Kokemuksia auton yhteiskäytöstä
Moi!
Onko kellään täällä kokemuksia yhteiskäyttöautosta esim. taloyhtiön kautta? Voitteko suositella tai mitä seikkoja kannattaa ottaa huomioon auton yhteiskäytössä ylipäätään?
Kommentit (9)
En lähtisi tuollaiseen touhuun kenenkään muun kuin lähisukulaiseni kanssa. Joko en hankkisi autoa ollenkaan tai hankkisin halvan auton.
Entä onko teillä kokemusta esimerkiksi citycarclubista? Vaikuttaisi välittävän autoja yhteiskäyttöön.
Autoa vailla kirjoitti:
Entä onko teillä kokemusta esimerkiksi citycarclubista? Vaikuttaisi välittävän autoja yhteiskäyttöön.
On kokemuksia CCC:stä kymmenen viime vuoden ajalta. Voin vain suositella.
Toki sijainti vaikuttaa yhteiskäyttöisen auton käyttöön.
Oma sijaintini on Helsingin Katajanokka ja auton tarve meillä on hyvin vähäinen.
Työmatkapyöräilen ympäri vuoden ja lapset kulkevat omiin harrastuksiin julkisilla.
Käyttäjä4255 kirjoitti:
En lähtisi tuollaiseen touhuun kenenkään muun kuin lähisukulaiseni kanssa. Joko en hankkisi autoa ollenkaan tai hankkisin halvan auton.
Minä en lähtisi edes lähisukulaisen kanssa, en itse asiassa kenenkään muun kuin puolisoni.
CCC toimii minun kokemukseni mukaan hyvin. Jonkun verran käytettiin siinä vaiheessa, kun ei ollut omaa autoa. Edullisempi kuin perinteinen autonvuokraus. Autoja oli ainakin silloin hyvin saatavilla ja ikinä ei ollut mitään isoja ongelmia. Joku juhannus tai muu sesonki kannattaa varata auto hyvissä ajoin. Noutopisteitä oli ainakin silloin tosi hvyin pääkaupunkiseudulla. Pärjättiin silloin arjessa ilman autoa ja otettiin CCC auto silloin tällöin viikonloppureissulle, kun lähdettiin maakuntiin.
Hei,
olisiko teillä, jotka olette käyttäneet yhteiskäyttöistä autoa kiinnostusta osallistua lyhyeen haastatteluun aiheesta? Olen yliopisto-opiskelija ja teen graduani jakamistaloudesta. Minulta puuttuu vielä pari haastattelua tutkimustani varten ja olisin erittäin kiitollinen avusta! Jos joku kiinnostuu aiheesta, annan mielelläni lisätietoa aiheesta :)
Onko muilla vielä lisättävää kokemuksista aiheen tiimoilta?
Ei ole kokemusta ja varmaan hankala sovittaa yhteen monia eri tarpeita mitä autolla voi olla. Lisäksi vielä ihmisten välinen hankaus.Asiaa pitäisi lähteä sopimaan jonkun potentiaalisen auton osakkaan kanssa eikä etukäteen voi tietää miten erilaista käyttö todellisuudessa olisi. Kimppaan pitäisi mennä sellaisen kanssa jonka kanssa yhteiskäyttö olisi mahdollista.