Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa! Myyntihinta, velaton hinta,

Vierailija
18.03.2008 |

kumpi näistä siis maksetaan asuntoa ostettaessa?? Jos siis loogisesti myyntihinta, mitä tahtoo sanoa tuo velaton hinta? Tiedän, typerä kysymys, mutta en ole ikinä ostanut asuntoa...

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen verran kalliisiin asuntoihin ihmiset täällä pääkaupunkiseudulla muuttavat , että taitaa useammallekin tuo asia olla hämärä.



Eli myyntihinta on se hinta, jolla saat asunnon ostettua. Velaton hinta on asunnon koko hinta. Jos maksat vain tuon myyntihinnan, lyhennät jäljelle jäävää velkaosuutta yhtiövastikkeessa. Meillä esim. myyntihinta oli 170 000 euroa, velaton hinta 340 000 euroa. Ensimmäiset kaksi vuotta maksamme velkaosuudesta vain korkoa (uusi asunto), sitten alkaa siihen päälle vielä yhtiölainan lyhennys. Ja kaikki tämä tulee siis vielä asuntolainan (170 000 euroa) päälle.

Vierailija
2/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos maksat myyntihinnan niin silloin sinulle jää yhtiölainasta tietty osuus jota maksat yhtiövastikkeessa (pitäisi näkyä eriteltynä rahoitusvastikkeen nimellä) tietyn summan kuussa.



Jos taas ostat asunnon velattomalla hinnalla tarkoittaa se sitä että kuittaat yhtiölainan (jolla on katettu esim. jokin remontti) samalla pois ja näin ollen vastike on pienempi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan siis mielenkiinnosta kysyn, paljon yleensä tuon hintaisessa asunnossa on se yhtiölainan osuus? Silloin kun maksetaan pelkästään korkoja? ja silloin kun lainakin jo lyhenee?

Vierailija
4/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin otat lainaa velattoman hinnan verran. Saat parahimman hyödyn verotuksellisesti. Ja muutenkin kannattaa maksaa ostaessa kaikki velat asunnosta pois jos mahdollista. Ei tarvitse niitä sitten joka kuukausi lyhennellä monen vuoden ajan lainan maksun ja yhtiövastikkeen lisäksi.

Vierailija
5/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekä siihen päälle tulee sitten vielä osuutesi taloyhtiön lainoista (= velaton hinta- myyntihinta), josta maksat sitten sitä rahoitusvastiketta. Yhtiölaina on syntynyt taloyhtiössä tehdyistä remonteista.



Kannattaa pankissa ottaa lainaa sen verran, että jos rahoitusvastike on isohko, maksaa sen yhtiölainan pois. Rahoitusvastiketta ei voi vähentää verotuksessa, mutta pankista ottamasi lainan korkoja voi.

Vierailija
6/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ja kai sille taloyhtiöklainallekin jotain korkoa kertyy, joten jo siksikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kaksi ekaa vuotta maksetaan siis vain yhtiölainan korkoa 3,30 ¿/ neliö/kk, kahden vuoden kuluttua 7,5 ¿/neliö/ kk. Tähän päälle tulee vielä yhtiövastike. Meillä siis 110 neliön asunnossa ensin 330 euroa kuussa+yhtiövastike 210 euroa kuukaudessa. Kahden vuoden kuluttua 825 euroa kuussa+ yhtiövastike 210 euroa.



lisäksi vielä lainanhoitokulut tuosta myyntihinnasta

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kuusi