, ja oli kerrankin hiljaista.
T: se nuorimmainen
Jalkapallon MM-kisat. Finaalin katsominen. Se jännitys.
Kaikki ulkopelit: maanvallotus, kuka pelkää mustaa miestä, 10 tikkua laudalla, hippa jne 😊
Pulkkamäki. Uiminen. Uuden vuoden ilotulitusten katsominen. Juhannuskokko. Ruotsin-risteily.
Kerran kesässä Linnanmäellä käynti. Muistan hyvin jännittyneisyyden ja onnen tunteen. Miten se olikaan niin iso juttu lapselle!
Ulkomaille meno. Jokin hyvä portti avautui matkustamalla. Mansikat. Vesi.
Up